PackageKit - en to ro translation catalogue (338 entries)

en: (seconds)
ro: (secunde)

en: A correct role is required
ro: Este necesar un rol corect

en: A destination directory and the package names to download are required
ro: Sunt necesare un director de destinație și numele pachetelor de descărcat

en: A filename to install is required
ro: Este necesar un nume de fișier pentru a fi instalat

en: A licence identifier (eula-id) is required
ro: Este necesar un identificator de licență (eula-id)

en: A output directory or file name is required
ro: Este necesar un director sau un nume de fișier pentru ieșire

en: A pack with the same name already exists, do you want to overwrite it?
ro: Un pachet cu același nume există deja, doriți să-l suprascrieți?

en: A package name is required
ro: Este necesar un nume de pachet

en: A package name to install is required
ro: Este necesar un nume de pachet pentru a fi instalat

en: A package name to remove is required
ro: Este necesar un nume de pachet pentru a-l elimina

en: A package name to resolve is required
ro: Este necesar un nume de pachet pentru a fi rezolvat

en: A package provide string is required
ro: Este necesar un șir de furnizori de pachete

en: A repo name, parameter and value are required
ro: Sunt necesare numele de arhivă, parametru și valoare

en: A repository name is required
ro: Este necesar un nume de arhivă

en: A search term is required
ro: Este necesar un termen de căutare

en: A search type is required, e.g. name
ro: Este necesar un tip de căutare, de ex: nume

en: A type, key_id and package_id are required
ro: Sunt necesare un tip, key_id și pachet_id .

en: Accept EULA
ro: Accepta EULA

en: Accepting EULA
ro: În curs de acceptare EULA

en: Affected packages:
ro: Pachete afectate:

en: Affected packages: None
ro: Pachete afectate: Niciunul

en: Agreement
ro: Înţelegere

en: Application restart required by:
ro: Repornirea aplicației este cerută de:

en: Attempting to rebind device
ro: Se încearcă reinitializarea dispozitivului

en: Authentication is required to accept a EULA
ro: Este necesară autentificarea pentru a accepta EULA

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
ro: Este necesară autentificarea pentru a putea stopa o aplicaţia ce nu a fost iniţiată de dumneavoastră

en: Authentication is required to change software source parameters
ro: Este necesară autentificarea pentru a modifica parametrii sursei de software

en: Authentication is required to consider a key used for signing packages as trusted
ro: Este necesară autentificarea pentru a considera o cheie utilizată în semnarea pachetelor pentru a fi validate

en: Authentication is required to install an untrusted package
ro: Este necesară autentificarea pentru a instala un pachet periculos

en: Authentication is required to refresh the system sources
ro: Este necesară autentificarea pentru a reîmprospăta resursele sistemului

en: Authentication is required to reload the device with a new driver
ro: Este necesară autentificarea pentru a reporni acest dispozitiv cu un nou driver

en: Authentication is required to remove packages
ro: Este necesară autentificarea pentru a sterge pachete

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading packages
ro: Este necesară autentificarea pentru defini proxy-ul folosit de conexiunea ce descarcă pachete

en: Authentication is required to update packages
ro: Este necesară autentificarea pentru a actualiza pachetele.

en: Available
ro: Disponibil

en: Blocked
ro: Blocat

en: Both options selected.
ro: Ambele opțiuni sunt selectate.

en: Bug fix
ro: Repararea unui bug

en: Cancel foreign task
ro: Întrerupe activitatea străină

en: Canceling
ro: În curs de anulare

en: Cancelling
ro: În curs de anulare

en: Category
ro: Categorie

en: Change software source parameters
ro: Se modifică parametrii sursei softwarelui

en: Changes
ro: Schimbări

en: Checking applications in use
ro: Se verifică aplicaţia în derulare

en: Checking libraries in use
ro: Se verifică bibliotecile utilizate

en: Checking signatures
ro: Se verifică semnături

en: Cleaned up
ro: Curăţat

en: Cleaning up
ro: Se curăță

en: Cleaning up packages
ro: Se şterg pachete

en: Command failed
ro: Comandă eșuată

en: Command line
ro: Linia de comandă

en: Committing changes
ro: Se efectuează modificările

en: Copying files
ro: Se copie fișiere

en: Could not disable the debugging sources: %s
ro: Nu s-au putut dezactiva sursele de depănare %s

en: Could not install packages: %s
ro: Nu s-au putut instala pachetele: %s

en: Creating service pack...
ro: Se creează pachetul de service...

en: Daemonize and detach from the terminal
ro: Transformă în serviciu și detașează de terminal

en: Debugging Options
ro: Opţiuni de depănare

en: Details about the update:
ro: Detalii despre actualizare:

en: Device could not be found
ro: Dispozitivul nu a putut fi găsit

en: Device path not found
ro: Calea dispozitivului nu a fost găsită

en: Device paths
ro: Calea dispozitivului

en: Directory not found
ro: Director negăsit

en: Disable the idle timer
ro: mzactivează cronometrul de inactivitate

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disabled %i debugging sources.
ro: Sursele %i de depănare au fost dezactivate

en: Disabling sources previously enabled
ro: Se dezactivează sursele activate anterior

en: Distribution
ro: Distribuție

en: Do not display information or progress
ro: Nu afișa infomații sau progresul

en: Do not install dependencies of the core packages
ro: Nu instala dependențele pachetului de bază

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
ro: Nu instalati aceste pachete decat dacă sunteţi sigur că este corect

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
ro: Nu instalati acest pachet decat dacă sunteţi sigur că este corect

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
ro: Nu actualizaţi aceste pachete decât în cazul în care sunteţi sigur că modificarea acestora nu va produce pagube

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
ro: Nu actualizaţi acest pachet decât în cazul în care sunteţi sigur că este corectă modificarea acestuia

en: Do you accept this agreement?
ro: Acceptați această înţelegere?

en: Do you accept this signature?
ro: Acceptați această semnătură?

en: Do you want to allow installing of unsigned software?
ro: Vrei să permiţi instalarea de software anonim ?

en: Don't actually install any packages, only simulate what would be installed
ro: Nu se instalează niciun pachet, doar se simulează ce trebuie instalat

en: Don't actually touch the hardware, only simulate what would be done
ro: Nu atinge partea hardware, doar simulează care va fi procedura

en: Downloaded
ro: Descărcare

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: Downloading details about the software sources.
ro: Se descarcă detaliile despre sursele programului.

en: Downloading file lists
ro: Se descarcă lista de fişiere

en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
ro: Se descarcă lista fișierelor (această operațiune poate dura ceva timp).

en: Downloading groups
ro: Se descarcă grupurile

en: Downloading list of packages
ro: Se descărcă lista de pachete

en: Downloading lists of changes
ro: Se descărcă lista de modificări

en: Downloading packages
ro: Se descarcă pachete

en: Downloading repository information
ro: Se descarcă informaţia stocată

en: Downloading update information
ro: Se descarcă informaţiile de actualizare

en: Duration
ro: Durată

en: ERROR: Specify package names to install.
ro: Eroare: Specificați numele pachetelor ce trebuie instalate.

en: Enabled
ro: Activat

en: Enabled %i debugging sources.
ro: Activare %i surse de depănare

en: Enabling debugging sources
ro: Se activează surse de depănare

en: Enabling repository
ro: Se activeaza memoria de stocare

en: End user licence agreement required
ro: E nevoie de acordul de licențiere cu utilizatorul

en: Enhancement
ro: Mărire

en: Exit after a small delay
ro: Ieși după o mică întârziere

en: Exit after the engine has loaded
ro: Ieși după ce motorul a fost încărcat

en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
ro: Se aşteaptă numele pachetului, dar s-a primit fişierul. Încearcaţi să folosiţi „pkcon install-local %s” .

en: FAILED.
ro: Eroare.

en: Failed to contact PackageKit
ro: Nu s-a putut contacta PackageKit

en: Failed to create '%s': %s
ro: Crearea nu a reușit „%s”: %s

en: Failed to create directory:
ro: Eșec la crearea directorului:

en: Failed to find package '%s': %s
ro: Eroare la găsirea pachetului „%s”: %s

en: Failed to find the debuginfo package %s: %s
ro: Eşuare în găsirea fişierelor de depănare %s : %s

en: Failed to find the package %s, or already installed: %s
ro: Nu a fost găsit pachetul %s, sau este deja instalat: %s

en: Failed to find the package %s: %s
ro: Această unealtă nu poate instala pachetele %s : %s

en: Failed to get daemon state
ro: Eroare la obținerea stării serviciului

en: Failed to get properties
ro: Eroarea la obținerea proprietăților

en: Failed to get the time since this action was last completed
ro: Obţinerea orei a eşuat de la ultima completare a acestei acţiuni

en: Failed to install packages
ro: Nu s-au putut instala pachetele

en: Failed to launch:
ro: A eșuat pornirea:

en: Failed to open file
ro: Eșec la deschiderea fişierului

en: Failed to open package list.
ro: Eroare la deschiderea listei de pachete.

en: Failed to rebind device
ro: Eșec la reconstruirea dispozitivului:

en: Failed to register driver
ro: Eșec la inregistrarea driverului:

en: Failed to search for file
ro: Eroare la căutarea fișierelor

en: Failed to unregister driver
ro: Eșec la ştergerea driverului:

en: Failed to verify device path
ro: Eșec la verificarea căii dispozitivului

en: Failed to write to device
ro: Eșec la scrierea pe dispozitiv

en: Failed to write to the file
ro: Eșec la scrierea fişierului

en: False
ro: Fals

en: Fatal error
ro: Eroare critică

en: Finding debugging packages
ro: Se caută pachete de depănare

en: Finding debugging sources
ro: Se caută surse de depănare.

en: Finding package name.
ro: Se caută numele de pachet.

en: Finding packages that depend on these packages
ro: Se caută pachetele ce depind de aceste pachete

en: Finished
ro: Finalizat

en: Found %i disabled debuginfo repos.
ro: Au fost găsite %i depozite dezactivate de informații de depanare.

en: Found %i enabled and %i disabled sources.
ro: A fost găsite %i surse activate si %i dezactivate.

en: Found %i extra packages.
ro: S-au găsit %i pachete extra

en: Found %i packages to install:
ro: S-au găsit %i pachete de instalat:

en: Found %i packages:
ro: S-au găsit pachetele %i

en: Found no packages to install.
ro: Nu este nevoie instalarea niciunui pachet nou

en: Generating package lists
ro: Se generează lista pachetelor

en: Getting categories
ro: Se obţin categoriile

en: Getting dependencies
ro: Se obțin dependențele

en: Getting details
ro: Se obțin detaliile

en: Getting file list
ro: Se obține lista de fişiere

en: Getting information
ro: Se obțin informațiile

en: Getting package information...
ro: Se obțin informațiile despre pachet...

en: Getting packages
ro: Se obțin pachetele

en: Getting provides
ro: Se obțin furnizorii

en: Getting repositories
ro: Se obțin stocările

en: Getting requires
ro: Se obțin cererile

en: Getting sources list
ro: Se obține lista surselor

en: Getting the list of files failed
ro: Nu s-a putut obține lista de fișiere

en: Getting transactions
ro: Se obţin tranzacţiile

en: Getting update details
ro: Se obține detallile de reactualizare

en: Getting updates
ro: Se obțin reactualizările

en: Getting upgrades
ro: Se obțin reactualizările

en: Icon
ro: Iconiță

en: If specifying a file, the service pack name must end with
ro: Dacă se specifică un fișier, numele pachetului de service trebuie să se termine cu

en: Incorrect device path specified
ro: Cale incorectă a obiectului specificat

en: Install %s now
ro: Instalează %s acum

en: Install package '%s' to provide command '%s'?
ro: Instalează pachetul „%s” pentru a furniza comanda „%s”?

en: Install signed package
ro: Instalează pachet cu semnatură

en: Install the packages without asking for confirmation
ro: Instalează pachetul fără a cere confirmare

en: Install untrusted local file
ro: Instalează fişier local nesigur

en: Installed
ro: Instalat

en: Installed version
ro: Versiune instalată

en: Installing
ro: Se instalează

en: Installing files
ro: Se instalează fişiere

en: Installing packages
ro: Se instalează pachete

en: Installing signature
ro: Se instalează semnatura

en: Installing updates
ro: Se instalează actualizări

en: Installing...
ro: Se instalează...

en: Invalid search type
ro: Tip de căutare invalid

en: Issued
ro: Emis

en: Key ID
ro: ID utilizator

en: Key Timestamp
ro: Poziţionare în timp

en: Key URL
ro: URL cheie

en: Key fingerprint
ro: Amprente cheie

en: Key user
ro: User cheie

en: Loading cache
ro: Se încărca chacheul

en: Loading list of packages.
ro: Se încarcă listă de pachete.

en: Media change required
ro: Este necesară modificarea fişierul media

en: Media label
ro: Etichetă media

en: Media type
ro: Tip media

en: Message:
ro: Mesaj:

en: More than one package matches:
ro: Mai mult decât un pachet potrivit

en: Name
ro: Nume

en: Neither --package or --updates option selected.
ro: Nu s-a selectat nici --package nici --updates.

en: No extra packages required.
ro: Nu sunt necesare alte pachete

en: No files
ro: Niciun fișier

en: No packages found for your system
ro: Nu s-a găsit niciun pachet pentru sistemul dumneavoastră

en: Not installing packages in simulate mode
ro: Nu se pot instala pachete in modul de simulare

en: OK.
ro: Ok.

en: Obsoleted
ro: Înlocuit

en: Obsoletes
ro: Înlocuiri

en: Obsoleting
ro: Se înlocuieşte

en: Obsoleting packages
ro: Pachete ieşite din uz

en: Option '%s' is not supported
ro: Opțiunea „%s” nu este suportată

en: Package description
ro: Descriere pachet

en: Package files
ro: Fișiere din pachet

en: PackageKit Catalog
ro: Catalog PackageKit

en: PackageKit Console Interface
ro: Interfață PackageKit pentru consolă

en: PackageKit Debuginfo Installer
ro: PackageKit Debuginfo Instalare

en: PackageKit Device Reloader
ro: Dispozitiv PackageKit de reluare

en: PackageKit Monitor
ro: Monitor PackageKit

en: PackageKit Package List
ro: Listă de pachete PackageKit

en: PackageKit Service Pack
ro: Pachet de service PackageKit

en: PackageKit service
ro: Serviciul PackageKit

en: Packages providing this file are:
ro: Pachetele care furnizează fișierul acesta sunt:

en: Packaging backend to use, e.g. dummy
ro: Unealta de procesat pachete, de ex: dummy

en: Parent
ro: Părinte

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Please choose a command to run
ro: Alegeți o comandă pe care să o rulați

en: Please choose a package to install
ro: Alege un pachet pentru a fi instalat

en: Please choose the correct package:
ro: Vă rugăm selectaţi pachetele corecte

en: Please enter a number from 1 to %i:
ro: Vă rugăm să introduceți un număr între 1 și %i:

en: Please insert the correct media
ro: Introduceţi fişierul media corect

en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
ro: Ieșiți din sesiune și autentificați-vă din nou pentru a finaliza instalarea actualizărilor de securitate.

en: Please logout and login to complete the update.
ro: Ieșiți din sesiune și autentificați-vă din nou pentru a completa actualizarea.

en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
ro: Reporniți calculatorul pentru a finaliza deoarece au fost instalate actualizări de securitate.

en: Please restart the computer to complete the update.
ro: Reporniți calculatorul pentru a completa actualizarea.

en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
ro: În locul utilizării unor widgeturi animate, afișează pe ecran o ieșire ce poate fi interpretată ușor de un program

en: Proceed with changes?
ro: Continuaţi cu modificările ?

en: Put all updates available in the service pack
ro: Pune toate actualizările disponibile în pachetul de service

en: Querying
ro: Se interoghează

en: Real name
ro: Nume real

en: Refresh system sources
ro: Reîmprospătează sursele sistemului

en: Refreshing cache
ro: Se reîmprospătează memoria cache

en: Refreshing software list
ro: Se reîmprospătează lista softurilor

en: Reinstalled
ro: Reinstalat

en: Reinstalling
ro: Se reinstalează

en: Reload a device
ro: Reîncărca un dispozitiv

en: Remove package
ro: Elimină pachet

en: Removed
ro: Înlocuit

en: Removing
ro: În curs de ştergere

en: Removing packages
ro: Se înlocuiesc pachetele

en: Repackaging files
ro: Se reasamblează fișiere

en: Requesting data
ro: Se cer date

en: Resolving
ro: Se rezolvă

en: Resolving dependencies
ro: Se rezolva dependențele

en: Restart
ro: Repornește

en: Results:
ro: Rezultate:

en: Role
ro: Rol

en: Run %s
ro: Rulează %s

en: Run now
ro: Rulează acum

en: Run similar command:
ro: Rulează comanda similară:

en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
ro: Rulează comanda folosind lățimea de bandă neutilizată si mai puțină energie

en: Run version %s now
ro: Rulează versiunea %s acum

en: Running
ro: Se rulează

en: Scanning applications
ro: Se scanează aplicaţia

en: Searching by details
ro: Se caută după specificaţii

en: Searching by file
ro: Se caută după fişier:

en: Searching by name
ro: Se caută după nume:

en: Searching groups
ro: Se caută grupurile:

en: Security
ro: Securitate

en: Service pack created '%s'
ro: Pachetul de service a fost creat „%s”

en: Service packs cannot be created as PackageKit was not built with libarchive support.
ro: Pachetele de service nu au fost create deoarece PackageKit nu a fost creat cu suport libarchive

en: Session restart (security) required:
ro: Repornirea sesiunii ( din motive de securitate) cerută:

en: Session restart required:
ro: Este necesară repornirea sesiunii:

en: Set network proxy
ro: Definiți proxy-ul conexiunii

en: Set the file name of dependencies to be excluded
ro: Definiți numele fișierului dependențelor ce urmează a fi excluse

en: Set the filter, e.g. installed
ro: Definiți filtrul, ex. instalat

en: Setting data
ro: Se setează data

en: Show debugging information for all files
ro: Afișează informații cu privire la depănare pentru toate fişierele

en: Show debugging options
ro: Afișează opţiuni pentru depănare

en: Show extra debugging information
ro: Afișează informații suplimentare pentru depanare

en: Show the program version and exit
ro: Afișează versiunea programului și ieși

en: Show version and exit
ro: Afișează versiunea și ieși

en: Similar command is:
ro: Comanda similară este:

en: Similar commands are:
ro: Comenzile similare sunt:

en: Software source name
ro: Numele sursei programului

en: Software source signature required
ro: E necesară semnătura sursei softului

en: Starting
ro: Se începe

en: Starting install
ro: Se începe instalarea

en: State
ro: Stare

en: Status
ro: Stare

en: Subcommands:
ro: Subcomenzi:

en: Succeeded
ro: Reușit

en: Suitable packages are:
ro: Pachetele compatibile sunt:

en: Summary
ro: Sumar

en: System restart (security) required by:
ro: Repornirea sistemului (din motive de securitate ) este cerută de:

en: System restart required by:
ro: Repornirea sistemului este cerută de:

en: System time
ro: Ora sistemului

en: Testing changes
ro: Se testează modificările

en: The agreement was not accepted.
ro: Înţelegerea nu a fost acceptată.

en: The correct media was not inserted.
ro: Nu a fost introdus fişierul media corect

en: The daemon crashed mid-transaction!
ro: Serviciul a eșuat în mijlocul tranzacției!

en: The daemon failed to startup
ro: Serviciul a eșuat în a începe .

en: The filter specified was invalid
ro: Filtrul specificat a fost nevalid

en: The following packages have to be downgraded:
ro: Următoarele pachete trebuie să fie retrogradate :

en: The following packages have to be installed:
ro: Următoarele pachete trebuie sa fie instalate:

en: The following packages have to be reinstalled:
ro: Următoarele pachete trebuie să fie reinstalate :

en: The following packages have to be removed:
ro: Următoarele pachete trebuie eliminate:

en: The following packages have to be updated:
ro: Următoarele pachete trebuie sa fie reactualizate:

en: The maximum metadata cache age. Use -1 for 'never'.
ro: Vârsta maximă a cache-ului pentru metadate. Folosiți -1 pentru „niciodată”.

en: The output file or directory (the current directory is used if omitted)
ro: Directorul sau fișierul de ieșire (se folosește directorul curent dacă nu se specifică)

en: The pack was not overwritten.
ro: Pachetul nu a fost suprascris.

en: The package manager cannot perform this type of operation.
ro: Gestionarul de pachete nu poate efectua acest tip de operație.

en: The package providing this file is:
ro: Pachetul care furnizează fișierul acesta este:

en: The package to be put into the service pack
ro: Pachetul va fi pus într-un pachet de service

en: The proxy could not be set
ro: Proxyul nu a putut fi definit

en: The signature was not accepted.
ro: Semnătura nu a fost acceptată.

en: The software is not from a trusted source.
ro: Softul nu este dintr-o sursă de încredere

en: The transaction did not proceed.
ro: Tranzacţia nu a fost înaintată

en: The transaction failed
ro: Tranzacția a eșuat

en: The unsigned software will not be installed.
ro: Pachetul anonim nu va fi instalat

en: There are no packages to update.
ro: Nu sunt pachete de actualizat.

en: There are no updates available at this time.
ro: Nu sunt actualizări disponibile în acest moment.

en: There are no upgrades available at this time.
ro: Nu sunt upgradeuri disponibile în acest moment.

en: This script can only be used by the root user
ro: Acest script poate fi folosit doar de utilizatorul principal

en: This tool could not find all the packages: %s
ro: Această unealtă nu a putut găsi toate pachetele: %s

en: This tool could not find any available package: %s
ro: Această unealtă nu a putut găsi niciun pachet disponibil:%s

en: This tool could not find the installed package: %s
ro: Această unealtă nu a putut găsi pachetul instalat: %s

en: This tool could not find the package: %s
ro: Această unealtă nu a putut găsi pachetul: %s

en: Transaction
ro: Tranzacție

en: Trivial
ro: FTP Banal

en: True
ro: Adevărat

en: Trust a key used for signing packages
ro: Permite un ID pentru semnarea pachetelor

en: Type
ro: Tip

en: Unknown role type
ro: Definirea tipurilor necunoscută

en: Unknown state
ro: Stare necunoscută

en: Update packages
ro: Reactualizează pachete

en: Update text
ro: Actualizează textul

en: Update to version %s
ro: Actualizează la versiunea %s

en: Updated
ro: Actualizat

en: Updates
ro: Actualizări

en: Updating
ro: Se actualizează

en: Updating packages
ro: Se reactualizează pachetele

en: Updating running applications
ro: Se actualizează aplicaţiile în derulare

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Vendor
ro: Vânzător

en: Verifying device path
ro: Se verifică calea dispozitivului

en: Version
ro: Versiune

en: Waiting for authentication
ro: Se aşteaptă autentificarea

en: Waiting for package manager lock
ro: Se aşteaptă lock-ul managerul de pachete

en: Waiting for package manager lock.
ro: Se așteaptă lock-ul managerului de pachete.

en: Waiting in queue
ro: Se aşteaptă la rând

en: You need to specify at least one valid device path
ro: Trebuie să specificaţi cel puţin o cale valida a dispozitivului

en: command not found
ro: comandă inexistentă
