PackageKit - en to sv translation catalogue (342 entries)

en: (seconds)
sv: (sekunder)

en: A correct role is required
sv: En korrekt roll krävs

en: A destination directory and the package names to download are required
sv: En målkatalog och paketnamn att hämta ner krävs

en: A distribution name is required
sv: Ett distributionsnamn krävs

en: A filename to install is required
sv: Ett filnamn att installera krävs

en: A licence identifier (eula-id) is required
sv: En licensidentifierare (eula-id) krävs

en: A output directory or file name is required
sv: En utmatningskatalog eller filnamn krävs

en: A pack with the same name already exists, do you want to overwrite it?
sv: Ett paket med samma namn finns redan. Vill du skriva över det?

en: A package name is required
sv: Ett paketnamn krävs

en: A package name to install is required
sv: Ett paketnamn att installera krävs

en: A package name to remove is required
sv: Ett paketnamn att ta bort krävs

en: A package name to resolve is required
sv: Ett paketnamn att slå upp krävs

en: A package provide string is required
sv: En sträng för vad paketet tillhandahåller krävs

en: A repo name, parameter and value are required
sv: Ett förrådsnamn, parameter och värde krävs

en: A repository name is required
sv: Ett förrådsnamn krävs

en: A search term is required
sv: Ett sökvillkor krävs

en: A search type is required, e.g. name
sv: En söktyp krävs, t.ex. namn

en: A type, key_id and package_id are required
sv: En type, key_id och package_id krävs

en: Accept EULA
sv: Acceptera slutanvändaravtal

en: Accepting EULA
sv: Accepterade slutanvändaravtal

en: Affected packages:
sv: Påverkade paket:

en: Affected packages: None
sv: Påverkade paket: Inga

en: Agreement
sv: Användarvillkor

en: An upgrade type is required, e.g. 'minimal', 'default' or 'complete'
sv: En uppgraderingstyp krävs, t.ex. "minimal", "default" eller "complete"

en: Application restart required by:
sv: Omstart av program krävs av:

en: Attempting to rebind device
sv: Försöker att binda om enheten

en: Authentication is required to accept a EULA
sv: Autentisering krävs för att acceptera ett slutanvändaravtal

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
sv: Autentisering krävs för att avbryta en åtgärd som inte startades av dig själv

en: Authentication is required to change software source parameters
sv: Autentisering krävs för att ändra parametrar för programvarukällor

en: Authentication is required to consider a key used for signing packages as trusted
sv: Autentisering krävs för att anse att en nyckel som används för paketsignering ska vara pålitlig

en: Authentication is required to install an untrusted package
sv: Autentisering krävs för att installera ett opålitligt paket

en: Authentication is required to refresh the system sources
sv: Autentisering krävs för att uppdatera systemkällorna

en: Authentication is required to reload the device with a new driver
sv: Autentisering krävs för att uppdatera enheten med en ny drivrutin

en: Authentication is required to remove packages
sv: Autentisering krävs för att ta bort paket

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading packages
sv: Autentisering krävs för att ange nätverksproxyservern som ska användas för hämtning av paket

en: Authentication is required to update packages
sv: Autentisering krävs för att uppdatera paket

en: Authentication is required to upgrade the operating system
sv: Autentisering krävs för att uppgradera operativsystemet

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Both options selected.
sv: Båda flaggorna angavs.

en: Bug fix
sv: Felrättning

en: Cancel foreign task
sv: Avbryt främmande åtgärd

en: Canceling
sv: Avbryter

en: Cancelling
sv: Avbryter

en: Category
sv: Kategori

en: Change software source parameters
sv: Ändra parametrar för programvarukällor

en: Changes
sv: Ändringar

en: Checking applications in use
sv: Kontrollerar använda program

en: Checking libraries in use
sv: Kontrollerar använda bibliotek

en: Checking signatures
sv: Kontrollerar signaturer

en: Cleaned up
sv: Upprensad

en: Cleaning up
sv: Rensar upp

en: Cleaning up packages
sv: Rensar upp paket

en: Command failed
sv: Kommandot misslyckades

en: Command line
sv: Kommandorad

en: Committing changes
sv: Verkställer ändringar

en: Copying files
sv: Kopierar filer

en: Could not disable the debugging sources: %s
sv: Kunde inte inaktivera källorna för felsökning: %s

en: Could not install packages: %s
sv: Kunde inte installera paket: %s

en: Creating service pack...
sv: Skapar servicepaket...

en: Daemonize and detach from the terminal
sv: Kör som bakgrundsprocess och koppla loss från terminalen

en: Debugging Options
sv: Felsökningsflaggor

en: Details about the update:
sv: Detaljer om uppdateringen:

en: Device could not be found
sv: Enheten kunde inte hittas

en: Device path not found
sv: Enhetssökvägen hittades inte

en: Device paths
sv: Enhetssökvägar

en: Directory not found
sv: Katalogen hittades inte

en: Disable the idle timer
sv: Inaktivera tidsgräns för inaktivitet

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabled %i debugging sources.
sv: Inaktiverade %i källor för felsökning.

en: Disabling sources previously enabled
sv: Inaktiverar källor som tidigare var aktiverade

en: Do not display information or progress
sv: Visa inte någon information eller förlopp

en: Do not install dependencies of the core packages
sv: Installera inte några beroenden för baspaketen

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
sv: Installera inte dessa paket såvida inte du vet att det är säkert att göra så.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
sv: Installera inte detta paket såvida inte du vet att det är säkert att göra så.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
sv: Uppdatera inte dessa paket såvida inte du vet att det är säkert att göra så.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
sv: Uppdatera inte detta paket såvida inte du vet att det är säkert att göra så.

en: Do you accept this agreement?
sv: Godkänner du dessa användarvillkor?

en: Do you accept this signature?
sv: Godkänner du denna signatur?

en: Do you want to allow installing of unsigned software?
sv: Vill du tillåta installation av osignerad programvara?

en: Don't actually install any packages, only simulate what would be installed
sv: Installera inte några paket, simulera endast vad som ska installeras

en: Don't actually touch the hardware, only simulate what would be done
sv: Rör inte hårdvaran, simulera endast vad som ska göras

en: Downloaded
sv: Hämtade

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Downloading details about the software sources.
sv: Hämtar detaljer om programkällorna.

en: Downloading file lists
sv: Hämtar fillistor

en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
sv: Hämtar fillistor (detta kan ta lite tid att färdigställa).

en: Downloading groups
sv: Hämtar grupper

en: Downloading list of packages
sv: Hämtar lista över paket

en: Downloading lists of changes
sv: Hämtar listor över ändringar

en: Downloading packages
sv: Hämtar paket

en: Downloading repository information
sv: Hämtar förrådsinformation

en: Downloading update information
sv: Hämtar uppdateringsinformation

en: Duration
sv: Längd

en: ERROR: Specify package names to install.
sv: FEL: Ange paketnamn att installera.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabled %i debugging sources.
sv: Aktiverade %i källor för felsökning.

en: Enabling debugging sources
sv: Aktiverar källor för felsökning

en: Enabling repository
sv: Aktivering av förråd

en: End user licence agreement required
sv: Godkännande av slutanvändaravtal krävs

en: Enhancement
sv: Förbättring

en: Exit after a small delay
sv: Avsluta efter en mindre fördröjning

en: Exit after the engine has loaded
sv: Avsluta efter att motorn har lästs in

en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
sv: Förväntade paketnamn men fick fil. Prova att använda "pkcon install-local %s" istället.

en: FAILED.
sv: MISSLYCKADES.

en: Failed to contact PackageKit
sv: Misslyckades med att kontakta PackageKit

en: Failed to create '%s': %s
sv: Misslyckades med att skapa "%s": %s

en: Failed to create directory:
sv: Misslyckades med att skapa katalog:

en: Failed to find package '%s': %s
sv: Misslyckades med att hitta paketet "%s": %s

en: Failed to find the debuginfo package %s: %s
sv: Misslyckades med att hitta debuginfo-paketet %s: %s

en: Failed to find the package %s, or already installed: %s
sv: Misslyckades med att hitta paketet %s, eller så är det redan installerat: %s

en: Failed to find the package %s: %s
sv: Misslyckades med att hitta paketet %s: %s

en: Failed to get daemon state
sv: Misslyckades med läsa av tillstånd för bakgrundsprocess

en: Failed to get properties
sv: Misslyckades med att få egenskaper

en: Failed to get the time since this action was last completed
sv: Misslyckades med att få tiden sedan denna åtgärd senast färdigställdes

en: Failed to install packages
sv: Misslyckades med att installera paket

en: Failed to launch:
sv: Misslyckades med att starta:

en: Failed to open file
sv: Misslyckades med att öppna filen

en: Failed to open package list.
sv: Misslyckades med öppna paketlistan.

en: Failed to parse command line
sv: Misslyckades med att tolka kommandoraden

en: Failed to rebind device
sv: Misslyckades med att binda om enheten

en: Failed to register driver
sv: Misslyckades med att registrera drivrutinen

en: Failed to search for file
sv: Misslyckades med att söka efter filen

en: Failed to unregister driver
sv: Misslyckades med att avregistrera drivrutinen

en: Failed to verify device path
sv: Misslyckades med att verifiera enhetssökvägen

en: Failed to write to device
sv: Misslyckades med att skriva till enheten

en: Failed to write to the file
sv: Misslyckades med att skriva till filen

en: False
sv: Falskt

en: Fatal error
sv: Ödesdigert fel

en: Finding debugging packages
sv: Söker efter paket för felsökning

en: Finding debugging sources
sv: Söker efter källor för felsökning

en: Finding package name.
sv: Söker efter paketnamn.

en: Finding packages that depend on these packages
sv: Söker efter paket som är beroende av dessa paket

en: Finished
sv: Färdigställd

en: Found %i disabled debuginfo repos.
sv: Hittade %i inaktiverade debuginfo-förråd.

en: Found %i enabled and %i disabled sources.
sv: Hittade %i aktiverade och %i inaktiverade källor.

en: Found %i extra packages.
sv: Hittade %i extra paket.

en: Found %i packages to install:
sv: Hittade %i paket att installera:

en: Found %i packages:
sv: Hittade %i paket:

en: Found no packages to install.
sv: Hittade inga paket att installera.

en: Generating package lists
sv: Genererar paketlistor

en: Getting categories
sv: Hämtning av kategorier

en: Getting dependencies
sv: Hämtar beroenden

en: Getting details
sv: Hämtar detaljer

en: Getting file list
sv: Hämtning av fillista

en: Getting information
sv: Hämtar information

en: Getting package information...
sv: Hämtar paketinformation...

en: Getting packages
sv: Hämtning av paket

en: Getting provides
sv: Hämtning av tillhandahåller

en: Getting repositories
sv: Hämtade förråd

en: Getting requires
sv: Hämtar krav

en: Getting sources list
sv: Hämtar lista över källor

en: Getting the list of files failed
sv: Hämtning av fillistorna misslyckades

en: Getting transactions
sv: Hämtning av transaktioner

en: Getting update details
sv: Hämtar uppdateringsdetaljer

en: Getting updates
sv: Hämtar uppdateringar

en: Getting upgrades
sv: Hämtning av uppgraderingar

en: Icon
sv: Ikon

en: If specifying a file, the service pack name must end with
sv: Om en fil anges måste servicepaketets namn avslutas med

en: Important
sv: Viktig

en: Incorrect device path specified
sv: Felaktig enhetssökväg angiven

en: Install %s now
sv: Installera %s nu

en: Install package '%s' to provide command '%s'?
sv: Installera paketet "%s" för att tillhandahålla kommandot "%s"?

en: Install signed package
sv: Installera signerat paket

en: Install the packages without asking for confirmation
sv: Installera paketen utan att fråga efter bekräftelse

en: Install untrusted local file
sv: Installera opålitlig lokal fil

en: Installed
sv: Installerade

en: Installed version
sv: Installerad version

en: Installing
sv: Installerade

en: Installing files
sv: Installerade filer

en: Installing packages
sv: Installerar paket

en: Installing signature
sv: Installerade signatur

en: Installing updates
sv: Installerar uppdateringar

en: Installing...
sv: Installerar...

en: Invalid search type
sv: Ogiltig söktyp

en: Issued
sv: Utfärdad

en: Key ID
sv: Nyckelns id

en: Key Timestamp
sv: Nyckelns tidsstämpel

en: Key URL
sv: Nyckelns URL

en: Key fingerprint
sv: Nyckelns fingeravtryck

en: Key user
sv: Nyckelns användare

en: Loading cache
sv: Läser in cache

en: Loading list of packages.
sv: Läser in lista över paket.

en: Media change required
sv: Mediabyte krävs

en: Media label
sv: Mediaetikett

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Message:
sv: Meddelande:

en: More than one package matches:
sv: Det finns fler än ett paket som matchar:

en: Name
sv: Namn

en: Neither --package or --updates option selected.
sv: Varken flaggan --package eller --updates angavs.

en: No extra packages required.
sv: Inga extra paket krävs.

en: No files
sv: Inga filer

en: No packages found for your system
sv: Inga paket hittades för ditt system

en: Not installing packages in simulate mode
sv: Installerar inte paket i simuleringsläget

en: Obsoleted
sv: Föråldrade

en: Obsoletes
sv: Föräldrar

en: Obsoleting
sv: Föråldrade

en: Obsoleting packages
sv: Föråldrar paket

en: Option '%s' is not supported
sv: Flaggan "%s" stöds inte

en: Package
sv: Paket

en: Package description
sv: Paketbeskrivning

en: Package files
sv: Paketfiler

en: PackageKit Catalog
sv: Katalog för PackageKit

en: PackageKit Console Interface
sv: Konsollgränssnitt för PackageKit

en: PackageKit Debuginfo Installer
sv: PackageKit -Installation av debuginfo

en: PackageKit Device Reloader
sv: Enhetsuppdaterare för PackageKit

en: PackageKit Monitor
sv: Övervakare för PackageKit

en: PackageKit Package List
sv: Paketlista för PackageKit

en: PackageKit Service Pack
sv: Servicepaket för PackageKit

en: PackageKit service
sv: PackageKit-tjänst

en: Packages providing this file are:
sv: Paket som tillhandahåller denna fil är:

en: Packaging backend to use, e.g. dummy
sv: Paketingsbakände att använda, t.ex. dummy

en: Parent
sv: Förälder

en: Percentage
sv: Procentandel

en: Please choose a command to run
sv: Välj ett kommando att köra

en: Please choose a package to install
sv: Välj ett paket att installera

en: Please choose the correct package:
sv: Välj det korrekta paketet:

en: Please enter a number from 1 to %i:
sv: Ange ett tal från 1 till %i:

en: Please insert the correct media
sv: Mata in korrekt media

en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
sv: Logga ut och logga in igen för att färdigställa uppdateringen eftersom viktiga säkerhetsuppdateringar har installerats.

en: Please logout and login to complete the update.
sv: Logga ut och logga in igen för att färdigställa uppdateringen.

en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
sv: Starta om datorn för att färdigställa uppdateringen eftersom viktiga säkerhetsuppdateringar har installerats.

en: Please restart the computer to complete the update.
sv: Starta om datorn för att färdigställa uppdateringen.

en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
sv: Skriv ut maskinläsbart utdata på skärmen istället för att använda animerade widgetar

en: Proceed with changes?
sv: Fortsätt med ändringar?

en: Put all updates available in the service pack
sv: Lägg alla tillgängliga uppdateringar i servicepaketet

en: Querying
sv: Frågar

en: Real name
sv: Verkligt namn

en: Refresh system sources
sv: Uppdatera systemkällor

en: Refreshing cache
sv: Uppdatering av cache

en: Refreshing software list
sv: Uppdaterar programlista

en: Reinstalled
sv: Installerade om

en: Reinstalling
sv: Installerade om

en: Reload a device
sv: Uppdatera en enhet

en: Remove package
sv: Ta bort paket

en: Removed
sv: Borttagen

en: Removing
sv: Tar bort

en: Removing packages
sv: Tar bort paket

en: Repackaging files
sv: Paketerar om filer

en: Requesting data
sv: Begär data

en: Resolving
sv: Löser

en: Resolving dependencies
sv: Löser beroenden

en: Restart
sv: Omstart

en: Results:
sv: Resultat:

en: Role
sv: Roll

en: Run %s
sv: Kör %s

en: Run now
sv: Kör nu

en: Run similar command:
sv: Kör liknande command:

en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
sv: Kör kommandot med inaktiv nätverksbandbredd och även med mindre ström

en: Run version %s now
sv: Kör version %s nu

en: Running
sv: Kör

en: Scanning applications
sv: Söker igenom program

en: Searching by details
sv: Sökning efter detaljer

en: Searching by file
sv: Sökning efter fil

en: Searching by name
sv: Sökning efter namn

en: Searching groups
sv: Sökning i grupper

en: Security
sv: Säkerhet

en: Service pack created '%s'
sv: Servicepaket skapades "%s"

en: Service packs cannot be created as PackageKit was not built with libarchive support.
sv: Servicepaket kan inte skapa eftersom PackageKit inte har byggts med stöd för libarchive.

en: Session restart (security) required:
sv: Omstart av sessionen (säkerhet) krävs:

en: Session restart required:
sv: Omstart av sessionen krävs:

en: Set network proxy
sv: Ange nätverksproxyserver

en: Set the file name of dependencies to be excluded
sv: Ange filnamnet för beroenden att undanta

en: Set the filter, e.g. installed
sv: Ange filtret, t.ex. installed

en: Setting data
sv: Inställning av data

en: Show debugging information for all files
sv: Visa felsökningsinformation för alla filer

en: Show debugging options
sv: Visa felsökningsflaggor

en: Show extra debugging information
sv: Visa extra felsökningsinformation

en: Show the program version and exit
sv: Visa programversion och avsluta

en: Show version and exit
sv: Visa version och avsluta

en: Similar command is:
sv: Liknande kommando är:

en: Similar commands are:
sv: Liknande kommandon är:

en: Software source name
sv: Namn på programkälla

en: Software source signature required
sv: Signatur för programkälla krävs

en: Starting
sv: Startar

en: Starting install
sv: Påbörjar installation

en: State
sv: Tillstånd

en: Subcommands:
sv: Underkommandon:

en: Succeeded
sv: Lyckades

en: Suitable packages are:
sv: Lämpliga paket är:

en: Summary
sv: Sammandrag

en: System restart (security) required by:
sv: Omstart av systemet (säkerhet) krävs av:

en: System restart required by:
sv: Omstart av systemet krävs:

en: System time
sv: Systemtid

en: Testing changes
sv: Testar ändringar

en: The agreement was not accepted.
sv: Användarvillkoren godkändes inte.

en: The correct media was not inserted.
sv: Korrekt media matades inte in.

en: The daemon crashed mid-transaction!
sv: Bakgrundsprocessen kraschade mitt under transaktionen!

en: The daemon failed to startup
sv: Bakgrundsprocessen misslyckades med att starta upp

en: The filter specified was invalid
sv: Angivet filter var ogiltigt

en: The following packages are untrusted:
sv: Följande paket är inte pålitliga:

en: The following packages have to be downgraded:
sv: Följande paket måste nedgraderas:

en: The following packages have to be installed:
sv: Följande paket måste installeras:

en: The following packages have to be reinstalled:
sv: Följande paket måste installeras om:

en: The following packages have to be removed:
sv: Följande paket måste tas bort:

en: The following packages have to be updated:
sv: Följande paket måste uppdateras:

en: The maximum metadata cache age. Use -1 for 'never'.
sv: Maximal ålder för metadata-cache. Använd -1 för "never".

en: The output file or directory (the current directory is used if omitted)
sv: Fil eller katalog för utdata (aktuell katalog används om inte angiven)

en: The pack was not overwritten.
sv: Paketet skrevs inte över.

en: The package manager cannot perform this type of operation.
sv: Pakethanteraren kan inte genomföra denna typ av åtgärd.

en: The package providing this file is:
sv: Paketet som tillhandahåller denna fil är:

en: The package to be put into the service pack
sv: Paket att läggas i servicepaketet

en: The proxy could not be set
sv: Proxyservern kunde inte ställas in

en: The signature was not accepted.
sv: Signaturen godkändes inte.

en: The software is not from a trusted source.
sv: Programvaran kommer inte från en pålitlig källa.

en: The transaction did not proceed.
sv: Transaktionen fortsatte inte.

en: The transaction failed
sv: Transaktionen misslyckades

en: The unsigned software will not be installed.
sv: Osignerad programvara kommer inte att installeras.

en: There are no packages to update.
sv: Det finns inga paket att uppdatera.

en: There are no updates available at this time.
sv: Det finns inga uppdateringar tillgängliga just nu.

en: There are no upgrades available at this time.
sv: Det finns inga uppgraderingar tillgängliga just nu.

en: This script can only be used by the root user
sv: Detta skript kan endast användas av root-användaren

en: This tool could not find all the packages: %s
sv: Detta verktyg kunde inte hitta alla paketen: %s

en: This tool could not find any available package: %s
sv: Detta verktyg kunde inte hitta några tillgängliga paket: %s

en: This tool could not find the installed package: %s
sv: Detta verktyg kunde inte hitta det installerade paketet: %s

en: This tool could not find the package: %s
sv: Detta verktyg kunde inte hitta paketet: %s

en: Transaction
sv: Transaktion

en: Trivial
sv: Enkel

en: True
sv: Sant

en: Trust a key used for signing packages
sv: Lita på en nyckel som används för signering av paket

en: Type
sv: Typ

en: Unknown role type
sv: Okänd rolltyp

en: Unknown state
sv: Okänt tillstånd

en: Update packages
sv: Uppdatera paket

en: Update text
sv: Uppdateringstext

en: Update to version %s
sv: Uppdatera till version %s

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Updates
sv: Uppdaterar

en: Updating
sv: Uppdaterade

en: Updating packages
sv: Uppdaterade paket

en: Updating running applications
sv: Uppdaterar körande program

en: Upgrade System
sv: Uppgradera systemet

en: User ID
sv: Användar-id

en: Username
sv: Användarnamn

en: Vendor
sv: Leverantör

en: Verifying device path
sv: Verifierar enhetssökvägen

en: Waiting for authentication
sv: Väntar på autentisering

en: Waiting for package manager lock
sv: Väntar på låset för pakethanteraren

en: Waiting for package manager lock.
sv: Väntar på låset för pakethanteraren.

en: Waiting in queue
sv: Väntar i kö

en: You need to specify at least one valid device path
sv: Du måste ange minst en giltig enhetssökväg

en: command not found
sv: kommandot hittades inte
