network-manager-applet - en to ro translation catalogue (460 entries)

en: 
    The VPN connection '%s' disconnected because the VPN service stopped.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a fost deconectată deoarece serviciul VPN a fost oprit.

en: 
    The VPN connection '%s' disconnected because the network connection was interrupted.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a fost deconectată deoarece conexiunea la rețea a fost întreruptă.

en: 
    The VPN connection '%s' disconnected.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a fost deconectată.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because of invalid VPN secrets.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat datorită unui secret VPN nevalid.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service did not start in time.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat deoarece serviciul VPN nu a pornit în timp util.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service failed to start.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat deoarece serviciul VPN a eșuat la pornire.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service failed to start.
    
    %s
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat deoarece serviciul VPN a eșuat să pornească.
    
    %s

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service returned invalid configuration.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat deoarece serviciul VPN a returnat o configurare nevalidă.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service stopped unexpectedly.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat deoarece serviciul VPN s-a oprit brusc.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the connection attempt timed out.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat deoarece încercarea de conectare a expirat.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the network connection was interrupted.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat deoarece conexiunea la rețea a fost întreruptă.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because there were no valid VPN secrets.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat deoarece nu există secrete VPN valide.

en: 
    The VPN connection '%s' failed to start.
    
    %s
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat la inițializare.
    
    %s

en: 
    The VPN connection '%s' failed.
ro: 
    Conexiunea VPN „%s” a eșuat.

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: acum o zi
ro[1]: acum %d zile
ro[2]: acum %d de zile

en: %d hour ago | %d hours ago
ro[0]: acum o oră
ro[1]: acum %d ore
ro[2]: acum %d de ore

en: %d minute ago | %d minutes ago
ro[0]: acum un minut
ro[1]: acum %d minute
ro[2]: acum %d de minute

en: %d month ago | %d months ago
ro[0]: acum o lună
ro[1]: acum %d luni
ro[2]: acum %d de luni

en: %d year ago | %d years ago
ro[0]: acum un an
ro[1]: acum %d ani
ro[2]: acum %d de ani

en: %s Network
ro: Rețea %s

en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
ro: (în unele cazuri) APN-ul (Numele punctului de acces) al planului de facturare

en: (none)
ro: (nici una)

en: 1 (Default)
ro: 1 (Implicit)

en: 802.1x Security
ro: Securitate 802.1x

en: A connection will now be made to your mobile broadband provider using the settings you selected.  If the connection fails or you cannot access network resources, double-check your settings.  To modify your mobile broadband connection settings, choose "Network Connections" from the System >> Preferences menu.
ro: Se va realiza o conexiune către furnizorul de Internet mobil de bandă largă folosind configurațiile pe care le-ați selectat. Dacă nu se poate realiza conexiunea sau nu puteți accesa resursele rețelei, verificați din nou aceste configurații. Pentru a modifica configurațiile conexiunii alegeți „Conexiuni de rețea” din meniul Sistem >> Preferințe.

en: A file named "%s" already exists.
ro: Deja există un fișier cu numele „%s”.

en: A password is required to connect to '%s'.
ro: Este necesară o parolă pentru conectarea la „%s”.

en: A_vailable to all users
ro: Disponibil tuturor utilizatorilor

en: Access the Internet using your mobile phone (DUN)
ro: Acces la Internet folosind telefonul mobil (DUN)

en: Active Network Connections
ro: Conexiuni de rețea active

en: Address
ro: Adresă

[ctx: Address]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Addresses
ro: Adrese

en: Advanced
ro: Avansat

en: Allow _BSD data compression
ro: Permite compresia _BSD a datelor

en: Allow _Deflate data compression
ro: Permite compresia _Deflate a datelor

en: Allow roaming if home network is not available
ro: Permite roamingul dacă rețeaua de domiciliu nu este disponibilă

en: Allowed Authentication Methods
ro: Metode de autentificare permise

en: Allowed methods:
ro: Metode permise:

en: An unknown error occurred.
ro: A apărut o eroare necunoscută.

en: Anony_mous identity:
ro: Identitate anoni_mă:

en: Any
ro: Orice

en: Any device
ro: Orice dispozitiv

en: Are you sure you wish to delete the connection %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți conexiunea %s?

en: As_k for this password every time
ro: Cere această parolă de _fiecare dată

en: Aut_onegotiate
ro: Aut_onegociere

en: Authenticate to delete the selected connection
ro: Autentificare pentru a șterge conexiunea selectată

en: Authenticate to edit the selected connection
ro: Autentificare pentru a modifica conexiunea selectată

en: Authenticate to save this connection for all users of this machine.
ro: Autentificați-vă pentru a salva această conexiune pentru toți utilizatorii acestui calculator.

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication required by wireless network
ro: Autentificarea este necesară pentru rețeaua fără fir

en: Auto Ethernet
ro: Ethernet automat

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatic (DHCP)
ro: Automată (DHCP)

en: Automatic (DHCP) addresses only
ro: Doar adrese primite automat (DHCP)

en: Automatic (PPP)
ro: Automată (PPP)

en: Automatic (PPP) addresses only
ro: Doar adrese automate (PPP)

en: Automatic (PPPoE)
ro: Automat (PPPoE)

en: Automatic (PPPoE) addresses only
ro: Doar adrese automate (PPPoE)

en: Automatic (VPN)
ro: Automată (VPN)

en: Automatic (VPN) addresses only
ro: Doar adrese automate (VPN)

en: Automatic with manual DNS settings
ro: Automate cu configurări DNS manuale

en: Automatic, DHCP only
ro: Automat, doar DHCP

en: Automatic, addresses only
ro: Automat, doar adresele

en: Available
ro: Disponibile

en: Ban_d:
ro: Ban_dă:

en: Basic
ro: De bază

en: Bluetooth configuration not possible (error finding NetworkManager: %s).
ro: Configurarea Bluetooth nu este posibilă (eroare la găsirea NetworkManager: %s).

en: Bluetooth configuration not possible (failed to connect to D-Bus: %s).
ro: Configurarea Bluetooth nu este posibilă (nu s-a putut conecta la D-Bus: %s).

en: Bluetooth configuration not possible (failed to create D-Bus proxy).
ro: Configurarea Bluetooth nu este posibilă (nu s-a putut crea proxy D-Bus).

en: Broadcast Address:
ro: Adresă broadcast:

en: C_A certificate:
ro: Certific_at de la o autoritate de certificare:

en: C_hannel:
ro: C_anal:

en: C_onnect
ro: C_onectare

en: C_onnection:
ro: Co_nexiune:

en: C_reate
ro: C_reează

en: Cannot export VPN connection
ro: Nu s-a putut exporta conexiunea VPN

en: Cannot import VPN connection
ro: Nu s-a putut importa conexiunea VPN

en: Change...
ro: Modifică...

en: Choose CA Certificate
ro: Alegere certificat CA

en: Choose a Certificate Authority certificate...
ro: Alegeți certificatul autorității de certificare...

en: Choose a VPN Connection Type
ro: Alegeți un tip de conexiune VPN

en: Choose your Billing Plan
ro: Alegeți planul de facturare

en: Choose your Provider
ro: Alegeți furnizorul

en: Choose your Provider's Country or Region
ro: Alegeți țara sau regiunea furnizorului

en: Choose your personal certificate...
ro: Selectați certificatul personal...

en: Choose your private key...
ro: Selectați cheia privată...

en: Click on this icon to connect to a wireless network
ro: Clic pe această iconiță pentru a vă conecta la o rețea fără fir

en: Compression
ro: Compresie

en: Configure _Methods…
ro: Configurare _metode…

en: Configuring mobile broadband connection '%s'...
ro: Se configurează conexiunea la Internet mobil de bandă largă „%s”...

en: Configuring wired network connection '%s'...
ro: Se configurează conexiunea la rețeaua cu fir „%s”...

en: Configuring wireless network connection '%s'...
ro: Se configurează conexiunea la rețeaua fără fir „%s”...

en: Confirm Mobile Broadband Settings
ro: Confirmare configurații Internet mobil de bandă largă

en: Connect _automatically
ro: Conectează _automat

en: Connect to Hidden Wireless Network
ro: Conectare la rețea fără fir ascunsă

en: Connection Established
ro: Conexiune stabilită

en: Connection Information
ro: Detalii conexiune

en: Connection _Information
ro: Detal_ii conexiune

en: Connection _name:
ro: _Nume conexiune:

en: Connection add failed
ro: Adăugarea conexiunii a eșuat

en: Connection delete failed
ro: Ștergerea conexiunii a eșuat

en: Control your network connections
ro: Controlați conexiunile la rețea

en: Copyright © 2004-2011 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2005-2008 Novell, Inc.
    and many other community contributors and translators
ro: Drepturi de autor © 2004-2011 Red Hat, Inc.
    Drepturi de autor © 2005-2008 Novell, Inc.
    și mulți alți contribuitori și traducători din comunitate

en: Could not create new connection
ro: Nu s-a putut crea noua conexiune

en: Could not edit connection
ro: Nu s-a putut edita conexiunea

en: Could not edit imported connection
ro: Nu s-a putut edita conexiunea importată

en: Could not edit new connection
ro: Nu s-a putut edita conexiunea nouă

en: Could not find VPN plugin service for '%s'.
ro: Nu s-a găsit un modul VPN pentru serviciul „%s”.

en: Could not load DSL user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator DSL.

en: Could not load IPv4 user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator IPv4.

en: Could not load IPv6 user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața utilizator IPv6

en: Could not load PPP user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator PPP.

en: Could not load VPN user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator VPN.

en: Could not load WiFi security user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator pentru securitate WiFi.

en: Could not load WiFi security user interface; missing WiFi setting.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator pentru securitate WiFi; lipsesc configurări WiFi.

en: Could not load WiFi user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator pentru conexiunile WiFi.

en: Could not load Wired Security security user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator pentru securitate pentru rețele cu fir.

en: Could not load mobile broadband user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator pentru Internet mobil de bandă largă.

en: Could not load wired user interface.
ro: Nu s-a putut încărca interfața de utilizator pentru conexiunile cu fir.

en: Country or Region List:
ro: Lista țărilor și a regiunilor:

en: Country or region
ro: Țară sau regiune

en: Create New Wireless Network
ro: Creează rețea fără fir nouă

en: Create _New Wireless Network...
ro: Creează rețea fără fir _nouă...

en: Create a connection for _this mobile broadband device:
ro: Creează o conexiune pentru aces_t dispozitiv de acces la Internet mobil de bandă largă:

en: Create…
ro: Creează…

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ro: Certificate DER sau PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12)
ro: DER, PEM, sau PKCS#12 chei private (*.der, *.pem, *.p12)

en: DNS ser_vers:
ro: Servere _DNS:

en: DSL authentication
ro: Autentificare DSL

en: DSL connection %d
ro: Conexiune DSL %d

en: D_HCP client ID:
ro: ID client D_HCP:

en: Default
ro: Implicit

en: Default Route:
ro: Rută implicită:

en: Delete the selected connection
ro: Șterge conexiunea selectată

en: Detecting phone configuration...
ro: Se detectează configurația telefonului...

en: Did not find a connection with UUID '%s'
ro: Nu s-a găsit o conexiune cu UUID-ul „%s”

en: Disable WiFi Create
ro: Dezactivare creare WiFi

en: Disable connected notifications
ro: Dezactivează notificările de conectare

en: Disable disconnected notifications
ro: Dezactivează notificările de deconectare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Disconnected
ro: Deconectat

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ro: Doriți să înlocuiți %s cu conexiunea VPN pe care o salvați?

en: Domains used when resolving host names. Use commas to separate multiple domains.
ro: Domenii folosite la rezolvarea numelor calculatoarelor. Folosiți virgule pentru a separa mai multe domenii.

en: Don't know how to create '%s' connections
ro: Nu se știe cum să se creeze conexiuni „%s”

en: Don't know how to edit '%s' connections
ro: Nu se știe cum să se editeze conexiunile „%s”

en: Don't show this message again
ro: Nu arăta din nou acest mesaj

en: Dynamic WEP
ro: WEP Dinamic

en: Dynamic WEP (802.1x)
ro: WEP dinamic (802.1x)

en: E_xport
ro: E_xportă

en: Edit Connections...
ro: Editare conexiuni...

en: Edit the selected connection
ro: Modifică conexiunea selectată

en: Editing %s
ro: Editare %s

en: Editing IPv4 routes for %s
ro: Modificare rute IPV4 pentru %s

en: Editing IPv6 routes for %s
ro: Editarea rutelor IPv6 pentru %s

en: Editing PPP authentication methods for %s
ro: Editare metode autentificare PPP pentru %s

en: Editing un-named connection
ro: Editare conexiune fără nume

en: Enable N_otifications
ro: Activează n_otificările

en: Enable WiMA_X Mobile Broadband
ro: Activează Internetul mobil de bandă largă WiMA_X

en: Enable _Mobile Broadband
ro: Activează Internetul _mobil de bandă largă

en: Enable _Networking
ro: Activează _rețeaua

en: Enable _Wireless
ro: Activează rețeaua fără _fir

en: Enter a name for the wireless network you wish to create.
ro: Introduceți un nume pentru rețeaua fără fir pe care doriți să o creați.

en: Enter the name and security details of the hidden wireless network you wish to connect to.
ro: Introduceți numele și detaliile de securitate pentru rețeaua fără fir ascunsă la care doriți să vă conectați.

en: Error creating connection
ro: Eroare la crearea conexiunii

en: Error creating connection editor dialog.
ro: Eroare la crearea dialogului editorului de conexiuni.

en: Error displaying connection information:
ro: Eroare la afișarea informațiilor despre conexiune:

en: Error editing connection
ro: Eroare la editarea conexiunii

en: Error initializing editor
ro: Eroare la inițializarea editorului

en: Error saving connection
ro: Eroare la salvarea conexiunii

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Export VPN connection...
ro: Exportare conexiune VPN...

en: Failed to create DUN connection: %s
ro: Nu s-a putut crea conexiunea DUN: %s

en: Failed to create PAN connection: %s
ro: Nu s-a putut crea conexiunea PAN: %s

en: Failed to update connection secrets due to an unknown error.
ro: Eșec în actualizarea secretelor conexiunii din cauza unei erori necunoscute.

en: Hardware Address:
ro: Adresă fizică:

en: Hidden wireless network
ro: Rețea fără fir ascunsă

en: Home network
ro: Rețea de domiciliu

en: Home network (%s)
ro: Rețea de domiciliu (%s)

en: I can't find my provider and I wish to enter it _manually:
ro: Nu pot găsi furnizorul, dar doresc să îl introduc _manual:

en: IP Address:
ro: Adresă IP:

en: IP addresses identify your computer on the network.  Click the "Add" button to add an IP address.
ro: Adresele IP identifică calculatorul pe Internet. Apăsați pe butonul „Adaugă” pentru a adăuga o nouă adresă IP.

en: IP addresses of domain name servers used to resolve host names. Use commas to separate multiple domain name server addresses.
ro: Adrese IP pentru serverele de domenii folosite la rezolvarea numelor calculatoarelor. Folosiți virgule pentru a separa mai multe servere de domenii.

en: IPv4 Settings
ro: Opțiuni IPv4

en: IPv6 Settings
ro: Configurări IPv6

en: I_dentity:
ro: I_dentitate:

en: I_nner authentication:
ro: Aute_ntificare internă:

en: If enabled, this connection will never be used as the default network connection.
ro: La activare, această conexiune nu va fi folosită niciodată ca una implicită.

en: Ig_nore automatically obtained routes
ro: Ig_noră rutele obținute automat

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignored
ro: Ignorat

en: In most cases, the provider's PPP servers will support all authentication methods.  If connections fail, try disabling support for some methods.
ro: În cele mai multe cazuri, serverul PPP al furnizorului va suporta toate metodele de autentificare. În cazul în care eșuează, încercați dezactivarea suportului pentru unele metode.

en: Infrastructure
ro: Infrastructură

en: Installed CDMA device
ro: Dispozitive CDMA instalate

en: Installed GSM device
ro: Dispozitive GSM instalate

en: Interface:
ro: Interfață:

en: It is not intended for command-line interaction but instead runs in the GNOME desktop environment.
ro: Nu este conceput pentru utilizare în linia de comandă, ci pentru a rula în mediul desktop GNOME.

en: Last Used
ro: Ultima folosire

en: Link-Local
ro: Doar legătură locală

en: Link-Local Only
ro: Doar legătură locală

en: M_ode:
ro: M_od:

en: Manage and change your network connection settings
ro: Administrați și modificați opțiunile conexiunilor de rețea

en: Metric
ro: Metrică

en: Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol version 2
ro: Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol versiunea 2

en: Missing resources
ro: Resurse lipsă

en: Mobile Broadband
ro: Internet mobil de bandă largă

en: Mobile Broadband (%s)
ro: Internet mobil de bandă largă (%s)

en: Mobile broadband connection '%s' active
ro: Conexiunea „%s” la Internet mobil de bandă largă activă

en: Mobile broadband connection '%s' active: (%d%%%s%s)
ro: Conexiunea „%s” la Internet mobil de bandă largă activă: (%d%%%s%s)

en: Mobile broadband network password
ro: Parola pentru Internetul mobil de bandă largă

en: Mobile wizard was canceled
ro: Asistentul mobil a fost anulat

en: More networks
ro: Mai multe rețele

en: My country is not listed
ro: Țara mea nu este în listă

en: My plan is not listed...
ro: Planul meu nu este listat...

en: My provider uses CDMA technology (1xRTT, EVDO)
ro: Furnizorul meu folosește tehnologie CDMA (1xRTT, EVDO)

en: My provider uses C_DMA-based technology (i.e. 1xRTT, EVDO)
ro: Furnizorul folosește tehnologie bazată pe C_DMA (de ex. 1xRTT, EVDO)

en: My provider uses GSM technology (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)
ro: Furnizorul meu folosește tehnologie GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)

en: My provider uses _GSM-based technology (i.e. GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA)
ro: Furnizorul folosește tehnologie bazată pe _GSM (de ex. GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA)

en: N_etwork ID:
ro: ID r_ețea:

en: Name
ro: Nume

en: Netmask
ro: Mască rețea

en: Network Connections
ro: Conexiuni de rețea

en: Network Manager
ro: Administrator rețea

en: Network connection '%s' active
ro: Conexiune activă la rețeaua „%s”

en: NetworkManager Applet
ro: Miniaplicație NetworkManager

en: NetworkManager Website
ro: Situl web NetworkManager

en: NetworkManager is not running...
ro: NetworkManager nu este pornit...

en: Networking disabled
ro: Rețea dezactivată

en: New Mobile Broadband (CDMA) connection...
ro: Conexiune nouă către Internet mobil de bandă largă (CDMA)...

en: New Mobile Broadband (GSM) connection...
ro: Conexiune nouă către Internet mobil de bandă largă (GSM)...

en: New Mobile Broadband Connection
ro: Conexiune nouă de Internet mobil de bandă largă

en: New PIN code:
ro: Cod PIN nou:

en: New wireless network
ro: Rețea fără fir nouă

en: New...
ro: Nouă...

en: No Certificate Authority certificate chosen
ro: Nu s-a ales un certificat al Autorității de Certificare

en: No VPN plugin available. Please install one to enable this button.
ro: Niciun modul VPN disponibil. Instalați unul pentru a activa acest buton.

en: No network connection
ro: Nu există conexiuni la rețea

en: No network devices available
ro: Nu există dispozitive de rețea disponibile

en: No valid active connections found!
ro: Nu s-au găsit conexiuni active valide!

en: Not using a Certificate Authority (CA) certificate can result in connections to insecure, rogue wireless networks.  Would you like to choose a Certificate Authority certificate?
ro: Nefolosirea unui certificat al Autorității de certificare (CA) duce la conexiuni către rețele nesigure și rețele controlate de răufăcători. Doriți să alegeți un certificat pentru Autoritatea de Certificare?

en: Notification area applet for managing your network devices and connections.
ro: Miniaplicație din zona de notificare pentru administrarea dispozitivelor și conexiunilor la rețea.

en: Nu_mber:
ro: Nu_măr:

en: Open System
ro: Sistem deschis

en: Other Wireless Network...
ro: Alte rețele fără fir...

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ro: Este necesar codul PIN pentru dispozitivul de acces la Internet mobil de bandă largă

en: PIN code required
ro: Cod PIN necesar

en: PIN code:
ro: Cod PIN:

en: PPP Settings
ro: Configurări PPP

en: PUK code:
ro: Cod PUK:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
ro: Este necesară parola sau cheia de criptare pentru a accesa rețeaua fără fir „%s”.

en: Prefer 2G (GPRS/EDGE)
ro: Preferă 2G (GPRS/EDGE)

en: Prefer 3G (UMTS/HSPA)
ro: Preferă 3G (UMTS/HSPA)

en: Preparing mobile broadband connection '%s'...
ro: Se pregătește conexiunea la Internet mobil de bandă largă „%s”...

en: Preparing network connection '%s'...
ro: Se pregătește conexiunea la rețeaua „%s”...

en: Preparing wired network connection '%s'...
ro: Se pregătește conexiunea la rețeaua cu fir „%s”...

en: Preparing wireless network connection '%s'...
ro: Se pregătește conexiunea la rețeaua fără fir „%s”...

en: Primary DNS:
ro: DNS primar:

en: Private _key:
ro: C_heie privată:

en: Protected EAP (PEAP)
ro: EAP protejat (PEAP)

en: Provider
ro: Furnizor

en: Provider:
ro: Furnizor:

en: Re-enter new PIN code:
ro: Reintroduceți noul cod PIN:

en: Requesting a VPN address for '%s'...
ro: Se cere o adresă VPN pentru „%s”...

en: Requesting a network address for '%s'...
ro: Se cere o adresă de rețea pentru „%s”...

en: Requesting a wired network address for '%s'...
ro: Se cere o adresă de rețea cu fir pentru „%s”...

en: Requesting a wireless network address for '%s'...
ro: Se cere o adresă de rețea fără fir pentru „%s”...

en: Require IPv4 addressing for this connection to complete
ro: Necesită adresare IPv4 pentru a completa această conexiune

en: Require IPv6 addressing for this connection to complete
ro: Necesită adresare IPv6 pentru a completa această conexiune

en: Roaming network
ro: Rețea roaming

en: Roaming network (%s)
ro: Rețea roaming (%s)

en: SIM PIN Unlock Required
ro: Deblocare SIM PIN necesară

en: SIM PIN unlock required
ro: Deblocare SIM PIN necesară

en: SIM PUK Unlock Required
ro: Deblocare SIM PUK necesară

en: SIM PUK unlock required
ro: Deblocare SIM PUK necesară

en: Save any changes made to this connection.
ro: Salvează toate modificările făcute acestei conexiuni.

en: Secondary DNS:
ro: DNS secundar:

en: Security:
ro: Securitate:

en: Select Mobile Broadband Provider Type
ro: Selectați tipul furnizorului de Internet mobil de bandă largă

en: Select file to import
ro: Selectare fișier pentru import

en: Select the technology your mobile broadband provider uses.  If you are unsure, ask your provider.
ro: Selectați tehnologia folosită de furnizorul dumneavoastră de Internet mobil de bandă largă. Dacă nu știți ce să alegeți, întrebați furnizorul.

en: Select the type of VPN you wish to use for the new connection.  If the type of VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
ro: Alegeți tipul conexiunii VPN pe care doriți să o folosiți pentru noua conexiune. Dacă tipul conexiunii pe care doriți să o creați nu apare în listă, înseamnă că nu aveți instalat modulul pentru acel tip de VPN.

en: Select your provider from a _list:
ro: Alegeți furnizorul din _listă:

en: Selected plan _APN (Access Point Name):
ro: Plan _APN (Nume punct de acces) selectat:

en: Send PPP _echo packets
ro: Trimite pachete _echo PPP

en: Sending unlock code...
ro: Se trimite codul de deblocare...

en: Set this to TRUE to disable notifications when connecting to a network.
ro: Definiți ca „TRUE” pentru a dezactiva notificările ce apar la conectarea la o rețea.

en: Set this to TRUE to disable notifications when disconnecting from a network.
ro: Definiți ca „TRUE” pentru a dezactiva notificările ce apar la deconectarea de la o rețea.

en: Set this to TRUE to disable notifications when wireless networks are available.
ro: Definiți ca „TRUE” pentru a dezactiva notificările pentru rețelele fără fir disponibile.

en: Set to TRUE to disable creation of adhoc networks when using the applet.
ro: Definiți ca „TRUE” pentru a dezactiva crearea de rețele ad-hoc când se folosește miniaplicația.

en: Set up a Mobile Broadband Connection
ro: Configurează o conexiune către Internet mobil de bandă largă

en: Shared Key
ro: Cheie partajată

en: Shared to other computers
ro: Partajată cu alte calculatoare

en: Sho_w key
ro: Afișea_ză cheia

en: Sho_w password
ro: Afișea_ză parola

en: Sho_w passwords
ro: Afișea_ză parolele

en: Show PIN code
ro: Arată codul PIN

en: Show PIN/PUK codes
ro: Arată codurile PIN/PUK

[ctx: Speed]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Speed:
ro: Viteză:

en: Stamp
ro: Ștampilă

en: Starting VPN connection '%s'...
ro: Se pornește conexiunea VPN „%s”...

[ctx: Subnet Mask]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Subnet Mask:
ro: Mască subrețea:

en: Suppress networks available notifications
ro: Suprimă notificările pentru rețele disponibile

en: Ternary DNS:
ro: DNS terțiar:

en: The DHCP client identifier allows the network administrator to customize your computer's configuration.  If you wish to use a DHCP client identifier, enter it here.
ro: Identificatorul de client DHCP permite administratorului de rețea să personalizeze configurația calculatorului dumneavoastră. Dacă doriți să folosiți un identificator de client DHCP, introduceți-l aici.

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on.  This feature is known as MAC cloning or spoofing.  Example: 00:11:22:33:44:55
ro: Adresa MAC introdusă aici va fi folosită ca adresă hardware pentru dispozitivul de rețea pe care este activată această conexiune. Această caracteristică este cunoscută sub numele de clonare sau falsificare MAC. Exemplu: 00:11:22:33:44:55

en: The NetworkManager Applet could not find some required resources (the .ui file was not found).
ro: Miniaplicația NetworkManager nu a putut găsi unele resurse (nu s-a putut găsi fișierul .ui).

en: The VPN connection '%s' could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ro: Conexiunea VPN „%s” nu a putut fi exportată la %s.
    
    Eroare: %s.

en: The VPN plugin failed to import the VPN connection correctly
    
    Error: no VPN service type.
ro: Modulul VPN nu a reușit să importe corect conexiunea VPN
    
    Eroare: no există tip serviciul VPN.

en: The connection editor could not find some required resources (the .ui file was not found).
ro: Editorul de conexiuni nu găsește niște resurse necesare (nu s-a găsit fișierul .ui).

en: The connection editor dialog could not be initialized due to an unknown error.
ro: Fereastra de dialog a editorului de conexiuni nu a putut fi inițializată din cauza unei erori necunoscute.

en: The default Bluetooth adapter must be enabled before setting up a Dial-Up-Networking connection.
ro: Adaptorul Bluetooth implicit trebuie să fie activat înainte de a configura o conexiune Dial-Up-Networking.

en: The file '%s' could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ro: Fișierul „%s” nu poate fi citit sau nu conține informații de conexiune VPN
    
    Eroare: %s.

en: The mobile broadband device '%s' requires a SIM PIN code before it can be used.
ro: Dispozitivul de acces la Internet mobil de bandă largă „%s” necesită un cod SIM PIN înainte de a putea fi utilizat.

en: The mobile broadband device '%s' requires a SIM PUK code before it can be used.
ro: Dispozitivul de acces la Internet mobil de bandă largă „%s” necesită un cod SIM PUK înainte de a putea fi utilizat.

en: The network connection has been disconnected.
ro: Conexiunea la rețea a fost deconectată.

en: The property '%s' / '%s' is invalid: %d
ro: Proprietatea „%s” / „%s” este nevalidă: %d

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ro: Cheia privată aleasă nu pare a fi protejată de o parolă. Acest lucru poate compromite securitatea datelor de autentificare. Alegeți o cheie privată protejată de parolă.
    
    (Puteți proteja prin parolă cheia privată folosind openssl)

en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
ro: Acest asistent vă ajută să configurați o conexiune la Internet mobil de bandă largă către o rețea celulară (3G).

en: This option locks this connection to the network device specified by its permanent MAC address entered here.  Example: 00:11:22:33:44:55
ro: Această opțiune leagă această conexiune de dispozitivul de rețea specificat de adresa sa MAC permanentă introdusă aici. Exemplu: 00:11:22:33:44:55

en: This option locks this connection to the wireless access point (AP) specified by the BSSID entered here.  Example: 00:11:22:33:44:55
ro: Această opțiune leagă această conexiune de punctul de acces (AP) specificat de BSSID-ul introdus aici. Exemplu: 00:11:22:33:44:55

en: This program is a component of NetworkManager (http://projects.gnome.org/NetworkManager).
ro: Acest program este o componentă a aplicației NetworkManager (http://projects.gnome.org/NetworkManager).

en: Transmission po_wer:
ro: P_utere de transmisie:

en: Tunneled TLS
ro: TLS tunelat

en: Unencrypted private keys are insecure
ro: Cheile private necriptate sunt nesigure

en: United Kingdom
ro: Marea Britanie

en: Unknown phone device type (not GSM or CDMA)
ro: Tip de telefon necunoscut (nu este GSM sau CDMA)

en: Unlisted
ro: Nelistat

en: Unsupported mobile broadband connection type.
ro: Tip conexiune nesuportat către Internet mobil de bandă largă.

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Use 802.1X security for this connection
ro: Folosește securitatea 802.1X pentru această conexiune

en: Use TCP _header compression
ro: Folosește compresia antete_lor TCP

en: Use _stateful MPPE
ro: Folosește MPPE cu _stare

en: Use the network menu to connect to a wireless network
ro: Utilizați meniul de rețea pentru a vă conecta la o rețea fără fir

en: Use this c_onnection only for resources on its network
ro: Folosește c_onexiunea doar pentru resursele din rețeaua acesteia

en: Use your mobile phone as a network device (PAN/NAP)
ro: Utilizați telefonul mobil ca un dispozitiv de rețea (PAN/NAP)

en: Used to determine whether settings should be migrated to a new version.
ro: Folosit pentru a determina dacă configurările ar trebui migrate la o nouă versiune.

en: User authentication required for VPN connection '%s'...
ro: Se cere autentificarea utilizatorului pentru conexiunea VPN „%s”...

en: User authentication required for mobile broadband connection '%s'...
ro: Este necesară autentificarea utilizatorului pentru conexiunea la Internet mobil de bandă largă „%s”...

en: User authentication required for network connection '%s'...
ro: Se cere autentificarea utilizatorului pentru conexiunea la rețeaua „%s”...

en: User authentication required for wired network connection '%s'...
ro: Este necesară autentificarea utilizatorului pentru conexiunea la rețeaua cu fir „%s”...

en: User authentication required for wireless network '%s'...
ro: Este necesară autentificarea utilizatorului pentru rețeaua fără fir „%s”...

en: VPN Connection Failed
ro: Conexiunea VPN a eșuat

en: VPN Login Message
ro: Mesaj de autentificare VPN

en: VPN connection %d
ro: Conexiune VPN %d

en: VPN connection '%s' active
ro: Conexiune activă la VPN-ul „%s”

en: Version 0
ro: Versiunea 0

en: Version 1
ro: Versiunea 1

en: WEP 128-bit Passphrase
ro: Parolă WEP 128-bit

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ro: Cheie WEP 40/128-biți (Hex sau ASCII)

en: WEP inde_x:
ro: Inde_x WEP

en: WPA & WPA2 Enterprise
ro: WPA și WPA2

en: WPA & WPA2 Personal
ro: WPA și WPA2 personal

en: Warning: Selecting an incorrect plan may result in billing issues for your broadband account or may prevent connectivity.
    
    If you are unsure of your plan please ask your provider for your plan's APN.
ro: Avertisment: alegerea unui plan incorect poate duce la probleme de facturare a contului de rețea mobilă de bandă largă sau pot împiedica conectivitatea.
    
    Dacă sunteți nesigur de plan, întrebați furnizorul care este APN-ul planului dumneavoastră.

en: When connecting to IPv4-capable networks, allows the connection to complete if IPv6 configuration fails but IPv4 configuration succeeds.
ro: Când se realizează conexiuni la rețele capabile de IPv4, permite completarea conexiunii în cazul în care nu se poate configura IPv6, dar configurația IPv4 reușește.

en: When connecting to IPv6-capable networks, allows the connection to complete if IPv4 configuration fails but IPv6 configuration succeeds.
ro: Când se realizează conexiuni la rețele capabile de IPv6, permite completarea conexiunii în cazul în care nu se poate configura IPv4, dar configurația IPv6 reușește.

[ctx: WiMAX Base Station ID]
en: unknown
ro: necunoscut

[ctx: WiMAX CINR]
en: unknown
ro: necunoscut

en: WiMAX Mobile Broadband
ro: Internet mobil de bandă largă WiMAX

en: WiMAX Mobile Broadband (%s)
ro: Internet mobil de bandă largă WiMAX (%s)

en: WiMAX is disabled
ro: WiMAX este dezactivat

en: WiMAX is disabled by hardware switch
ro: WiMAX este dezactivat dintr-un comutator hardware

[ctx: Wifi/wired security]
en: None
ro: Niciuna

en: Wired
ro: Cu fir

en: Wired 802.1X authentication
ro: Autentificare 802.1X cu fir

en: Wired Network
ro: Rețea cu fir

en: Wired Network (%s)
ro: Rețea cu fir (%s)

en: Wired Networks
ro: Rețele cu fir

en: Wired Networks (%s)
ro: Rețele cu fir (%s)

en: Wired connection %d
ro: Conexiune cu fir %d

en: Wired network connection '%s' active
ro: Conexiunea „%s” la rețeaua cu fir activă

en: Wireless
ro: Fără fir

en: Wireless Network | Wireless Networks
ro[0]: Rețea fără fir
ro[1]: Rețele fără fir
ro[2]: Rețele fără fir

en: Wireless Network (%s)
ro: Rețea fără fir (%s)

en: Wireless Network Authentication Required
ro: Se cere autentificarea în rețeaua fără fir

en: Wireless Networks (%s)
ro: Rețele fără fir (%s)

en: Wireless Networks Available
ro: Rețele fără fir disponibile

en: Wireless Security
ro: Securitate fără  fir

en: Wireless _adapter:
ro: _Adaptor rețea fără fir:

en: Wireless _security:
ro: Secur_itatea rețelei fără fir:

en: Wireless connection %d
ro: Conexiune fără fir %d

en: Wireless network connection '%s' active
ro: Conexiune activă la rețeaua fără fir „%s”

en: Wireless network connection '%s' active: %s (%d%%)
ro: Conexiune activă la rețeaua fără fir „%s”: %s (%d%%)

en: Wrong PIN code; please contact your provider.
ro: Cod PIN greșit, contactați furnizorul dumneavoastră.

en: Wrong PUK code; please contact your provider.
ro: Cod PUK greșit, contactați furnizorul dumneavoastră.

en: You are now connected to '%s'.
ro: V-ați conectat la „%s”.

en: You are now connected to the CDMA network.
ro: V-ați conectat la rețeaua CDMA.

en: You are now connected to the GSM network.
ro: V-ați conectat la rețeaua GSM.

en: You are now connected to the WiMAX network.
ro: V-ați conectat la rețeaua WiMAX.

en: You are now connected to the mobile broadband network.
ro: V-ați conectat la rețeaua de Internet mobil de bandă largă.

en: You are now connected to the wired network.
ro: V-ați conectat la rețeaua cu fir.

en: You are now connected to the wireless network '%s'.
ro: V-ați conectat la rețeaua fără fir „%s”.

en: You will need the following information:
ro: Aveți nevoie de următoarele informații:

en: Your Device:
ro: Dispozitiv:

en: Your Plan:
ro: Plan:

en: Your Provider:
ro: Furnizor:

en: Your broadband billing plan name
ro: Numele planului de facturare

en: Your broadband provider's name
ro: Numele furnizorului

en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
ro: Conexiunea la Internet mobil de bandă largă este configurată cu următoarele valori:

en: Your phone is now ready to use!
ro: Telefonul este acum gata de utilizare!

en: _About
ro: _Despre

en: _Authentication:
ro: _Autentificare:

en: _Cloned MAC address:
ro: Adresa MAC _clonată:

en: _Configure VPN...
ro: _Configurare VPN...

en: _Connect to Hidden Wireless Network...
ro: _Conectare la o rețea fără fir ascunsă...

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: _Delete...
ro: Șter_ge...

en: _Device MAC address:
ro: Adresa MAC a _dispozitivului:

en: _Disconnect VPN
ro: _Deconectează VPN

en: _Edit
ro: _Editează

en: _Edit...
ro: _Editează...

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Import
ro: _Importă

en: _Key:
ro: C_heie:

en: _Method:
ro: _Metodă:

en: _Network name:
ro: _Nume rețea:

en: _PEAP version:
ro: Versiune _PEAP:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Private key password:
ro: Parola pentru cheia _privată:

en: _Rate:
ro: _Rată:

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: _Require 128-bit encryption
ro: Necesită cripta_re pe 128 de biți

en: _Routes…
ro: _Rute…

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Save...
ro: _Salvează...

en: _Search domains:
ro: Domenii de cău_tare:

en: _Security:
ro: _Securitate:

en: _Select your plan:
ro: _Selectați planul:

en: _Service:
ro: _Serviciu:

en: _Speed:
ro: _Viteză:

en: _Type:
ro: _Tip:

en: _Unlock
ro: _Deblochează

en: _Use point-to-point encryption (MPPE)
ro: Folosește criptare p_unct-la-punct (MPPE)

en: _User certificate:
ro: Certificat _utilizator:

en: _Username:
ro: Nume _utilizator:

en: _VPN Connections
ro: Conexiuni _VPN

en: automatic
ro: automat

en: bytes
ro: octeți

en: could not find the Bluetooth device.
ro: nu s-a putut găsi dispozitivul Bluetooth.

en: default
ro: implicit

en: device not managed
ro: dispozitiv neadministrat

en: device not ready
ro: dispozitiv nepregătit

en: device not ready (firmware missing)
ro: dispozitivul nu este pregătit (lipsește firmware-ul)

en: disconnected
ro: deconectat

en: failed to connect to the phone.
ro: nu s-a putut conecta la telefon.

en: label
ro: etichetă

en: never
ro: niciodată

en: none
ro: nimic

en: not enabled
ro: neactivat

en: not registered
ro: neînregistrat

en: now
ro: acum

en: registration denied
ro: înregistrare refuzată

en: searching
ro: se caută

en: timed out detecting phone details.
ro: limita de timp pentru detectarea detaliilor telefonului a expirat.

en: unexpectedly disconnected from the phone.
ro: deconectare de la telefon neașteptată.

en: wireless is disabled
ro: conexiune fără fir dezactivată

en: wireless is disabled by hardware switch
ro: rețeaua fără fir este dezactivată dintr-un comutator hardware
