Anaconda - en to sv translation catalogue (760 entries)

en: 	Installation complete.  Press return to quit
sv: 	Installationen klar.  Tryck retur för att avsluta.

en: 
    
    Unknown Error.  Aborting.
sv: 
    
    Okänt fel.  Avbryter.

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
sv: 
    
    VARNING!!! VNC-servern kör UTAN LÖSENORD!
    Du kan använda startflaggan vncpassword=<lösenord>
    om du vill säkra servern.

en: 
    
    You chose to connect to a listening vncviewer. 
    This does not require a password to be set.  If you 
    set a password, it will be used in case the connection 
    to the vncviewer is unsuccessful
sv: 
    
    Du valde att ansluta till en lyssnande vncviewer. 
    Detta kräver inte att ett lösenod anges.  Om du 
    anger ett lösenord kommer det att användas ifall anslutningen 
    till vncviwer:n inte lyckas.

en: 
    
    You chose to execute vnc with a password.
sv: 
    
    Du valde att köra vnc med ett lösenord.

en: 
    Press <return> to reboot your system.
sv: 
    Tryck <retur> för att starta om ditt system.

en:   Please make your choice from above ['q' to quit | 'c' to continue |
      'r' to refresh]:
sv:   Gör ditt val från ovan [”a” för att avsluta | ”c” för att fortsätta |
      ”r” för att rita om]:

en:  IPv4 Address: %(addr)s Netmask: %(netmask)s Gateway: %(gateway)s
sv:  IPv4-adress: %(addr)s nätmask: %(netmask)s gateway: %(gateway)s

en:  IPv6 Address: %(addr)s/%(prefix)d
sv:  IPv6-adress: %(addr)s/%(prefix)d

en:  Starting text mode.
sv:  Startar textläge.

en:  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv:  Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en:  Try the text mode installer by running:
    
    '/usr/bin/liveinst -T'
    
     from a root terminal.
sv: Prova textlägesinstalleraren genom att köra:
    
    "/usr/bin/liveinst -T"
    
     från en root-terminal.

en: %(count)d disk selected; %(capacity)s capacity; %(free)s free | %(count)d disks selected; %(capacity)s capacity; %(free)s free
sv[0]: %(count)d disk vald; %(capacity)s kapacitet; %(free)s fritt
sv[1]: %(count)d diskar valda; %(capacity)s kapacitet; %(free)s fritt

en: %(desc)s cannot be of type %(type)s
sv: %(desc)s kan inte vara av typen %(type)s

en: %(desc)s cannot be of type %(type)s.
sv: %(desc)s kan inte vara av typen %(type)s.

en: %(desc)s must be between %(min)d and %(max)d MB in size
sv: %(desc)s måste vara mellan %(min)d och %(max)d MB stor

en: %(desc)s must be mounted on one of %(mountpoints)s.
sv: %(desc)s måste vara monterad på en av %(mountpoints)s.

en: %(desc)s must be within the first %(max_mb)dMB of the disk.
sv: %(desc)s måste finnas inom de första %(max_mb)d MB av disken.

en: %(desc)s must not be larger than %(max)dMB.
sv: %(desc)s får inte vara större än %(max)d MB.

en: %(desc)s must not be smaller than %(min)dMB.
sv: %(desc)s får inte vara mindre än %(min)d MB.

en: %(deviceName)s may not have enough space for grub2 to embed core.img when using the %(fsType)s filesystem on %(deviceType)s
sv: %(deviceName)s har kanske inte tillräckligt med utrymme för att grub2 skall kunna bädda in core.img när %(fsType)s-filsystemet används på en %(deviceType)s

en: %(freeSize)s of %(devSize)s
sv: %(freeSize)s av %(devSize)s

en: %(fs)s must be on a device of type %(type)s
sv: %(fs)s måste vara på en enhet av typen %(type)s

en: %(name)s must have one of the following disklabel types: %(types)s.
sv: %(name)s måste ha en av följande typer av disketikett: %(types)s.

en: %(productName)s %(productVersion)s INSTALLATION
sv: INSTALLATION av %(productName)s %(productVersion)s

en: %(productName)s %(productVersion)s installation
sv: Installation av %(productName)s %(productVersion)s

en: %(productName)s %(productVersion)s installation on host %(name)s
sv: Installation av %(productName)s %(productVersion)s på värden %(name)s

en: %(product_name)s requires %(needed_ram)s MB of memory to install, but you only have %(total_ram)s MB on this machine.
sv: %(product_name)s behöver %(needed_ram)s MB minne för att installera, men du har bara %(total_ram)s MB på denna maskin.

en: %(sw_text)s You don't have enough space available to install <b>%(product)s</b>, even if you used all of the free space available on the selected disks.
sv: %(sw_text)s Du har inte tillräckligt med tillgängligt utrymme för att installera <b>%(product)s</b>, även om du skulle använda allt tillgängligt ledigt utrymme på de valda diskarna.

en: %d _storage device selected | %d _storage devices selected
sv[0]: %d _lagringsenhet vald
sv[1]: %d _lagringsenheter valda

en: %s (confirm):
sv: %s (bekräfta):

en: %s The disks you've selected have the following amounts of free space:
sv: %s Diskarna du har valt har följande mängd med ledigt utrymme:

en: %s cannot be encrypted
sv: %s kan inte vara krypterad

en: %s cannot be on an encrypted block device.
sv: %s kan inte ligga på en krypterad blockenhet.

en: %s free
sv: %s fritt

en: %s is missing. Cannot setup firewall.
sv: %s saknas.  Kan inte sätta upp en brandvägg.

en: %s is now successfully installed on your system and ready for you to use!  Go ahead and reboot to start using it!
sv: %s är nu installerat på ditt system och redo att användas av dig!  Ta och starta om för att börja använda det!

en: %s is now successfully installed on your system and ready for you to use!  When you are ready, reboot your system to start using it!
sv: %s är nu installerat på ditt system och redo att användas av dig!  När du är redo, starta om för att börja använda det!

en: %s is now successfully installed on your system, but some configuration still needs to be done.  Finish it and then click the Finish configuration button please.
sv: %s är nu installerat på ditt system, men en del konfiguration behöver fortfarande göras.  Avsluta den och klicka på knappen Avsluta konfigurationen.

en: %s must be on a primary partition.
sv: %s måste ligga på en primär partition.

en: %s timezone
sv: Tidszonen %s

en: %s to switch layouts.
sv: %s för att byta layouter.

en: /boot filesystem
sv: /boot-filsystem

en: /boot/efi must be on a device of type %s
sv: /boot/efi måste ligga på en enhet av typen %s

en: :
sv: .

en: <b>%(count)d disk; %(size)s capacity; %(free)s free space</b> (unpartitioned and in filesystems) | <b>%(count)d disks; %(size)s capacity; %(free)s free space</b> (unpartitioned and in filesystems)
sv[0]: <b>%(count)d disk; %(size)s kapacitet; %(free)s fritt utrymme</b> (opartitionerat och i filsystem)
sv[1]: <b>%(count)d diskar; %(size)s kapacitet; %(free)s fritt utrymme</b> (opartitionerat och i filsystem)

en: <b>%(count)s disk; %(size)s reclaimable space</b> (in filesystems) | <b>%(count)s disks; %(size)s reclaimable space</b> (in filesystems)
sv[0]: <b>%(count)s disk; %(size)s återvinningsbart utrymme</b> (i filsystem)
sv[1]: <b>%(count)s diskar; %(size)s återvinningsbart utrymme</b> (i filsystem)

en: <b>Authentication required by wireless network</b>
sv: <b>Autenticering krävs av trådlöst nätverk</b>

en: <b>Device _Type:</b>
sv: <b>Enhets_typ:</b>

en: <b>Discovery login rejected.</b>
sv: <b>Inloggning för att söka avvisad.</b>

en: <b>Disk rescan complete.</b>
sv: <b>Ny disksökning klar.</b>

en: <b>Error adding FCoE SAN.</b>
sv: <b>Fel när FCoE-SAN lades till.</b>

en: <b>File _System:</b>
sv: <b>Fil_system:</b>

en: <b>Mount _Point:</b>
sv: <b>Monterings_punkt:</b>

en: <b>Node login failed.</b>
sv: <b>Nodinloggning misslyckades.</b>

en: <b>Partition scheme:</b>
sv: <b>Partitionsschema:</b>

en: <b>Pass_word</b>
sv: <b>Lösen_ord</b>

en: <b>Tip:</b> Keep your username shorter than 32 characters and do not use spaces.
sv: <b>Tips:</b> Håll användarnamnet kortare än 32 tecken och använd inte mellanslag.

en: <b>User_name</b>
sv: <b>Användar_namn</b>

en: <b>Warning:</b> All storage changes made using the installer will be lost when you press 'Rescan Disks'.
sv: <b>Varning:</b> alla lagringsändringar som gjorts med installeraren kommer gå förlorade när du trycker ”Sök om diskar”.

en: <b>You don't have enough space available to install %(productName)s</b>, even if you used all of the free space available on the selected disks.  You could add more disks for additional space, modify your software selection to install a smaller version of <b>%(productName)s</b>, or quit the installer.
sv: <b>Du har inte tillräckligt utrymme tillgängligt för att installera %(productName)s</b>, även om du skulle använda allt ledigt utrymme som är tillgängligt på de valda diskarna.  Du kan lägga till fler diskar för ytterligare utrymme, ändra ditt val av programvara och installera en mindre version av <b>%(productName)s</b>, eller avsluta installationsprogrammet.

en: <b>You don't have enough space available to install %s</b>.  You can shrink or remove existing partitions via our guided reclaim space tool, or you can adjust your partitions on your own in the custom partitioning interface.
sv: <b>Du har inte tillräckligt med tillgängligt utrymme för att installera %s</b>.  Du kan krympa eller ta bort befintliga partitioner via vår guidade verktyg för att återvinna utrymme, eller så kan du justera dina partitioner på egen hand i gränssnittet för anpassad partitionering.

en: <b>_Desired Capacity:</b>
sv: <b>_Önskad kapacitet:</b>

en: <b>_Label:</b>
sv: <b>_Etikett:</b>

en: <b>_Proxy URL</b>
sv: <b>_Proxy-URL</b>

en: <span font-desc="Cantarell 11">A_utomatically configure my %(productName)s installation to the disk(s) I selected and return me to the main menu.</span>
sv: <span font-desc="Cantarell 11">Konfigurera a_utomatiskt min installation av %(productName)s på diskarna jag valde och ta mig tillbaka till huvudmenyn.</span>

en: <span font-desc="Cantarell 11">I want more space. _Guide me through shrinking and/or removing partitions so I can have more space for %(productName)s.</span>
sv: <span font-desc="Cantarell 11">Jag behöver mer utrymme. _Hjälp mig att krympa och/eller ta bort partitioner så att jag kan få mer utrymme för %(productName)s.</span>

en: <span font-desc="Cantarell 11">I want to review/_modify my disk partitions before continuing.</span>
sv: <span font-desc="Cantarell 11">Jag vill granska/_ändra min diskpartitionering före jag fortsätter.</span>

en: <span foreground='grey' style='italic'>Free space</span>
sv: <span foreground='grey' style='italic'>Fritt utrymme</span>

en: <span size="small" foreground="white">AVAILABLE SPACE</span>
sv: <span size="small" foreground="white">TILLGÄNGLIGT UTRYMME</span>

en: <span size="small" foreground="white">TOTAL SPACE</span>
sv: <span size="small" foreground="white">TOTALT UTRYMME</span>

en: <span size="small"><b>Example:</b> iqn.2012-09.com.example:diskarrays-sn-a8675309</span>
sv: <span size="small"><b>Exempel:</b> iqn.2012-09.com.example:diskarrays-sn-a8675309</span>

en: <span size="small"><b>Example:</b> squid.mysite.org:3128</span>
sv: <span size="small"><b>Exempel:</b> squid.mysite.org:3128</span>

en: ADD A KEYBOARD LAYOUT
sv: LÄGG TILL EN TANGENTBORDSLAYOUT

en: ADD A NEW MOUNT POINT
sv: LÄGG TILL EN NY MONTERINGSPUNKT

en: ADD iSCSI STORAGE TARGET
sv: LÄGG TILL iSCSI-LAGRINGSMÅL

en: ADVANCED USER CONFIGURATION
sv: AVANCERAD ANVÄNDARKONFIGURATION

en: Action
sv: Åtgärd

en: Add
sv: Lägg till

en: Add FCo_E SAN...
sv: Lägg till FCo_E-SAN …

en: Add _iSCSI Target...
sv: Lägg till _iSCSI-mål …

en: Add a new mountpoint.
sv: Lägg till en ny monteringspunkt

en: Add a new repository.
sv: Lägg till ett nytt förråd.

en: Add and mark for usage NTP servers
sv: Lägg till och notera för användning NTP-servrar

en: Add device
sv: Lägg till enhet

en: Add layout
sv: Lägg till layout

en: Add-Ons for Selected Environment
sv: Tillägg för den valda miljön

en: Added new %(type)s to existing container %(name)s.
sv: Lade till en ny %(type)s till den befintliga behållaren %(name)s.

en: Additional repositories
sv: Ytterligare förråd

en: Administrator %s will be created
sv: Administratören %s kommer skapas

en: Alt + Shift to switch layouts.
sv: Alt + Skift för att byta layouter.

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell.
sv: Ett fel inträffade vid försök att montera en del av eller hela ditt system.  En del av det kan vara monterat under %s.
    
    Tryck <retur> för att få ett skal.

en: An unknown error occurred during installation.  Details are below.
sv: Ett okänt fel hände under installationen.  Detaljer finns nedan.

en: Apply configuration in installer
sv: Tillämpa konfigurationen i installeraren

en: Are you sure you want to delete all of the data on %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort all data på %s?

en: Are you sure you wish to quit the
    installation process?
sv: Är du säker på att du vill avsluta
    installationsprocessen?

en: As large as possible
sv: Så stor som möjligt

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
sv: Försöker ansluta till vnc-klienten på värden %s...

en: Authentication
sv: Autenticering

en: Authentication required
sv: Autenticering krävs

en: Authentication required by wireless network
sv: Autenticering krävs av det trådlösa nätverket

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic partitioning failed. Click for details.
sv: Automatisk partitionering misslyckades.  Klicka för detaljer.

en: Automatic partitioning selected
sv: Automatisk partitionering vald

en: Autopartitioning Options
sv: Alternativ vid automatpartitionering

en: Available regions
sv: Tillgängliga regioner

en: Available timezones in region %s
sv: Tillgängliga tidszoner i regionen %s

en: Base Environment
sv: Basmiljö

en: Base environment
sv: Basmiljö

en: Bond
sv: Bindning

en: Bond %(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) connected
sv: Bindning %(interface_name)s (%(list_of_slaves)s) anslutet

en: Boot
sv: Start

en: CHAP _Password:
sv: CHAP-_lösenord

en: CHAP _Username:
sv: CHAP-_användarnamn:

en: CHAP pair
sv: CHAP-par

en: CHAP pair and a reverse pair
sv: CHAP-par och ett omvänt par

en: CONFIGURATION
sv: KONFIGURATION

en: CONFIGURE %(container_type)s
sv: KONFIGURERA %(container_type)s

en: CONFIGURE CONTAINER
sv: KONFIGURERA BEHÅLLARE

en: CONFIGURE MOUNT POINT
sv: KONFIGURERA EN MONTERINGSPUNKT

en: CREATE USER
sv: SKAPA ANVÄNDARE

en: CUSTOMIZATION
sv: ANPASSNING

en: C_onfigure...
sv: K_onfigurera

en: Cable unplugged
sv: Sladden inte inkopplad

en: Can't apply configuration, device activation failed.
sv: Kan inte aktivera konfigurationen, aktiveringen av enheten misslyckades.

en: Can't have a question in command line mode!
sv: Kan inte ha en fråga i kommandoradsläge!

en: Cancel & _add more disks
sv: Avbryt & _lägg till fler diskar

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Changes here will only apply to the installed system. Use the desktop's tool to configure the keyboard for the installation process.
sv: Ändringar här kommer bara gälla för det installerade systemet.  Använd skrivbordets verktyg för att konfigurerar tangentbord för installationsprocessen.

en: Checking image checksum
sv: Kontrollerar avbildens kontrollsumma

en: Checking software dependencies...
sv: Kontrollerar beroenden mellan programvara …

en: Checking storage configuration...
sv: Kontrollerar lagringskonfiguration …

en: Choose an installation source type.
sv: Välj en typ av installationskälla.

en: Click for help.
sv: Klicka för hjälp.

en: Close
sv: Stäng

en: Closest mirror
sv: Närmaste spegel

en: Complete!
sv: Färdig!

en: Configuration not saved: gateway or netmask missing in static configuration
sv: Konfigurationen sparades inte: gateway eller nätmask saknas i den statiska konfigurationen

en: Configure
sv: Konfigurerera

en: Configure device %s
sv: Konfigurera enheten %s

en: Configure selected mountpoint.
sv: Konfigurera den valda monteringspunkten.

en: Configuring addons
sv: Konfigurationstillägg

en: Configuring device %s.
sv: Konfigurerar enheten %s.

en: Configuring installed system
sv: Konfigurerar installerat system

en: Connect automatically after reboot
sv: Anslut automatiskt efter omstart

en: Connected
sv: Ansluten

en: Connected!
sv: Ansluten!

en: Connected: %(list_of_interface_names)s
sv: Anslutet: %(list_of_interface_names)s

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connecting...
sv: Ansluter …

en: Connection failed
sv: Anslutningen misslyckades

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Create a _home directory for this user.
sv: Skapa en _hemkatalog för denna användare.

en: Create a new %(container_type)s ...
sv: Skapa en ny %(container_type)s …

en: Create new mount points by clicking the '+' button.
sv: Skapa nya monteringspunkter genom att klicka knappen ”+”.

en: Create or select %(container_type)s
sv: Skapa eller välj %(container_type)s

en: Creating users
sv: Skapar användare

en: Current layout: '%s'. Add more layouts to enable switching.
sv: Aktuell layout: ”%s”.  Lägg till fler layouter för att möjliggöra byten.

en: Current layout: '%s'. Click to switch to the next layout.
sv: Aktuell layout: ”%s”.  Klicka för att byta till nästa layout.

en: Custom partitioning selected
sv: Anpassad partitionering vald

en: Custom software selected
sv: Anpassat val av program

en: DATE & TIME
sv: DATUM & TID

en: DATE & _TIME
sv: DATUM & _TID

en: DEFAULT TITLE
sv: STANDARDTITEL

en: DISK ENCRYPTION PASSPHRASE
sv: LÖSENFRAS FÖR DISKKRYPTERING

en: DISPLAY variable not set. Starting text mode.
sv: DISPLAY-variabeln är inte satt.  Startar textläge!

en: DISTRIBUTION INSTALLATION
sv: DISTRIBUTIONSINSTALLATION

en: D_evice:
sv: _Enhet:

en: Default HUB title
sv: Standard navtitel

en: Default Route
sv: Standardrutt

en: Default spoke title
sv: Standardekertitel

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete _all
sv: Ta bort _alla

en: Delete _all other filesystems in the %s root as well.
sv: Ta bort _alla andra filsystem på rotenheten %s också.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description goes here.
sv: Beskrivningen hamnar här.

en: Device Name
sv: Enhetsnamn

en: Device configuration
sv: Enhetskonfiguration

en: Device description
sv: Enhetsbeskrivning

en: Device reconfiguration failed. Click for details.
sv: Omkonfiguration av enheten misslyckades.  Klicka för detaljer.

en: Device reformat request failed. Click for details.
sv: Misslyckades att omformattera en enhet.  Klicka för detaljer.

en: Device removal request failed. Click for details.
sv: Misslyckades att ta bort en enhet.  Klicka för detaljer.

en: Device resize request failed. Click for details.
sv: Misslyckades att ändra en enhets storlek.  Klicka för detaljer.

en: Device:
sv: Enhet:

en: Device: %s
sv: Enhet: %s

en: Devices of type %s require a valid RAID level selection.
sv: Enheter av typen %s behöver ett giltigt val av RAID-nivå.

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Disconnecting
sv: Kopplar ifrån

en: Disconnecting...
sv: Kopplar ifrån …

en: Discovering iSCSI targets.  This may take a moment...
sv: Letar efter iSCSI-mål.  Detta kan ta ett öbonblick …

en: Discovering realm to join
sv: Upptäcker rike att gå med i

en: Disk summary goes here
sv: Disksammanfattningen hamnar här

en: Disks left unselected here will not be touched.
sv: Diskar som lämnas ovalda här kommer inte att röras.

en: Do you really want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: Don't install the latest available software _updates. Install the default versions provided by the install source above.
sv: Installera _inte de senaste tillgängliga program_uppdateringarna.  Installera standardversionen som finns i installationskällan ovan.

en: Downloading %(url)s (%(pct)d%%)
sv: Hämtar %(url)s (%(pct)d %%)

en: Downloading group metadata...
sv: Hämtar gruppmetadata …

en: Downloading package metadata...
sv: Hämtar paketmetadata …

en: Duplicate names in list of additional repositories.
sv: Dubblerade namn i listan över ytterligare förråd.

en: Duplicate repository names not allowed; choose a unique name for each repository.
sv: Dubblerade förrådsnamn är inte tillåtna; välj ett unikt namn för varje förråd.

en: Duplicate repository names.
sv: Dubblerade förrådsnamn.

en: Empty
sv: Tomt

en: Empty repository name.
sv: Tomt förrådsnamn.

en: Enabled
sv: Aktiverat

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Enter new value for '%s' and press enter
sv: Ange ett nytt värde för ”%s” och tryck retur

en: Error
sv: Fel

en: Error checking software dependencies
sv: Fel vid kontroll av programvaruberoenden

en: Error checking software dependencies.  Click for details.
sv: Fel vid kontroll av programberoenden.  Klicka för detaljer.

en: Error checking software selection
sv: Fel vid kontroll av programval

en: Error checking storage configuration
sv: Fel vid kontroll av lagringskonfigurationen

en: Error checking storage configuration.  Click for details.
sv: Fel vid kontroll av lagringskonfiguration.  Klicka för detaljer.

en: Error downloading package metadata
sv: Fel när paketmetadata hämtades

en: Error downloading package metadata...
sv: Fel när paketmetadata hämtades …

en: Error setting up ISO file
sv: Fel när ISO-fil sattes upp

en: Error setting up base repository
sv: Fel när basförråd sattes upp

en: Error setting up software source
sv: Fel när programmkälla sattes upp

en: Escrow certificate %s requires the network.
sv: Deponeringscertifikatet %s behöver nätverket.

en: Example:
sv: Exempel:

en: Exit
sv: Avsluta

en: Failed to add new device. Click for details.
sv: Misslyckades att lägga till en ny enhet.  Klicka för detaljer.

en: Failed to save storage configuration...
sv: Misslyckades att spara lagringskonfigurationen …

en: Failed to set up installation source
sv: Misslyckades att sätta upp installationskälla

en: Failed to set up installation source. Check the source address.
sv: Misslyckades att sätta upp installationskälla.  Kontrollera källadressen.

en: Failed to set up installation source; check the repo url
sv: Misslyckades att sätta upp installationskälla; kontrollera förråds-url:en

en: Failed to set up installation source; check the repo url and proxy settings
sv: Misslyckades att sätta upp installationskälla; kontrollera förråds-url:en och proxy-inställningar

en: Failed to unlock encrypted block device. Click for details
sv: Misslyckades att låsa upp en krypterad blockenhet.  Klicka för detaljer

en: Fair
sv: Rimlig

en: Fatal Error
sv: Ödesdigert fel

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Firmware _RAID
sv: _RAID i fast programvara (firmware)

en: Firmware missing
sv: Fast programvara (firmware) saknas

en: Fixed
sv: Fast

en: Free
sv: Ledigt

en: Free space available for use.
sv: Fritt utrymme tillgängligt för användning.

en: Free space unavailable but reclaimable from existing partitions.
sv: Fritt utrymme som inte är tillgängligt men kan återvinnas från befintliga partitioner.

en: Full name cannot contain colon characters
sv: Det fullständiga namnet får inte innehålla kolontecken

en: Generating initramfs
sv: Genererar initramfs

en: Generating updated storage configuration
sv: Genererad uppdaterad lagringskonfiguration

en: Giving up attempting to connect after %d try!
     | Giving up attempting to connect after %d tries!
sv[0]: Ger upp försök att ansluta efter %d försök!
sv[1]: Ger upp försök att ansluta efter %d försök!

en: Good
sv: Bra

en: Graphical installation is not available. Starting text mode.
sv: Grafisk installation är inte tillgänglig.  Startar textläge.

en: Group Membership
sv: Gruppmedlemskap

en: Group Name
sv: Gruppnamn

en: Group Password
sv: Grupplösenord

en: HTTP _Proxy
sv: HTTP-_proxy

en: H_TTPS Proxy
sv: H_TTPS-proxy

en: Hardware Address
sv: Hårdvaruadress

en: Help
sv: Hjälp

en: Here we'll describe how much space is needed for the current software selection.
sv: Här kommer vi beskriva hur mycket utrymme som behövs för det nuvarande valet av programvara.

en: Here we'll describe what your options are.
sv: Här kommer vi beskriva vilka dina alternativ är.

en: Home Directory
sv: Hemkatalog

en: Home _directory:
sv: Hem_katalog:

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hostname cannot be None or an empty string.
sv: Värdnamnet kan inte vara None eller en tom sträng.

en: Hostname is not valid: %s
sv: Värdnamnet är felaktigt: %s

en: Hostname must be 255 or fewer characters in length.
sv: Värdnamnet får vara högst 255 tecken långt.

en: Hostname must start with a valid character in the ranges 'a-z', 'A-Z', or '0-9'
sv: Värdnamnet måste börja med ett giltigt tecken i något av intervallen "a-z", "A-Z" eller "0-9"

en: Hostname: %s
sv: Värdnamn: %s

en: Hostnames can only contain the characters 'a-z', 'A-Z', '0-9', '-', or '.', parts between periods must contain something and cannot start or end with '-'.
sv: Värdnamn får endast innehålla tecknen ”a-z”, ”A-Z”, ”0-9”, ”-” eller ”.”, delar mellan punkter måste innehålla något och får inte börja eller sluta med ”-”.

en: INSTALLATION DESTINATION
sv: INSTALLATIONSMÅL

en: INSTALLATION OPTIONS
sv: INSTALLATIONSALTERNATIV

en: INSTALLATION SOURCE
sv: INSTALLATIONSKÄLLA

en: INSTALLATION SUMMARY
sv: INSTALLATIONSSAMMANFATTNING

en: INSTALLATION _DESTINATION
sv: INSTALLATIONS_MÅL

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IPv4 Address
sv: IPv4-adress

en: IPv4 address or %s for DHCP
sv: IPv4-adress eller %s för DHCP

en: IPv4 gateway
sv: IPv4-gateway

en: IPv4 netmask
sv: IPv4-nätmask

en: IPv6 Address
sv: IPv6-adress

en: IPv6 address or %(auto)s for automatic, %(dhcp)s for DHCP, %(ignore)s to turn off
sv: IPv6-adress eller %(auto)s för automatisk, %(dhcp)s för DHCP, %(ignore)s för att slå av

en: IPv6 default gateway
sv: IPv6 standard-gateway

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Install
sv: Installera

en: Install the live CD to your hard disk
sv: Installera live-cd:n på din hårddisk

en: Install to Hard Drive
sv: Installera på hårddisk

en: Installation requires partitioning of your hard drive. Select what space to use for the install target.
sv: Installationen kräver partitionering av din hårddisk.  Välj det utrymme som skall användas som installationsmål.

en: Installation source
sv: Installationskälla

en: Installation source needs to be set up first.
sv: Installationskällan behöver sättas upp först.

en: Installation source not set up
sv: Installationskällan är inte uppsatt

en: Installing
sv: Installerar

en: Installing bootloader
sv: Installerar startprogram

en: Installing software
sv: Installerar program

en: Interconnect
sv: Koppla samman

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Invalid group name: %s
sv: Felaktigt gruppnamn: %s

en: Invalid partition size set. Use a valid integer.
sv: Felaktigt partitionsstorlek satt.  Använd ett giltigt heltal.

en: Invalid repository name.
sv: Ogiltigt förrådsnamn

en: Invalid repository name. Try something else?
sv: Ogiltigt förrådsnamn.  Försöka med något annat?

en: Invalid timezone
sv: Ogiltig tidszon

en: Invalid username
sv: Ogiltigt användarnamn

en: Joining realm: %s
sv: Går med i rike: %s

en: KEYBOARD LAYOUT
sv: TANGENTBORDSLAYOUT

en: LANGUAGE SUPPORT
sv: SPRÅKSTÖD

en: LAYOUT SWITCHING OPTIONS
sv: ALTERNATIV FÖR BYTE AV LAYOUT

en: LOCALIZATION
sv: LOKALISERING

en: LVM Thin Provisioning
sv: LVM tunt underhåll

en: Label:
sv: Etikett:

en: Label: %s
sv: Etikett: %s

en: Layout switching not configured.
sv: Byte av layout inte konfigurerat.

en: Local Standard Disks
sv: Lokala standarddiskar

en: Local media
sv: Lokalt medium

en: MANUAL PARTITIONING
sv: MANUELL PARTITIONERING

en: MEDIA VERIFICATION
sv: MEDIAVERIFIERING

en: Make this user administrator
sv: Gör denna användare till administratör

en: Model
sv: Modell

en: More customization options are available
    after creating the mount point below.
sv: Fler anpassningsalternativ finns tillgänliga
    efter att monteringspunkten skapats nedan.

en: Mountpoint
sv: Monteringspunkt

en: Move selected layout down
sv: Flytta den valda layouten nedåt

en: Move selected layout up
sv: Flytta den valda layouten uppåt

en: NETWORK CONFIGURATION
sv: NÄTVERKSKONFIGURATION

en: NFS <server>:/<path>
sv: NFS <server>:/<sökväg>

en: NFS mount options
sv: NFS-monteringsflaggor

en: NFS server %s
sv: NFS-server %s

en: N_FS mount options:
sv: N_FS-monteringsflaggor:

en: Name
sv: Namn

en: Name of the repository.
sv: Namn på förrådet.

en: Nameservers (comma separated)
sv: Namnservrar (kommaseparerade)

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Name
sv: Nätverksnamn

en: New %(name)s %(version)s Installation
sv: Ny installation av %(name)s %(version)s

en: New Device
sv: Ny enhet

en: New Selector
sv: Ny väljare

en: New value
sv: Nytt värde

en: No credentials (discovery authentication disabled)
sv: Inga kreditiv (upptäcktsautenticering avaktiverat)

en: No disks detected.  Please shut down the computer, connect at least one disk, and restart to complete installation.
sv: Inga diskar upptäcktes.  Stäng av datorn, anslut åtminstone en disk, och starta om för att fullfölja installationen.

en: No disks selected
sv: Inga diskar valda

en: No disks selected.
sv: Inga diskar valda.

en: No disks selected; please select at least one disk to install to.
sv: Inga diskar valda; välj minst en disk att installeras på.

en: No installation source available
sv: Ingen installationskälla tillgänglig

en: No network devices available
sv: Inga nätverksenheter tillgängliga

en: No user will be created
sv: Ingen användare kommer skapas

en: Node Name
sv: Nodnamn

en: None
sv: Ingen

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Not enough RAM
sv: Inte tillräckligt med minne

en: Not enough free space on selected disks.
sv: Inte tillräckligt med fritt utrymme på de valda diskarna.

en: Not enough space in filesystems for the current software selection. An additional %s is needed.
sv: Inte tillräckligt utrymme i filsystemen för det aktuella valet av programvara.  Ytterligare %s behövs.

en: Not resizeable
sv: Går inte att ändra storlek

en: Note:  The settings you make on this screen will not be applied
    until you click on the main menu's 'Begin Installation' button.
sv: Obs: inställningarna du gör på den här skärmen kommer inte att verkställas
    förrän du klickan på huvudmenyns knapp ”Starta installationen”.

en: Nothing here yet.
sv: Inget här ännu.

en: Nothing selected
sv: Inget valt

en: Optional proxy password.
sv: Frivilligt proxy-lösenord.

en: Optional proxy username.
sv: Frivilligt proxy-användarnamn.

en: Or, assign new mount points to existing partitions after selecting them below.
sv: Eller, tilldela nya monteringspinkter till befintliga partitioner efter att välja dem nedan.

en: Order
sv: Sortera

en: PM
sv: em

en: PRE-RELEASE / TESTING
sv: FÖRUTGÅVA / TESTNING

en: P_roxy URL:
sv: P_roxy-URL:

en: Parent
sv: Förälder

en: Partition Scheme Options
sv: Alternativ för partitionsschema

en: Pass_word:
sv: Lösen_ord:

en: Passphrases do not match.
sv: Lösenfraserna stämmer inte överens.

en: Password
sv: Lösenord

en: Password (confirm):
sv: Lösenord (bekräfta):

en: Password is not set.
sv: Lösenordet är inte satt.

en: Password is set.
sv: Lösenordet är satt.

en: Password set.
sv: Lösenordet satt.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords do not match!
sv: Lösenorden stämmer inte överens!

en: Passwords or encryption keys are required to access
    the wireless network
sv: Lösenord eller krypteringsnycklar krävs för att komma åt
    det trådlösa nätverket

en: Passwords or encryption keys are required to access
    the wireless network '%(network_id)s'.
sv: Lösenord eller krypteringsnycklar behövs för att komma åt
    det trådlösa nätverket ”%(network_id)s”.

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Performing post-installation setup tasks
sv: Utför inställningsåtgärder efter installationen

en: Please complete all spokes before continuing
sv: Avsluta alla ekrar innan du fortsätter

en: Please complete items marked with this icon before continuing to the next step.
sv: Gör färdigt delar markerade med denna ikon före du fortsätter till nästa steg.

en: Please create a name for this %(container_type)s and select at least one disk below.
sv: Ange ett namn för denna %(container_type)s och välj åtmistone en disk nedan.

en: Please create a name for this container and select at least one disk below.
sv: Välj ett namn för denna behållare och välj åtminstone en disk nedan.

en: Please enter a valid mountpoint.
sv: Ange en giltig monteringspunkt.

en: Please enter a valid name.
sv: Ange ett giltigt namn.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
sv: Anslut din vnc-klient manuellt till %s för att påbörja installationen.

en: Please manually connect your vnc client to <IP ADDRESS>:%s to begin the install. Switch to the shell (Ctrl-B 2) and run 'ip addr' to find the <IP ADDRESS>.
sv: Anslut din vnc-klient manuellt till <IP-ADRESS>:%s för att påbörja installationen.  Byt till skalet (Ctrl-B 2) och kör ”ip-addr” för att ta reda på <IP-ADRESS>.

en: Please provide VNC password. You will have to type it twice. 
    Leave blank for no password
sv: Välj ett nytt VNC-lösenord.  Du kommer behöva skriva det två gånger.
    Lämna blankt för inget lösenord

en: Please respond 'yes' or 'no':
sv: Svara ”ja” eller ”nej”:

en: Please select new root password. You will have to type it twice.
sv: Välj ett nytt root-lösenord.  Du kommer behöva skriva det två gånger.

en: Please select the network interface which is connected to your FCoE switch.
sv: Välj nätverksgränssnittet som är anslutet till din FCoE-växel.

en: Please select the timezone.
    Use numbers or type names directly [b to region list, q to quit]:
sv: Väl tidszonen.
    Använd siffror eller skriv namnen direkt [b för regionlista, q för att avsluta]:

en: Please ssh install@%s to begin the install.
sv: Gör ssh install@%s för att påbörja installationen.

en: Please ssh install@<host> to continue installation.
sv: Använd ssh install@<värd> för att fortsätta installationen.

en: Please use the live desktop environment's tools for customizing your network configuration.  You can set the hostname here.
sv: Använd verktygen för live-skrivbordsmiljön för att anpassa din nätverkskonfiguration.  Du kan ange värdnamnet här.

en: Please wait... software metadata still loading.
sv: Var god dröj … metadata om program läses fortfarande in.

en: Port / Target / LUN #
sv: Port / Mål / LUN nr.

en: Preparing to install
sv: Förbereder att installera

en: Preparing transaction from installation source
sv: Förbereder transaktion från installationskälla

en: Preserve
sv: Bevara

en: Preserve _all
sv: Bevara _alla

en: Press ENTER to continue
sv: Tryck RETUR för att fortsätta

en: Press enter to exit.
sv: Tryck retur för att avsluta.

en: Pressing 'OK' below will take you to the disk selection screen where you will need to re-select your disks.
sv: Att trycka ”OK” nedan tar dig till diskvalsskärmen där du kommer behöva välja om dina diskar.

en: Preview layout
sv: Förhandsgranska layout

en: Probing storage...
sv: Känner av lagring …

en: Processing...
sv: Bearbetar …

en: Progress
sv: Förlopp

en: Protocol for the repository URL.
sv: Protokoll för förråds-URL:en.

en: Provider
sv: Leverantör

en: Question
sv: Fråga

en: RAID Level:
sv: RAID-nivå:

en: RAID sets that contain '%(desc)s' must have one of the following device types: %(types)s.
sv: RAID-uppsättningar som innehåller ”%(desc)s” måste ha en av följande enhetstyper: %(types)s.

en: RAID sets that contain '%(desc)s' must have one of the following metadata versions: %(metadata_versions)s.
sv: RAID-uppsättningar som innehåller ”%(desc)s” måste ha en av följande metadataversioner: %(metadata_versions)s.

en: RAID sets that contain '%(desc)s' must have one of the following raid levels: %(raid_level)s.
sv: RAID-uppsättningar som innehåller ”%(desc)s” måste ha en av följande raid-nivåer: %(raid_level)s.

en: RAID0 <span foreground="grey">(Performance)</span>
sv: RAID0 <span foreground="grey">(Prestanda)</span>

en: RAID1 <span foreground="grey">(Redundancy)</span>
sv: RAID1 <span foreground="grey">(Redundans)</span>

en: RAID10 <span foreground="grey">(Performance, Redundancy)</span>
sv: RAID10 <span foreground="grey">(Prestanda, Redundans)</span>

en: RAID4 <span foreground="grey">(Error Checking)</span>
sv: RAID4 <span foreground="grey">(Felkontroll)</span>

en: RAID5 <span foreground="grey">(Distributed Error Checking)</span>
sv: RAID5 <span foreground="grey">(Distribuerad felkontroll)</span>

en: RAID6 <span foreground="grey">(Redundant Error Checking)</span>
sv: RAID6 <span foreground="grey">(Redundant felkontroll)</span>

en: RECLAIM DISK SPACE
sv: ÅTERVINN DISKUTRYMME

en: RESCAN DISKS
sv: SÖK OM DISKAR

en: ROOT PASSWORD
sv: ROOT-LÖSENORD

en: R_AID Level:
sv: R_AID-nivå:

en: Re_format
sv: _Formatera om

en: Read-Only
sv: Skrivskyddat

en: Reclaimable Space
sv: Återvinningsbart utrymme

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Reload storage configuration from disk.
sv: Läser om lagringskonfigurationen från disk.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove layout
sv: Ta bort layout

en: Remove the selected mountpoint(s).
sv: Ta bort de valda monteringspunkterna.

en: Remove the selected repository.
sv: Ta bort det valda förrådet.

en: Replace Existing Linux system(s)
sv: Ersätt befintligt Linuxsystem

en: Repo URL
sv: Förråds-URL

en: Repo URL set to: %s
sv: Förråds-URL satt till: %s

en: Repository name conflicts with internal repository name.
sv: Förrådsnamn står i konflikt med interna förrådsnamn.

en: Require a password to use this account
sv: Kräv ett lösenord för att använda detta konto

en: Rescue
sv: Räddning

en: Rescue Mode
sv: Räddningsläge

en: Reset
sv: Återställ

en: Restoring hardware time...
sv: Återställer håtdvarutiden …

en: Retry _Log In
sv: Försök _logga in igen

en: Reverse CHAP Pass_word:
sv: Omvänt CHAP-lösen_ord:

en: Reverse CHAP User_name:
sv: Omvänt CHAP-användar_namn:

en: Revert to the previous list of repositories.
sv: Återgå till tidigare lista över förråd.

en: Root account is disabled
sv: Root-kontot är avaktiverat

en: Root account is disabled.
sv: Root-kontot är avaktiverat.

en: Root password is not set
sv: Root-lösenordet är inte satt

en: Root password is set
sv: Root-lösenordet är satt

en: Run %s to unmount the system when you are finished.
sv: Kör %s för att avmontera systemet när du är klar.

en: Running post-installation scripts
sv: Kör efterinstallationsskript

en: Running pre-installation scripts
sv: Kör förinstallationsskript

en: SELECTED DISKS
sv: VALDA DISKAR

en: SOFTWARE
sv: PROGRAMVARA

en: SOFTWARE SELECTION
sv: VAL AV PROGRAM

en: SPOKE NAME
sv: EKERNAMN

en: SUMMARY OF CHANGES
sv: SAMMANFATTNING AV ÄNDRINGAR

en: Saving storage configuration...
sv: Sparar lagringskonfigurationen …

en: Scanning disks.  This may take a moment...
sv: Söker efter diskar.  Detta kan ta ett ögonblick …

en: Search Results:
sv: Sökresultat:

en: Search _By:
sv: Sortera _efter:

en: Security
sv: Säkerhet

en: Security Key
sv: Säkerhetsnyckel

en: Select a partition scheme configuration.
sv: Välj en konfiguration för partitionsschema

en: Select additional language support to be installed:
sv: Välj ytterligare stöd för språk att installera:

en: Select one or more disks this device may reside on.
sv: Välj en eller flera diskar denna enhet kan finnas på.

en: Select the device(s) you'd like to install to.  They will be left untouched until you click on the main menu's "Begin Installation" button.
sv: Välj enheterna du vill installera till.  De kommer lämnas orörda tills du klickar på huvudmenyns knapp ”Starta installationen”.

en: Selected Device
sv: Vald enhet

en: Set hostname
sv: Ange värdnamn

en: Setting up installation source...
sv: Sätter upp installationskällor …

en: Setting up the installation environment
sv: Sätter upp installationsmiljön

en: Show Only _Devices Containing:
sv: Visa endast _enheter som innehåller:

en: Show Only _Devices From:
sv: Visa endast _enheter från:

en: Show Only _Devices With:
sv: Visa endast _enheter med:

en: Shrink
sv: Krymp

en: Si_ze policy:
sv: Sto_rlekspolicy:

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Slaves
sv: Slavar

en: Software selection
sv: Programval

en: Source changed - please verify
sv: Källan ändrad- var got bekräfta

en: Specialized & Network Disks
sv: Specialiserade & nätverksdiskar

en: Specified name %s already in use.
sv: Det angivna namnet %s används redan.

en: Specify Repo Options
sv: Ange förrådsalternativ

en: Specify a _group ID manually:
sv: Ange ett _grupp-ID manuellt:

en: Specify a _user ID manually:
sv: Ange ett _användar-ID manuellt:

en: Speed
sv: Hastighet

en: Standard Partition
sv: Standardpartition

en: Start VNC
sv: Starta VNC

en: Starting Install to Hard Drive
sv: Påbörjar installation på hårddisk

en: Starting VNC...
sv: Startar VNC...

en: Starting automated install
sv: Startar automatisk installation

en: Starting package installation process
sv: Startar paketinstallationsprocessen

en: Status unknown
sv: Okänd status

en: Status unknown (missing)
sv: Okänd status (saknas)

en: Storage configuration reset due to unrecoverable error. Click for details.
sv: Lagringskonfiguration återställd på grund av fel som inte kan rättas.  Klicka för detaljer.

en: Strong
sv: Starkt

en: Subnet Mask
sv: Delnätmask

en: System to Rescue
sv: System att rädda

en: Target
sv: Mål

en: Target WWID
sv: Mål-WWID

en: Testing layouts configuration not available.
sv: Testning av layoutkonfigurationer är inte tillgängligt.

en: Text mode provides a limited set of installation options. It does not offer custom partitioning for full control over the disk layout. Would you like to use VNC mode instead?
sv: Textläge ger en begränsad mängd installationsalternativ.  Det erbjuder inte anpassa partitionering för full kontroll över disklayouten.  Vill du använda VNC-läge istället?

en: That mount point is already in
    use.  Try something else?
sv: Monteringspunkten används redan.
    Försöka med något annat?

en: That mount point is already in use. Try something else?
sv: Den monteringspunkten används redan.  Försök med något annat?

en: That mount point is invalid. Try something else?
sv: Den monteringspunkten är ogiltig.  Försök med något annat?

en: That name is invalid. Try something else?
sv: Det namnet är ogiltigt.  Försök med något annat?

en: The %(product_name)s graphical installer requires %(needed_ram)s MB of memory, but you only have %(total_ram)s MB.
sv: Det grafiska installationsprogrammet för %(product_name)s behöver %(needed_ram)s MB minne, men du har bara %(total_ram)s MB.

en: The 'boot' area on your computer is where files needed
    to start the operating system are stored.
sv: Startarean på din dator är där filer som behövs
    för att starta operativsystemet lagras.

en: The 'home' area on your computer is where all your personal
    data is stored.
sv: Hemarean på din dator är där alla dina personliga
    data lagras.

en: The 'root' area on your computer is where core system
    files and applications are stored.
sv: Rotarean på din dator är där centrala systemfiler
    och program lagras.

en: The 'swap' area on your computer is used by the operating
    system when running low on memory.
sv: Växlingsarean på din dator används av operativsystemet när det får ont om minne.

en: The BIOS boot partition is required to enable booting
    from GPT-partitioned disks on BIOS hardware.
sv: BIOS-startpartitionen behövs för att kunna starta
    från GPT-partitionerade diskar med BIOS-hårdvara.

en: The PReP boot partition is required as part of the
    bootloader configuration on some PPC platforms.
sv: PReP-startpartitionen behövs som den del av
    startprogrammets konfiguration på en del PPC-plattformar.

en: The RAID level you have selected (%(level)s) requires more disks (%(min)d) than you currently have selected (%(count)d).
sv: RAID-nivån du har valt (%(level)s) behöver fler diskar (%(min)d) än du för närvarande har valt (%(count)d).

en: The VNC server is now running.
sv: VNC-servern kör nu.

en: The following error occurred discovering iSCSI targets.  Please double check your authorization information and try again.
sv: Följande fel inträffade vid sökande efter iSCSI-mål.  Dubbelkontrollera din auktoriseringsinformation och försök igen.

en: The following error occurred logging into the selected iSCSI node.  Please double check your authorization information and try again
sv: Följande fel uppstod vid inloggning på den valda iSCSI-noden.  Dubbelkontrollera din auktoriseringsinformation och försök igen.

en: The following error occurred while attempting to add an FCoE SAN.  Please check your configuration and try again
sv: Följande fel inträffade fid försök att lägga till ett FCoE-SAN.  Kontrollera din konfiguration och försök igen

en: The following error was encountered while downloading the escrow certificate:
    
    %s
sv: Följande fel uppstod när deponeringscertifikatet hämtades:
    
    %s

en: The following errors were encountered when checking your storage configuration.  You can modify your storage layout or quit the installer.
sv: Följande fel upptäcktes vid kontroll av din lagringskonfiguration.  Du kan ändra din lagringslayout eller avsluta installationsprogrammet.

en: The following nodes were discovered using the iSCSI initiator <b>%(initiatorName)s</b> using the target IP address <b>%(targetAddress)s</b>.  Please select which nodes you wish to log into:
sv: Följande noder upptäcktes när iSCSI-initieraren <b>%(initiatorName)s</b> och mål-IP-adressen <b>%(targetAddress)s</b> användes.  Välj vilka noder du vill logga in på:

en: The following software marked for installation has errors.  This is likely caused by an error with
    your installation source.  You can change your installation source or quit the installer.
sv: Följande programvara markerad för installation har fel.  Detta beror sannolikt på ett fel
    i din installationskälla.  Du ändra din installationskälla eller avsluta installationsprogrammet.

en: The following warnings were encountered when checking your storage configuration.  These are not fatal, but you may wish to make changes to your storage layout.
sv: Följande varningar upptäcktes vid kontroll av din lagringskonfiguration.  Dessa är inte avgörande, men du kanske vill göra ändringar av din lagringslayout.

en: The password is empty.
sv: Lösenordet är tomt.

en: The password is set.
sv: Lösenordet är satt.

en: The password must be at least six characters long.
sv: Lösenordet måste vara minst sex tecken långt.

en: The password was set by kickstart.
sv: Lösenordet sattes av kickstart.

en: The password you have provided is weak. You will have to press Done twice to confirm it.
sv: Lösenordet du har givit är svagt.  Du kommer behöva trycka på Klar två gånger för att bekräfta det.

en: The password you have provided is weak: %s. You will have to press Done twice to confirm it.
sv: Lösenordet du givit är svagt: %s.  Du kommer behöva trycka på Klar två gånger för att bekräfta det.

en: The passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
sv: Lösenorden du skrev in var olika.  Försök igen.

en: The rescue environment will now attempt to find your Linux installation and mount it under the directory %s.  You can then make any changes required to your system.  If you want to proceed with this step choose 'Continue'.  You can also choose to mount your file systems read-only instead of read-write by choosing 'Read-Only'.  
    
    If for some reason this process fails you can choose 'Skip' and this step will be skipped and you will go directly to a command shell.
sv: Räddningsmiljön kommer nu att försöka hitta din Linuxinstallation och montera den under katalogen %s.  Du kan sedan göra nödvändiga ändringar i ditt system.  Om du vill fortsätta med detta steg väljer du "Fortsätt".  Du kan också välja att montera dina filsystem i skrivskyddat läge istället för skrivbart genom att välja "Skrivskyddat".  
    
    Om detta av någon anledning misslyckas kan du välja "Hoppa över" då detta steg kommer hoppas över och du kommer att hamna i ett kommandoskal direkt.

en: The root account is used for administering the system.  Enter a password for the root user.
sv: root-kontot används för administration av systemet.  Ange ett lösenord för root-användaren.

en: The space available to this mountpoint can be changed by modifying the volume below.
sv: Utrymmet som är tillgängligt för denna monteringspunkt kan ändras genom att ändra volymen nedan.

en: The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv: Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en: There is also free space available in pre-existing filesystems.  While it's risky and we recommend you back up your data first, you can recover that free disk space and make it available for this installation below.
sv: Det finns även fritt utrymme tillgänligt i redan befintliga filsystem.  Även om det har vissa risker och vi rekommenderar att du tar en säkerhetskopia först, kan du återvinna det fria utrymmet och göra det tillgänligt för denna installation nedan.

en: This LVM Volume Group is missing %(missingPVs)d of %(totalPVs)d physical volumes. You can remove it or select a different device.
sv: Denna LVM-volymgrupp saknar %(missingPVs)d av %(totalPVs)d fysiska volymer.  Du kan ta bort den eller välja en annan enhet.

en: This Software RAID array is missing %(missingMembers)d of %(totalMembers)d member partitions. You can remove it or select a different device.
sv: Denna mjukvaru-RAID-vektor saknar %(missingMembers)d av %(totalMembers)d medlemspartitioner.  Du kan ta bort den eller välja en annan enhet.

en: This URL refers to a _mirror list.
sv: Denna URL pekar på en _spegellista.

en: This URL refers to a mirror list.
sv: Denna URL pekar på en spegellista.

en: This device cannot be edited directly. You can remove it or select a different device.
sv: Denna enhet kan inte redigeras direkt.  Du kan ta bort den eller välja en annan enhet.

en: This device contains the installation source.
sv: Denna enhet innehåller installationskällan.

en: This device is encrypted and cannot be read without a valid passphrase. You may unlock it below.
sv: Denna enhet är krypterad och kan inte läsas utan en giltig lösenfras.  Du kan låsa upp den nedan.

en: This field is optional.
sv: Detta fält är valfritt.

en: This file system does not support labels.
sv: Detta filsystem stödjer inte etiketter.

en: This file system may not be resized.
sv: Detta filsystem går inte att ändra storlek på.

en: This hardware (or a combination thereof) is not supported by Red Hat.  For more information on supported hardware, please refer to http://www.redhat.com/hardware.
sv: Denna hårdvara (eller en kombination av den) stödjs inte av Red Hat.  För mer information om hårdvara som stödjs, se http://www.redhat.com/hardware.

en: This is unstable, pre-release software.
sv: Detta är en osäker förhandsutgåva.

en: This media is good to install from.
sv: Detta medium fungerar bra att installera ifrån.

en: This media is not good to install from.
sv: Detta medium fungerar inte att installera ifrån.

en: Timezone is not set.
sv: Tidszonen är inte satt.

en: Timezone settings
sv: Tidszonsinställningar

en: Tip:
sv: Tips:

en: To use iSCSI disks, you must provide the address of your iSCSI target and the iSCSI initiator name you've configured for your host.
sv: För att använda iSCSI-diskar måste du ange adressen till ditt iSCSI-mål och iSCSI-initierarnamnet du har konfigurerat för din värd.

en: Total selected space to reclaim: <b>%s</b>
sv: Totalt valt utrymme att återvinna: <b>%s</b>

en: Try Fedora
sv: Prova Fedora

en: Type
sv: Typ

en: Type here to search.
sv: Skriv här för att söka.

en: URL for the repository, without protocol.
sv: URL för förrådet, utan protokoll.

en: URL of proxy in the form of protocol://host:[port]
sv: URL till en proxy på formen protokoll://värd:[port]

en: USER SETTINGS
sv: ANVÄNDARINSTÄLLNINGAR

en: U_sername:
sv: _Användarnamn:

en: Unable to find /bin/sh to execute!  Not starting shell
sv: Kan inte hitta /bin/sh att köra!  Startar inte ett skal

en: Unavailable
sv: Inte tillgängligt

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unloc_k
sv: Lås _upp

en: Unmanaged
sv: Ej hanterat

en: Unsupported Hardware Detected
sv: Hårdvara som inte stödjs detekterad

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Use
sv: Använd

en: Use All Space
sv: Använd allt utrymme

en: Use Free Space
sv: Använd ledigt utrymme

en: Use _DCB
sv: Använd _DCB

en: Use auto _vlan
sv: Använd automatiskt _vlan

en: Use text mode
sv: Använd textläge

en: Use the credentials from discovery
sv: Använd kreditiven från upptäckten

en: User %s will be created
sv: Användaren %s kommer skapas

en: User and Group IDs
sv: Användar- och grupp-ID:n

en: Username
sv: Användarnamn

en: VNC Password
sv: VNC-lösenord

en: VNC password provided was not at least 6 characters long.
    Please enter a new one.  Leave blank for no password.
sv: VNC-lösenordet aom gavs var inte åtminstone 6 tecken långt.
    Ange ett nytt.  Lämna tomt för inget lösenord.

en: VPN Type
sv: VPN-typ

en: Vendor
sv: Leverantör

en: Verifying media, please wait...
sv: Verifierar media, var god dröj …

en: Vlan %(interface_name)s (%(parent_device)s, ID %(vlanid)s) connected
sv: Vlan %(interface_name)s (%(parent_device)s, ID %(vlanid)s) anslutet

en: Vlan ID
sv: Vlan-ID

en: Volume
sv: Volym

en: Volume Group
sv: Volymgrupp

en: Volume Group name %s is already in use. Not saving changes.
sv: Volymgruppsnamnet %s används redan.  Sparar inte ändringarna.

en: WELCOME TO %(name)s %(version)s.
sv: VÄLKOMMEN TILL %(name)s %(version)s.

en: Waiting for %s threads to finish
sv: Vänta på %s trådar att avsluta

en: Warning checking storage configuration
sv: Varning vid kontroll av lagringskonfigurationen

en: Warning checking storage configuration.  Click for details.
sv: Varning vid kontroll av lagringskonfiguration.  Klicka för detaljer.

en: Warning: You won't be able to switch between keyboard layouts (from the default one) when you decrypt your disks after install.
sv: Varning: du kommer inte kunna byta mellan tangentbordslayouter (från standardvärdet) när du dekrypterar dina diskar efter installationen.

en: Warnings
sv: Varningar

en: We won't touch your disks until you hit this button.
sv: Vi kommer inte röra dina diskar förrän du trycker på denna knapp.

en: We'll need network access to fetch information about your location and to make software
    updates available for you.
sv: Vi kommer behöva nätverksåtkomst för att hämta information om din placering och för att göra
    uppdateringingar av programvara tillgängliga för dig.

en: Weak
sv: Svagt

en: Welcome to Fedora
sv: Välkommen till Fedora

en: What language would you like to use during the installation process?
sv: Vilket språk vill du använda under installationen?

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
sv: När du är färdig avslutar du skalet. Systemet kommer då att startas om.

en: When you create mount points for your %(name)s %(version)s installation, you'll be able to view their details here.
sv: När du skapar monteringspunkter för din installation av %(name)s %(version)s kommer du kunna se deras detaljer här.

en: Which combination(s) would you prefer for switching between keyboard layouts?
sv: Vilka kombinationer skulle du föredra för byte mellan tangentbordslayouter?

en: Which device holds the root partition of your installation?
sv: Vilken enhet innehåller rotpartitionen i din installation?

en: Which installation source would you like to use?
sv: Vilken installationskälla vill du använda?

en: Which keyboard layouts would you like to use on this system?  You may move any layout to the top of the list to select it as the default.
sv: Vilka tangentbordslayouter vill du använda på detta system?  Du kan flytta en layout till överst i listan för att välja den som standard.

en: Will try to connect again in 15 seconds...
sv: Försöker igen om 15 sekunder...

en: Wired (%(interface_name)s) connected
sv: Trådbundet (%(interface_name)s) anslutet

en: Wired (%(interface_name)s) connected
sv: Trådbunden (%(interface_name)s) ansluten

en: Wired (%(interface_name)s) disconnected
sv: Trådbunden (%(interface_name)s) frånkopplad

en: Wireless
sv: Trådlöst

en: Wireless connected to %(access_point)s
sv: Trådlöst anslutet till %(access_point)s

en: Working
sv: Fungerar

en: Writing network configuration
sv: Skriver nätverkskonfiguration

en: X was unable to start on your machine.  Would you like to start VNC to connect to this computer from another computer and perform a graphical installation or continue with a text mode installation?
sv: X kunde inte startas på din maskin. Vill du starta VNC för att ansluta till denna dator från en annan dator och utföra en grafisk installation, eller fortsätta med en textläge installation?

en: You are currently running Fedora from live media.
    You can install Fedora now, or choose "Install to Hard Drive" in the Activities Overview at any later time.
sv: Du kör för närvarande Fedora från ett live-medium.
    Du kan installera Fedora nu, eller välja ”Installera på hårddisk” i aktivtetsöversikten vid ett senare tillfälle.

en: You can choose "Install to Hard Drive"
    in the Activities Overview at any later time.
sv: Du kan välja ”Installera på hårddisk” i
    aktivitetsöversikten vid ett senare tillfälle.

en: You can remove existing filesystems you no longer need to free up space for this installation.  Removing a filesystem will permanently delete all of the data it contains.
sv: Du kan ta bort befintliga filsystem du inte behöver längre för att frigöra utrymme för installationen.  Att ta bort ett filsystem kommer permanent radera all data det innehåller.

en: You can remove or insert additional disks at this time and press 'Rescan Disks' below for the changes to take effect.
sv: Du kan ta bort eller sätta in ytterligare diskar nu och trycka ”Sök om diskar” nedan för att ändringarna skall få effekt.

en: You don't have any Linux partitions.  Rebooting.
sv: Du har inte någon Linuxpartition.  Startar om.

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell.%s
sv: Du har inte någora Linuxpartitioner.  Tryck retur för att få ett skal.%s

en: You have <b>%(freeSpace)s</b> of free space, which is enough to install %(productName)s.  What would you like to do?
sv: Du har <b>%(freeSpace)s</b> fritt utrymme, vilket är tillräckligt för att installera %(productName)s.  Vad skulle du vilja göra?

en: You have chosen to encrypt some of your data. You will need to create a passphrase that you will use to access your data when you start your computer.
sv: Du har valt att kryptera några av dina data.  Du kommer behöva skapa en lösenfras som du kommer använda för att komma åt dina data när du startar din dator.

en: You have chosen to manually set up the filesystems for your new %(productName)s installation. Before you begin, you might want to take a minute to learn the lay of the land. Quite a bit has changed.
    
    The most important change is that creation of new filesystems has been streamlined. You no longer have to build complex devices like LVM logical volumes in stages (physical volume, then volume group, then logical volume) -- now you just create a logical volume and we'll handle the legwork of setting up the physical volumes and volume group to contain it. We'll also handle adjusting the volume group as you add, remove, and resize logical volumes so you don't have to worry about the mundane details.
    
    
    Screen Layout
    
    The left-hand side of the screen shows the OS installations we were able to find on this computer. The new %(productName)s installation is at the top of the list. You can click on the names of the installations to see what filesystems they contain.
    
    Below the various installations and mountpoints on the left-hand side there are buttons to add a new filesystem, remove the selected filesystem, or configure the selected filesystem.
    
    The right-hand side of the screen is where you can customize the currently-selected mountpoint.
    
    On the bottom-left you will see a summary of the disks you have chosen to use for the installation. You can click on the blue text to see more detailed information about your selected disks.
    
    
    How to create a new filesystem on a new device
    
    1. Click on the + button.
    2. Enter the mountpoint and size. (Hint: Hover the mouse pointer over either of the text entry areas for help.)
    3. Select the new mountpoint under "New %(productName)s Installation" on the left-hand side of the screen and customize it to suit your needs.
    
    
    How to reformat a device/filesystem that already exists on your disk
    
    1. Select the filesystem from the left-hand side of the screen.
    2. Click on the "Customize" expander in the mountpoint customization area on the right-hand side of the screen.
    3. Activate the "Reformat" checkbutton, select a filesystem type and, if applicable, enter a mountpoint above in the "Mountpoint" text entry area.
    4. Click on "Apply changes"
    
    
    How to set a mountpoint for a filesystem that already exists on your disk
    
    1. Select the filesystem from the left-hand side of the screen.
    2. Enter a mountpoint in the "Mountpoint" text entry area in the mountpoint customization area.
    3. Click on "Apply changes"
    
    
    How to remove a filesystem that already exists on your disk
    
    1. Select the filesystem you wish to remove on the left-hand side of the screen.
    2. Click the - button.
    
    Hint: Removing a device that already exists on your disk from the "New %(productName)s Installation" does not remove it from the disk. It only resets that device to its original state. To remove a device that already exists on your disk, you must select it from under any of the other detected installations (or "Unknown") and hit the - button.
    
    
    Tips and hints
    
    You can enter sizes for new filesystems that are greater than the total available free space. The installer will come as close as possible to the size you request.
    
    By default, new devices use any/all of your selected disks.
    
    You can change which disks a new device may be allocated from by clicking the configure button (the one with a tools graphic) while that device is selected.
    
    When adding a new mountpoint by clicking the + button, leave the size entry blank to make the new device use all available free space.
    
    When you remove the last device from a container device like an LVM volume group, we will automatically remove that container device to make room for new devices.
    
    When the last partition is removed from a disk, that disk may be reinitialized with a new partition table if we think there is a more appropriate type for that disk.
sv: Du har valt att manuellt sätta upp filsystemen för din nya installation av %(productName)s.  Före du börjar kanske du vill ta en stund och lära dig hur landet ligger.  En hel del har ändrats.
    
    Den viktigaste ändringen är att skapandet av filsystem har gjorts smidigare.  Deu behöver inte längre komplexa enheter som logiska LVM-volymer i steg (fysisk volym, sedan volymgrupp, sedan logisk volym) — nu skapar du bara en logisk volym och vi hanterar fotarbetet att sätta upp de fysiska volymerna och volymgrupperna som innehåller dem.  Vi hanterar också justerandet av volymgruppen när du lägger till, tar bort och ändrar storlek på logiska volymer så att du inte behöver bekymra dig om dessa triviala detaljer.
    
    
    Skärmlayout
    
    Vänstersidan av skärmen visar OS-installationerna vi kunde hitta på denna dator.  Den nya installationen av %(productName)s finns på toppen av listan.  Du kan klicka på namnen på installationerna för att se vilket filsystem de innehåller.
    
    Nedanför de olika installationerna och monteringspunkterna på vänstersidan finns knappar för att lägga till ett nytt filsystem, ta bort det valda filsystemet eller konfigurera det valda filsystemet.
    
    Högersidan av skärmen är där du kan anpassa den just nu valda monteringspunkten.
    
    Längst ner till vänster kommer du se en sammafattning av diskarna du har valt att använda för installationen.  Du kan klicka på den blå texten för att se mer detaljerad information  om dina valda diskar.
    
    
    Hur man skapar ett nytt filsystem på en ny enhet
    
    1. Klicka på knappen +.
    2. Ange monteringspunkten och storleken.  (Tips: håll muspekaren över endera av textinmatningsfälten för hjälp.)
    3. Välj den nya monteringspunkten under ”New installation av %(productName)s” på vänstra sidan av skärmen och anpassa den för att uppfylla dina behov.
    
    
    Hur man omformaterar en enhet/ett filsystem som redan finns på disken
    
    1. Välj filsystemet på vänstra sidan av skärmen.
    2. Klicka på expanderaren ”Anpassa” i arean för anpassning av monteringspunkt på höger sida av skärmen.
    3. Aktivera kryssrutan ”Formatera om”, välj en filsystemstyp och, om tillämpligt, ange en monteringspunkt ovan i textfältet ”Monteringspunkt”.
    4. Klicka på ”Verkställ ändringar”.
    
    
    Hur man anger en monteringspunkt för ett filsystem som redan finns på disken
    
    1. Välj filsystemet från vänstra sidan av skärmen.
    2. Ange en monteringspunkt i textfältet ”Monteringspunkt” i fältet för anpassning av monteringspunkter.
    3. Klicka på ”Verkställ ändringar”.
    
    
    Hur man tar bort ett filsystem so redan finns på disken
    
    1. Välj filsystemet du vill ta bort på vänster sida av skärmen.
    2. Klicka på knappen -.
    
    Tips: att ta bort en enhet som redan finns på din disk från ”Ny installation av  %(productName)s” tar inte bort den från disken.  Det bara återställer den enheten till dess ursprungliga tillstånd.  För att ta bort en enhet som redan finns ppå disken måste du välja den någon av de andra funna installationerna (eller ”Okänd”) och trycka på knappen -.
    
    
    Råd och tips
    
    Du kan ange storlekar på nya filsystem som är större än det totala tillgängliga fria utrymmet.  Installeraren kommer ta sig så nära som möjligt till den storlek du begär.
    
    Som standard använder nya enheter vilken som helst av/alla dina valda diskar.
    
    Du kan ta ändra vilken disk en ny enhet får allokeras ifrån genom att klicka konfigurationsknappen (den med bild på ett verktyg) medan den enheten är vald.
    
    När en ny monteringspunkt läggs till genom att klicka på knappen +, lämna storleksfältet tomt för att få den nya enheten att använda allt tillgängligt fritt utrymme.
    
    När du tar bort den sista enheten från en behållarenhet som en LVM-volymgrupp kommer vi automatiskt ta bort den behållarenheten för att ge plats för nya enheter.
    
    När den sista partitionen på en disk tas bort kan den disken ominitieras med en ny partitionstabell om vi tror det finns en lämpligare typ för den disken.

en: You have chosen to skip bootloader installation.  Your system may not be bootable.
sv: Du har valt att hoppa över installation av startprogram.  Det kan hända att ditt system inte kommer gå att starta.

en: You have no working NTP server configured
sv: Du har ingen fungerande NTP-server konfigurerad

en: You have provided a weak passphrase: %s
sv: Du har gett en svag lösenfras: %s

en: You have provided a weak password.
    Would you like to use it anyway?
sv: Du har gett ett svagt lösenord.
    Vill du använda det ändå?

en: You have provided a weak password. Press Done again to use anyway.
sv: Du har gett ett svagt lösenord.  Tryck Klar igen för att använda det ändå.

en: You have provided a weak password: %s
    Would you like to use it anyway?
sv: Du har gett ett svagt lösenord: %s
    Vill du använda det ändå?

en: You have provided a weak password: %s. Press Done again to use anyway.
sv: Du har gett ett svagt lösenord: %s.  Tryck Klar igen för att använda det ändå.

en: You haven't created any mount points for your %(product)s %(version)s installation yet.  You can:
sv: Du har inte skapat någon monteringspunkt för din installation av %(product)s %(version)s ännu.  Du kan:

en: You may <a href="">go back to the main menu</a> to complete other
    installation options while this scan completes.
sv: Du kan <a href="">gå tillbaka till huvudmenyn</a> för att klara av andra
    installationsalternativ medan denna sökning pågår.

en: You may add a keyboard layout by selecting it below:
sv: Du kan lägga till en tangentbordslayout genom att välja den nedan:

en: You may input a comma-separated list of group names and group IDs here.
    Groups that do not already exist will be created; specify their GID in parentheses.
sv: Du kan mata in en kommaseparerad lista av gruppnamn och grupp-ID:n här.
    Grupper som inte redan finns kommer att skapas; ange deras GID inom parenteser.

en: You must create a new filesystem on the root device.
sv: Du måste skapa ett nytt filsystem på rotenheten.

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
sv: Du måste ange ditt root-lösenord och bekräfta det genom att skriva det en andra gång för att fortsätta.

en: You need more space on the following file systems:
sv: Du behöver mer utrymme på följande filsystem:

en: You need to set up networking first if you want to use NTP
sv: Du behöver sätta upp nätverket först om du vill använda NTP

en: You wake up inside an OS installer in Timbuktu, and it's six months in the future.  But, there are bugs.  Bugs everywhere.  Bugs you must live with.  This OS of the future isn't a stable OS you can rely on.  It's for testing purposes only.
sv: Du vaknar upp inuti ett OS-installationsprogram i Timbuktu, och det är sex månader in i framtiden.  Men, det finns fel.  Fel överallt.  Fel du måste leva med.  Detta OS från framtiden är inte ett stabilt OS du kan lita på.  Det är endast till för teständamål.

en: Your current <a href=""><b>%(product)s</b> software selection</a> requires <b>%(total)s</b> of available space, including <b>%(software)s</b> for software and <b>%(swap)s</b> for swap space.
sv: Ditt nuvarande <a href="">val av program för <b>%(product)s</b></a> kräver <b>%(total)s</b> tillgängligt utrymme, inklusive <b>%(software)s</b> för programvara och <b>%(swap)s</b> som växlingsutrymme.

en: Your customizations will result in the following changes taking effect after you return to the main menu and begin installation:
sv: Dina anpassningar kommer resultera i att följande ändringar verkställs efter att du återgår till huvudmenyn och påbörjar installationen:

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions. %s
sv: Ditt system hade nedsmutsade filsystem som du valde att inte montera. Tryck på Retur för att komma till ett skal där du kan köra fsck och montera dina partitioner.  %s

en: Your system has been mounted under %(rootPath)s.
    
    Press <return> to get a shell. If you would like to make your system the root environment, run the command:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    %(msg)s
sv: Ditt system har monterats under %(rootPath)s.
    
    Tryck <retur> för att komma till ett skal.  Om du vill göra ditt system till rotmiljön, kör kommandot:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    %(msg)s

en: Your system is mounted under the %s directory.
sv: Ditt system är monterat under katalogen %s.

en: _Accept Changes
sv: _Acceptera ändringar

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add FCoE Disk(s)
sv: _Lägg till FCoE-diskar

en: _Add ZFCP LUN...
sv: _Lägg till ZFCP-LUN …

en: _Add a disk...
sv: _Lägg till en disk …

en: _Add mount point
sv: _Lägg till monteringspunkt

en: _Add user to the following groups:
sv: _Lägg till användaren till följande grupper:

en: _Advanced...
sv: _Avancerat …

en: _Airplane Mode
sv: _Flygplansläge

en: _Auto-detected installation media:
sv: _Autodetekterat installationsmedium:

en: _Begin Installation
sv: _Starta installationen

en: _Bind targets to network interfaces
sv: _Bind mål till nätverksgränssnitt

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Cancel & Return to Custom Partitioning
sv: _Avbryt och återgå till anpassad partitionering

en: _Choose an ISO
sv: _Välj en ISO

en: _Click here to create them automatically.
sv: _Klicka här för att skapa dem automatiskt.

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Configuration URL
sv: _Konfigurations-URL

en: _Configure...
sv: _Konfigurerera …

en: _Confirm password
sv: _Bekräfta lösenord

en: _Confirm:
sv: _Bekräfta:

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Custom partitioning
sv: _Anpassad partitionering

en: _Delete
sv: _Radera

en: _Delete It
sv: _Ta bort den

en: _Discovery Authentication Type:
sv: _Upptäck autenticeringstyp:

en: _Do not install bootloader
sv: Installera _inte något startprogram

en: _Done
sv: _Klar

en: _Enable HTTP Proxy
sv: _Aktivera HTTP-proxy

en: _Encrypt
sv: _Kryptera

en: _Encrypt my data. I'll set a passphrase later.
sv: _Kryptera mina data.  Jag sätter en lösenfras senare.

en: _Exit Installer
sv: _Avsluta installationsprogrammet

en: _FTP Proxy
sv: _FTP-proxy

en: _Filter By:
sv: _Filtrera efter:

en: _Finish configuration
sv: _Avsluta konfigurationen

en: _Full disk summary and bootloader...
sv: _Fullständig sammanfattning av diskar och startprogram …

en: _Full name
sv: _Fullständigt namn

en: _Get me out of here!
sv: _Ta mig härifrån!

en: _Go
sv: _Kör

en: _Hostname:
sv: _Värdnamn:

en: _I accept my fate.
sv: _Jag accepterar mitt öde.

en: _INSTALLATION DESTINATION
sv: _INSTALLATIONSMÅL

en: _INSTALLATION SOURCE
sv: _INSTALLATIONSKÄLLA

en: _ISO file:
sv: _ISO-fil:

en: _KEYBOARD
sv: _TANGENTBORD

en: _Key:
sv: _Nyckel:

en: _LANGUAGE SUPPORT
sv: _SPRÅKSTÖD

en: _Log In
sv: _Logga in

en: _Method
sv: _Metod

en: _Modify Software Source
sv: _Ändra programvarukälla

en: _Modify Storage Layout
sv: _Ändra lagringslayout

en: _Modify...
sv: _Ändra …

en: _Multipath Devices
sv: _Flervägsenheter

en: _NETWORK CONFIGURATION
sv: _NÄTVERKSKONFIGURATION

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Network Name
sv: _Nätverksnamn

en: _No
sv: _Nej

en: _Node login authentication type:
sv: Autenticeringtyper för _nodinloggning:

en: _On the network:
sv: På _nätverket:

en: _Options
sv: Alternat_iv

en: _Other SAN Devices
sv: _Andra SAN-enheter

en: _Passphrase:
sv: _Lösenfras:

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Preserve
sv: _Bevara

en: _Proxy setup...
sv: _Proxyinställning …

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Quit installer
sv: _Avsluta installationsprogrammet

en: _ROOT PASSWORD
sv: _ROOT-LÖSENORD

en: _Reboot
sv: Starta _om

en: _Reclaim space
sv: _Återvinn utrymme

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Rescan Disks
sv: _Sök om diskar

en: _Reset All
sv: _Återställ allt

en: _Retry Discovery
sv: _Försök söka igen

en: _Reverse CHAP Username:
sv: _Omvänt CHAP-användarnamn:

en: _Root Password:
sv: _Rootlösenord:

en: _SOFTWARE SELECTION
sv: VAL AV _PROGRAM

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save Changes
sv: _Spara ändringar

en: _Save Passphrase
sv: _Spara lösenfrasen

en: _Search
sv: _Sök

en: _Select
sv: _Välj

en: _Select the type of device you wish to add
sv: _Välj enhetstypen du vill lägga till

en: _Set as Boot Device
sv: _Sätt som startenhet

en: _Shrink
sv: _Krymp

en: _Socks Host
sv: _Socks-värd

en: _Start Discovery
sv: _Starta sökandet

en: _Stop Hotspot...
sv: _Stoppa hotspot …

en: _Target IP Address:
sv: _Mål-IP-adress

en: _Target:
sv: _Mål:

en: _Test the layout configuration below:
sv: _Testa layoutkonfigurationen nedan:

en: _USER CREATION
sv: SKAPA _ANVÄNDARE

en: _Unlock
sv: Lås _upp

en: _Update Settings
sv: _Uppdateringsinställningar

en: _Use Authentication
sv: A_nvänd autenticering

en: _Use as Hotspot...
sv: _Använd som hotspot …

en: _Username
sv: _Användarnamn

en: _Verify
sv: _Verifiera

en: _Volume Group:
sv: _Volymgrupp:

en: _Yes
sv: _Ja

en: _zSeries Devices
sv: _zSeries-enheter

en: bond
sv: bundet

en: c
sv: f

en: checked
sv: kontrollerad

en: column
sv: kolumn

en: container
sv: behållare

en: description
sv: beskrivning

en: disk free
sv: fritt på disk

en: eg: "20 GB", "500mb" (minus the quotation marks)
sv: t.ex: ”20 GB”, ”500mb” (minus citationstecknen)

en: empty password
sv: tomt lösenord

en: englishName
sv: engelsktNamn

en: fs free
sv: fritt på fs

en: iSCSI _Initiator Name:
sv: iSCSI-_initierarnamn:

en: label
sv: etikett

en: name
sv: namn

en: nativeName
sv: egetNamn

en: no
sv: nej

en: q
sv: a

en: selected
sv: valt

en: storage configuration failed: %s
sv: lagringskonfigurationen misslyckades: %s

en: summary
sv: sammanfattning

en: testing status...
sv: testar status …

en: unplugged
sv: ej inkopplad

en: use
sv: använd

en: wheel, my-team (1245), project-x (29935)
sv: wheel, min-grupp (1245), projekt-x (29935)

en: yes
sv: ja
