xkeyboard-config 2.9.91 - en to fr translation catalogue (769 entries)

en: &lt;Less/Greater&gt;
fr: &lt;Plus petit/Plus grand&gt;

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
fr: &lt;Plus petit/Plus grand&gt; sélectionne le niveau 3 ; avec un autre sélecteur de niveau 3, enclenche une fois ce niveau

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
fr: &lt;Plus petit/Plus grand&gt; sélectionne le niveau 5 ; se verrouille par un appui simultané avec un autre sélecteur de niveau 5

en: 3rd level of &lt;Less/Greater&gt;
fr: Niveau 3 de &lt;Plus petit/Plus grand&gt;

en: 3rd level of Caps Lock
fr: Niveau 3 de Verr. Maj.

en: 3rd level of Left Ctrl
fr: Niveau 3 de la touche Ctrl de gauche

en: 3rd level of Left Win
fr: Niveau 3 de la touche Windows de gauche

en: 3rd level of Menu
fr: Niveau 3 de menu

en: 3rd level of Right Ctrl
fr: Niveau 3 de la touche Ctrl de droite

en: 3rd level of Right Win
fr: Niveau 3 de la touche Windows de droite

en: APL keyboard symbols
fr: Symboles APL

en: ATM/phone-style
fr: Clavier de type téléphonique

en: Acer Laptop
fr: Acer : Portable

en: Add the standard behavior to Menu key
fr: Ajouter du comportement standard à la touche Menu

en: Adding Esperanto supersigned letters
fr: Ajout des lettres accentuées Espéranto

en: Adding currency signs to certain keys
fr: Ajout des signes monétaires sur certaines touches

en: Afghani
fr: Afghan

en: Albanian
fr: Albanais

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
fr: Autoriser des actions clavier à casser les captures (attention : faille de sécurité)

en: Alt and Meta are on Alt keys
fr: Alt et Meta sont sur les touches Alt

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
fr: Alt est placé sur Windows droite, Super sur Menu

en: Alt is mapped to Win keys (and the usual Alt keys)
fr: Alt est placé sur les touches Windows (et les touches Alt habituelles)

en: Alt is swapped with Win
fr: Alt échangé avec Windows

en: Alt+Caps Lock
fr: Alt+Verr. maj.

en: Alt+Shift
fr: Alt+Maj.

en: Alt+Space
fr: Alt+Espace

en: Alt/Win key behavior
fr: Comportement des touches Alt et Windows

en: Amharic
fr: Amharique

en: Any Alt key
fr: N'importe quelle touche Alt

en: Any Win key
fr: N'importe quelle touche Windows

en: Any Win key (while pressed)
fr: N'importe quelle touche Windows (enfoncée)

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
fr: Clavier aluminium Apple (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
fr: Clavier aluminium Apple (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
fr: Clavier aluminium Apple (JIS)

en: Apple Aluminium Keyboard: emulate PC keys (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
fr: Clavier aluminium Apple : émulation des touches PC (Impr. écr. ; défil. ; pause ; Verr. Num.)

en: Apple Laptop
fr: Apple : Portable

en: Arabic
fr: Arabe

en: Arabic (Buckwalter)
fr: Arabe (Buckwalter)

en: Arabic (Morocco)
fr: Arabe (Maroc)

en: Arabic (Pakistan)
fr: Arabe (Pakistan)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
fr: Arabe (Sun type 6/7)

en: Arabic (Syria)
fr: Arabe (Syrie)

en: Arabic (azerty)
fr: Arabe (azerty)

en: Arabic (azerty/digits)
fr: Arabe (azerty/chiffres)

en: Arabic (digits)
fr: Arabe (chiffres)

en: Arabic (qwerty)
fr: Arabe (qwerty)

en: Arabic (qwerty/digits)
fr: Arabe (qwerty/chiffres)

en: Armenian
fr: Arménien

en: Armenian (OLPC phonetic)
fr: Arménien (phonétique OLPC)

en: Armenian (alternative eastern)
fr: Arménien (variante, orientale)

en: Armenian (alternative phonetic)
fr: Arménien (variante, phonétique)

en: Armenian (eastern)
fr: Arménien (orientale)

en: Armenian (phonetic)
fr: Arménien (phonétique)

en: Armenian (western)
fr: Arménien (occidentale)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and bottom-dot L)
fr: Asturien (Espagne, avec H point bas et L point bas)

en: Asus Laptop
fr: Asus : portable

en: At bottom left
fr: En bas à gauche

en: At left of 'A'
fr: À gauche du « A »

en: Avestan
fr: Avestique

en: Azerbaijani
fr: Azéri

en: Azerbaijani (Cyrillic)
fr: Azéri (cyrillique)

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
fr: Azona RF2300 clavier internet sans fil

en: BTC 5113RF Multimedia
fr: BTC 5113RF multimédia

en: Backslash
fr: Barre oblique inverse

en: Backslash chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
fr: La barre oblique inverse sélectionne le niveau 3 ; avec un autre sélecteur de niveau 3, enclenche une fois ce niveau

en: Bashkirian
fr: Bachkir

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Belarusian (Latin)
fr: Biélorusse (latin)

en: Belarusian (legacy)
fr: Biélorusse (obsolète)

en: Belgian
fr: Belge

en: Belgian (ISO alternate)
fr: Belge (variante ISO)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
fr: Belge (Sun type 6/7)

en: Belgian (Sun dead keys)
fr: Belge (touches mortes Sun)

en: Belgian (Wang model 724 azerty)
fr: Belge (Wang modèle 724 azerty)

en: Belgian (alternative)
fr: Belge (variante)

en: Belgian (alternative, Latin-9 only)
fr: Belge (variante, Latin-9 uniquement)

en: Belgian (alternative, Sun dead keys)
fr: Belge (variante, touches mortes Sun)

en: Belgian (eliminate dead keys)
fr: Belge (sans touche morte)

en: Bengali (India)
fr: Bengali (Inde)

en: Bengali (India, Baishakhi Inscript)
fr: Bengali (Inde, Inscript Baishakhi)

en: Bengali (India, Baishakhi)
fr: Bengali (Inde, Baishakhi)

en: Bengali (India, Bornona)
fr: Bengali (Inde, Bornona)

en: Bengali (India, Probhat)
fr: Bengali (Inde, Probhat)

en: Bengali (India, Uni Gitanjali)
fr: Bengali (Inde, Uni Gitanjali)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative phonetic)
fr: Berbère (Maroc, variante Tifinagh phonétique)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative)
fr: Berbère (Maroc, variante Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
fr: Berbère (Maroc, Tifinagh étendu phonétique)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
fr: Berbère (Maroc, Tifinagh étendu)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
fr: Berbère (Maroc, Tifinagh phonétique)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
fr: Berbère (Maroc, Tifinagh)

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian digraphs)
fr: Bosniaque (clavier US avec digraphes bosniaques)

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian letters)
fr: Bosniaque (clavier US avec lettres bosniaques)

en: Bosnian (use Bosnian digraphs)
fr: Bosniaque (utilise les digraphes bosniaques)

en: Bosnian (use guillemets for quotes)
fr: Bosniaque (utilise des guillemets typographiques à la place des guillemets simples)

en: Both Alt keys together
fr: Les deux Alt ensemble

en: Both Ctrl keys together
fr: Les deux Ctrl ensemble

en: Both Shift keys together
fr: Les deux Maj. ensemble

en: Both Shift keys together activate Caps Lock, one Shift key deactivates
fr: Les deux touches Maj. activent le verrouillage majuscule, une le désactive

en: Both Shift keys together toggle Caps Lock
fr: Les deux touches Maj. activent ou désactivent Verr. maj.

en: Both Shift keys together toggle ShiftLock
fr: Les deux touches Maj. activent ou désactivent le blocage majuscule

en: Braille (left hand)
fr: Braille (main gauche)

en: Braille (right hand)
fr: Braille (main droite)

en: Brother Internet Keyboard
fr: Brother : Clavier internet

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Bulgarian (new phonetic)
fr: Bulgare (phonétique, nouveau)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
fr: Bulgare (phonétique, traditionnel)

en: Burmese
fr: Birman

en: Cameroon Multilingual (Dvorak)
fr: Cameroun multilingue (Dvorak)

en: Cameroon Multilingual (azerty)
fr: Cameroun multilingue (azerty)

en: Cameroon Multilingual (qwerty)
fr: Cameroun multilingue (qwerty)

en: Canadian Multilingual
fr: Canadien multilingue

en: Canadian Multilingual (first part)
fr: Canadien multilingue (première partie)

en: Canadian Multilingual (second part)
fr: Canadien multilingue (seconde partie)

en: Caps Lock
fr: Verr. maj.

en: Caps Lock (to first layout), Shift+Caps Lock (to last layout)
fr: Verr. maj. (première disposition), Maj.+Verr. maj. (dernière disposition)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock does the original capslock action
fr: Verr. maj. (si enfoncé), Alt+Verr. maj. joue le rôle original de Verr. maj.

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
fr: Verr. maj. agit comme un verrouillage de maj ; Maj. l'annule temporairement

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift doesn't affect Caps Lock
fr: Verr. maj. agit comme Maj. quand il est verrouillé ; Maj. n'a pas d'effet sur verr. Maj.

en: Caps Lock as Ctrl
fr: Verr. maj. comme Ctrl

en: Caps Lock chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
fr: Verr. maj. sélectionne le niveau 3 ; avec un autre sélecteur de niveau 3, enclenche une fois ce niveau

en: Caps Lock is disabled
fr: Verr. maj. est désactivé

en: Caps Lock key behavior
fr: Comportement de la touche Verr. maj.

en: Caps Lock toggles ShiftLock (affects all keys)
fr: Verr. maj. bascule le blocage majuscule (affecte toutes les touches)

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
fr: Verr. maj. active ou désactive la mise en majuscule usuelle des caractères alphabétiques

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
fr: Verr. maj. utilise la mise en majuscule interne ; Maj. annule temporairement Verr. maj.

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift doesn't affect Caps Lock
fr: Verr. maj. utilise la mise en majuscule interne ; Maj. n'a pas d'effet sur Verr. maj.

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
fr: Catalan (Espagne, avec L point médian)

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
fr: Cherry Blue Line CyBo@rd (variante)

en: Cherry CyBo@rd USB-Hub
fr: Cherry CyBo@rd concentrateur USB

en: Chicony Internet Keyboard
fr: Chicony clavier internet

en: Chicony KU-0420
fr: Chicony KU-0108

en: Chinese
fr: Chinois

en: Chuvash (Latin)
fr: Tchouvache (latin)

en: CloGaelach
fr: Cló Gaelach

en: Coeur d'Alene Salish
fr: Salish Cœur d'Alène

en: Compaq Easy Access Keyboard
fr: Compaq Easy Access

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
fr: Compaq Internet (13 touches)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
fr: Compaq Internet (18 touches)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
fr: Compaq Internet (7 touches)

en: Compaq iPaq Keyboard
fr: Compaq iPaq

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
fr: Tatar de Crimée (Q dobroudja)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
fr: Tatar de Crimée (Alt-Q turc)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
fr: Tatar de Crimée (F turc)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
fr: Tatar de Crimée (Q turc)

en: Croatian
fr: Croate

en: Croatian (US keyboard with Croatian digraphs)
fr: Croate (clavier US avec digraphes croates)

en: Croatian (US keyboard with Croatian letters)
fr: Croate (clavier US avec lettres croates)

en: Croatian (use Croatian digraphs)
fr: Croate (utilise les digraphes croates)

en: Croatian (use guillemets for quotes)
fr: Croate (utilise des guillemets typo. au lieu des guillemets simples)

en: Ctrl + Alt + Backspace
fr: Ctrl + Alt + Eff. arrière

en: Ctrl is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
fr: Ctrl est placé sur les touches Alt, Alt sur les touches Windows

en: Ctrl is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
fr: Ctrl est placé sur les touches Windows (et les touches Ctrl habituelles)

en: Ctrl key position
fr: Position de la touche Ctrl

en: Ctrl+Shift
fr: Ctrl+Maj.

en: Czech
fr: Tchèque

en: Czech (Sun Type 6/7)
fr: Tchèque (Sun type 6/7)

en: Czech (UCW layout, accented letters only)
fr: Tchèque (disposition UCW, lettres accentuées seulement)

en: Czech (US Dvorak with CZ UCW support)
fr: Tchèque (Dvorak US avec support UCW CZ)

en: Czech (qwerty)
fr: Tchèque (qwerty)

en: Czech (qwerty, extended Backslash)
fr: Tchèque (qwerty, barre oblique inverse étendue)

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
fr: Tchèque (avec la touche &lt;\|&gt;)

en: Danish
fr: Danois

en: Danish (Dvorak)
fr: Danois (Dvorak)

en: Danish (Macintosh)
fr: Danois (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, eliminate dead keys)
fr: Danois (Macintosh, sans touche morte)

en: Danish (Sun Type 6/7)
fr: Danois (Sun type 6/7)

en: Danish (eliminate dead keys)
fr: Danois (sans touche morte)

en: Default numeric keypad keys
fr: Touches du pavé numérique par défaut

en: Dell 101-key PC
fr: Dell PC 101 touches

en: Dell Laptop/notebook Inspiron 6xxx/8xxx
fr: Dell portable Inspiron 6xxx/8xxx

en: Dell Laptop/notebook Precision M series
fr: Dell portable Precision série M

en: Dell Latitude series laptop
fr: Dell portable de la série Latitude

en: Dell USB Multimedia Keyboard
fr: Dell clavier multimédia USB

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
fr: Dexxa clavier sans fil

en: Dhivehi
fr: Divehi

en: Diamond 9801 / 9802 series
fr: Diamond séries 9801 / 9802

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dutch (Macintosh)
fr: Néerlandais (Macintosh)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
fr: Danois (Sun type 6/7)

en: Dutch (Sun dead keys)
fr: Néerlandais (touches mortes Sun)

en: Dutch (standard)
fr: Néerlandais (standard)

en: Enable extra typographic characters
fr: Active des caractères typographiques supplémentaires

en: English (Cameroon)
fr: Anglais (Cameroun)

en: English (Canada)
fr: Anglais (Canada)

en: English (Colemak)
fr: Anglais (Colemak)

en: English (Dvorak alternative international no dead keys)
fr: Anglais (Dvorak, variante internationale, sans touche morte)

en: English (Dvorak)
fr: Anglais (Dvorak)

en: English (Dvorak, international with dead keys)
fr: Anglais (Dvorak, international avec touches mortes)

en: English (Ghana)
fr: Anglais (Ghana)

en: English (Ghana, GILLBT)
fr: Anglais (Ghana, GILLBT)

en: English (Ghana, multilingual)
fr: Anglais (Ghana, multilingue)

en: English (India, with RupeeSign)
fr: Anglais (Inde, avec le symbole Roupie)

en: English (Macintosh)
fr: Anglais (Macintosh)

en: English (Mali, US Macintosh)
fr: Anglais (Mali, Macintosh USA)

en: English (Mali, US international)
fr: Anglais (Mali, USA international)

en: English (Nigeria)
fr: Anglais (Nigeria)

en: English (South Africa)
fr: Anglais (Afrique du Sud)

en: English (UK)
fr: Anglais (Royaume-Uni)

en: English (UK, Colemak)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Colemak)

en: English (UK, Dvorak with UK punctuation)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Dvorak, ponctuation britannique)

en: English (UK, Dvorak)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Dvorak)

en: English (UK, Macintosh international)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Macintosh international)

en: English (UK, Macintosh)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Macintosh)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Sun type 6/7)

en: English (UK, extended WinKeys)
fr: Anglais (Royaume-Uni, touche Windows étendue)

en: English (UK, international with dead keys)
fr: Anglais (Royaume-Uni, international, avec touches mortes)

en: English (US)
fr: Anglais (USA)

en: English (US, Sun Type 6/7)
fr: Anglais (USA, Sun type 6/7)

en: English (US, alternative international)
fr: Anglais (USA, variante internationale)

en: English (US, international AltGr Unicode combining)
fr: Anglais (USA, international, AltGr combinatoire Unicode)

en: English (US, international AltGr Unicode combining, alternative)
fr: Anglais (USA, international, AltGr combinatoire Unicode, variante)

en: English (US, international with dead keys)
fr: Anglais (USA, variante internationale, avec touches mortes)

en: English (US, with euro on 5)
fr: Anglais (USA, avec l'Euro sur le 5)

en: English (Workman)
fr: Anglais (Workman)

en: English (Workman, international with dead keys)
fr: Anglais (Workman, international avec touches mortes)

en: English (classic Dvorak)
fr: Anglais (Dvorak classique)

en: English (international AltGr dead keys)
fr: Anglais (international, AltGr, touches mortes)

en: English (left handed Dvorak)
fr: Anglais (Dvorak pour gaucher)

en: English (programmer Dvorak)
fr: Anglais (Dvorak pour programmeur)

en: English (right handed Dvorak)
fr: Anglais (Dvorak pour droitier)

en: English (the divide/multiply keys toggle the layout)
fr: Anglais (les touches diviser/multiplier basculent la disposition)

en: Enter on keypad
fr: Entrée sur le pavé numérique

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
fr: Espéranto (Portugal, PT-Nativo)

en: Esperanto (displaced semicolon and quote, obsolete)
fr: Espéranto (point-virgule et guillemets simples déplacés, obsolète)

en: Estonian
fr: Estonien

en: Estonian (Dvorak)
fr: Estonien (Dvorak)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
fr: Estonien (Sun type 6/7)

en: Estonian (US keyboard with Estonian letters)
fr: Estonien (clavier US avec lettres estoniennes)

en: Estonian (eliminate dead keys)
fr: Estonien (sans touche morte)

en: Euro on 2
fr: Euro sur le 2

en: Euro on 4
fr: Euro sur le 4

en: Euro on 5
fr: Euro sur le 5

en: Euro on E
fr: Euro sur le E

en: Ewe
fr: Éwé

en: Faroese
fr: Féroïen

en: Faroese (eliminate dead keys)
fr: Féroïen (sans touche morte)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Baybayin)
fr: Filipino (Capewell-Dvorak, baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Latin)
fr: Filipino (Capewell-Dvorak, latin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Baybayin)
fr: Filipino (Capewell-QWERF 2006, baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Latin)
fr: Filipino (Capewell-QWERF 2006, latin)

en: Filipino (Colemak Baybayin)
fr: Filipino (Colemak, baybayin)

en: Filipino (Colemak Latin)
fr: Filipino (Colemak, latin)

en: Filipino (Dvorak Baybayin)
fr: Filipino (Dvorak, baybayin)

en: Filipino (Dvorak Latin)
fr: Filipino (Dvorak, latin)

en: Filipino (QWERTY Baybayin)
fr: Filipino (baybayin, qwerty)

en: Finnish
fr: Finnois

en: Finnish (Macintosh)
fr: Finnois (Macintosh)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
fr: Finnois (Sun type 6/7)

en: Finnish (classic)
fr: Finnois (classique)

en: Finnish (classic, eliminate dead keys)
fr: Finnois (classique, sans touche morte)

en: Four-level key with abstract separators
fr: Touche à quatre niveaux avec le séparateur décimal abstrait

en: Four-level key with comma
fr: Touche à quatre niveaux avec virgule

en: Four-level key with dot
fr: Touche à quatre niveaux avec point

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
fr: Touche à quatre niveaux avec point, Latin-9 uniquement

en: Four-level key with momayyez
fr: Touche à quatre niveaux avec le séparateur décimal momayyez

en: French
fr: Français

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way)
fr: Français (Bépo, ergonomique, façon Dvorak)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way, Latin-9 only)
fr: Français (Bépo, ergonomique, façon Dvorak, Latin-9 uniquement)

en: French (Breton)
fr: Français (breton)

en: French (Cameroon)
fr: Français (Cameroun)

en: French (Canada)
fr: Français (Canada)

en: French (Canada, Dvorak)
fr: Français (Canada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
fr: Français (Canada, obsolète)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
fr: Français (République démocratique du Congo)

en: French (Dvorak)
fr: Français (Dvorak)

en: French (Guinea)
fr: Français (Guinée)

en: French (Macintosh)
fr: Français (Macintosh)

en: French (Mali, alternative)
fr: Français (Mali, variante)

en: French (Morocco)
fr: Français (Maroc)

en: French (Sun Type 6/7)
fr: Français (Sun type 6/7)

en: French (Sun dead keys)
fr: Français (touches mortes Sun)

en: French (Switzerland)
fr: Français (Suisse)

en: French (Switzerland, Macintosh)
fr: Français (Suisse, Macintosh)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
fr: Français (Suisse, Sun type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun dead keys)
fr: Français (Suisse, touches mortes Sun)

en: French (Switzerland, eliminate dead keys)
fr: Français (Suisse, sans touche morte)

en: French (alternative)
fr: Français (variante)

en: French (alternative, Latin-9 only)
fr: Français (variante, Latin-9 uniquement)

en: French (alternative, Sun dead keys)
fr: Français (variante, touches mortes Sun)

en: French (alternative, eliminate dead keys)
fr: Français (variante, sans touche morte)

en: French (eliminate dead keys)
fr: Français (sans touche morte)

en: French (legacy, alternative)
fr: Français (variante obsolète)

en: French (legacy, alternative, Sun dead keys)
fr: Français (variante obsolète, touches mortes Sun)

en: French (legacy, alternative, eliminate dead keys)
fr: Français (variante obsolète, sans touche morte)

en: Fujitsu-Siemens Computers AMILO laptop
fr: Portable Fujitsu-Siemens Computers AMILO

en: Fula
fr: Peul

en: Generic 101-key PC
fr: PC générique 101 touches

en: Generic 102-key (Intl) PC
fr: PC générique 102 touches (intl)

en: Generic 104-key PC
fr: PC générique 104 touches

en: Generic 105-key (Intl) PC
fr: PC générique 105 touches (intl)

en: Genius Comfy KB-16M / Genius MM Keyboard KWD-910
fr: Genius Comfy KB-16M / MM KWD-910

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
fr: Géorgien (France, azerty Tskapo)

en: Georgian (Italy)
fr: Géorgien (Italie)

en: Georgian (MESS)
fr: Géorgien (MESS)

en: Georgian (ergonomic)
fr: Géorgien (ergonomique)

en: German
fr: Allemand

en: German (Austria)
fr: Allemand (Autriche)

en: German (Austria, Macintosh)
fr: Allemand (Autriche, Macintosh)

en: German (Austria, Sun dead keys)
fr: Allemand (Autriche, touches mortes Sun)

en: German (Austria, eliminate dead keys)
fr: Allemand (Autriche, sans touche morte)

en: German (Dvorak)
fr: Allemand (Dvorak)

en: German (Macintosh)
fr: Allemand (Macintosh)

en: German (Macintosh, eliminate dead keys)
fr: Allemand (Macintosh, sans touche morte)

en: German (Neo 2)
fr: Allemand (Neo 2)

en: German (Sun Type 6/7)
fr: Allemand (Sun type 6/7)

en: German (Sun dead keys)
fr: Allemand (touches mortes Sun)

en: German (Switzerland)
fr: Allemand (Suisse)

en: German (Switzerland, Macintosh)
fr: Allemand (Suisse, Macintosh)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
fr: Allemand (Suisse, Sun type 6/7)

en: German (Switzerland, Sun dead keys)
fr: Allemand (Suisse, touches mortes Sun)

en: German (Switzerland, eliminate dead keys)
fr: Allemand (Suisse, sans touche morte)

en: German (Switzerland, legacy)
fr: Allemand (Suisse, obsolète)

en: German (T3)
fr: Allemand (T3)

en: German (US keyboard with German letters)
fr: Allemand (clavier US avec lettres allemandes)

en: German (dead acute)
fr: Allemand (accent aigu en touche morte)

en: German (dead grave acute)
fr: Allemand (accents aigu et grave en touches mortes)

en: German (eliminate dead keys)
fr: Allemand (sans touche morte)

en: German (legacy)
fr: Allemand (obsolète)

en: German (qwerty)
fr: Allemand (qwerty)

en: German (with Hungarian letters and no dead keys)
fr: Allemand (avec les lettres hongroises, sans touche mortes)

en: Greek
fr: Grec

en: Greek (Sun Type 6/7)
fr: Grec (Sun type 6/7)

en: Greek (eliminate dead keys)
fr: Grec (sans touche morte)

en: Greek (extended)
fr: Grec (étendu)

en: Greek (polytonic)
fr: Grec (polytonique)

en: Greek (simple)
fr: Grec (simple)

en: Gujarati
fr: Gujarâtî

en: Happy Hacking Keyboard
fr: Happy Hacking

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
fr: Happy Hacking pour Mac

en: Hausa
fr: Haoussa

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
fr: Hébreu (biblique, SIL, phonétique)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
fr: Hébreu (biblique, Tiro)

en: Hebrew (lyx)
fr: Hébreu (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
fr: Hébreu (phonétique)

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
fr: Hewlett-Packard clavier internet

en: Hewlett-Packard Mini 110 Notebook
fr: Hewlett-Packard portable Mini 110

en: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia Keyboard
fr: Hewlett-Packard SK-250x, clavier multimedia

en: Hexadecimal
fr: Hexadécimal

en: Hindi (Bolnagri)
fr: Hindi (bolnagri)

en: Hindi (KaGaPa phonetic)
fr: Hindi (phonétique KaGaPa)

en: Htc Dream phone
fr: Htc Dream

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hungarian (101/qwerty/comma/dead keys)
fr: Hongrois (101, qwerty, virgule, touches mortes)

en: Hungarian (101/qwerty/comma/eliminate dead keys)
fr: Hongrois (101, qwerty, virgule, sans touche morte)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/dead keys)
fr: Hongrois (101, qwerty, point, touches mortes)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/eliminate dead keys)
fr: Hongrois (101, qwerty, point, sans touche morte)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/dead keys)
fr: Hongrois (101, qwertz, virgule, touches mortes)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/eliminate dead keys)
fr: Hongrois (101, qwertz, virgule, touches mortes)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/dead keys)
fr: Hongrois (101, qwertz, point,  touches mortes)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/eliminate dead keys)
fr: Hongrois (101, qwertz, point, sans touche morte)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/dead keys)
fr: Hongrois (102, qwerty, virgule, touches mortes)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/eliminate dead keys)
fr: Hongrois (102, qwerty, virgule, sans touche morte)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/dead keys)
fr: Hongrois (102, qwerty, point, touches mortes)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/eliminate dead keys)
fr: Hongrois (102, qwerty, point, sans touche morte)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/dead keys)
fr: Hongrois (102, qwertz, virgule, touches mortes)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/eliminate dead keys)
fr: Hongrois (102, qwertz, virgule, sans touche morte)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/dead keys)
fr: Hongrois (102, qwertz, point, touches mortes)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/eliminate dead keys)
fr: Hongrois (102, qwertz, point, sans touche morte)

en: Hungarian (eliminate dead keys)
fr: Hongrois (sans touche morte)

en: Hungarian (qwerty)
fr: Hongrois (qwerty)

en: Hungarian (standard)
fr: Hongrois (standard)

en: Hyper is mapped to Win-keys
fr: Hyper est placé sur les touches Windows

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Icelandic (Dvorak)
fr: Islandais (Dvorak)

en: Icelandic (Macintosh)
fr: Islandais (Macintosh)

en: Icelandic (Sun dead keys)
fr: Islandais (touches mortes Sun)

en: Icelandic (eliminate dead keys)
fr: Islandais (sans touche morte)

en: Indian
fr: Indien

en: Iraqi
fr: Irakien

en: Irish
fr: Irlandais

en: Irish (UnicodeExpert)
fr: Irlandais (UnicodeExpert)

en: Italian
fr: Italien

en: Italian (IBM 142)
fr: Italien (IBM 142)

en: Italian (Macintosh)
fr: Italien (Macintosh)

en: Italian (Sun Type 6/7)
fr: Italien (Sun type 6/7)

en: Italian (US keyboard with Italian letters)
fr: Italien (clavier US avec lettres italiennes)

en: Italian (eliminate dead keys)
fr: Italien (sans touche morte)

en: Japanese
fr: Japonais

en: Japanese (Dvorak)
fr: Japonais (Dvorak)

en: Japanese (Kana 86)
fr: Japonais (Kana 86)

en: Japanese (Kana)
fr: Japonais (Kana)

en: Japanese (Macintosh)
fr: Japonais (Macintosh)

en: Japanese (OADG 109A)
fr: Japonais (OADG 109A)

en: Japanese (PC-98xx Series)
fr: Japonais (PC-98xx)

en: Japanese (Sun Type 6)
fr: Japonais (Sun type 6)

en: Japanese (Sun Type 7 - pc compatible)
fr: Japonais (Sun type 7 - compatible PC)

en: Japanese (Sun Type 7 - sun compatible)
fr: Japonais (Sun type 7 - compatible Sun)

en: Japanese keyboard options
fr: Options des claviers japonais

en: Kana Lock key is locking
fr: La touche « verrouillage Kana » verrouille

en: Kannada (KaGaPa phonetic)
fr: Kannada (phonétique KaGaPa)

en: Kashubian
fr: Cachoube

en: Kazakh (with Russian)
fr: Kazakh (avec russe)

en: Key sequence to kill the X server
fr: Séquence de touches pour tuer le serveur X

en: Key to choose 3rd level
fr: Touche sélectionnant le niveau 3

en: Key to choose 5th level
fr: Touche sélectionnant le niveau 5

en: Khmer (Cambodia)
fr: Khmer (Cambodge)

en: Korean
fr: Coréen

en: Korean (101/104 key compatible)
fr: Coréen (compatible 101/104 touches)

en: Korean (Sun Type 6/7)
fr: Coréen (Sun type 6/7)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
fr: Kurde (Iran, arabe-latin)

en: Kurdish (Iran, F)
fr: Kurde (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
fr: Kurde (Iran, Alt-Q latin)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
fr: Kurde (Iran, Q latin)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
fr: Kurde (Irak, arabe-latin)

en: Kurdish (Iraq, F)
fr: Kurde (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
fr: Kurde (Irak, Alt-Q latin)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
fr: Kurde (Irak, Q latin)

en: Kurdish (Syria, F)
fr: Kurde (Syrie, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
fr: Kurde (Syrie, Alt-Q latin)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
fr: Kurde (Syrie, Q latin)

en: Kurdish (Turkey, F)
fr: Kurde (Turquie, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
fr: Kurde (Turquie, Alt-Q latin)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
fr: Kurde (Turquie, Q latin)

en: Kyrgyz
fr: Kirghize

en: Kyrgyz (phonetic)
fr: Kirghize (phonétique)

en: Lao (STEA proposed standard layout)
fr: Lao (disposition proposée par la STEA)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
fr: Compaq portable (p.ex. Armada)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
fr: Compaq portable clavier Internet (p.ex. Presario)

en: Laptop/notebook eMachines m68xx
fr: eMachines m68xx

en: Latvian
fr: Letton

en: Latvian (F variant)
fr: Letton (variante F)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
fr: Letton (Sun type 6/7)

en: Latvian (US Colemak)
fr: Letton (Colemak USA)

en: Latvian (US Colemak, apostrophe variant)
fr: Letton (Colemak USA, variante apostrophe)

en: Latvian (US Dvorak)
fr: Letton (Dvorak USA)

en: Latvian (US Dvorak, Y variant)
fr: Letton (Dvorak USA, variante Y)

en: Latvian (US Dvorak, minus variant)
fr: Letton (Dvorak USA, variante moins)

en: Latvian (adapted)
fr: Letton (adapté)

en: Latvian (apostrophe variant)
fr: Letton (variante apostrophe)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
fr: Letton (ergonomique, ŪGJRMV)

en: Latvian (modern)
fr: Letton (moderne)

en: Latvian (programmer US Dvorak)
fr: Letton (Dvorak pour le programmeur USA)

en: Latvian (programmer US Dvorak, Y variant)
fr: Letton (Dvorak pour le programmeur USA, variante Y)

en: Latvian (programmer US Dvorak, minus variant)
fr: Letton (Dvorak pour le programmeur USA, variante moins)

en: Latvian (tilde variant)
fr: Letton (variante tilde)

en: Layout of numeric keypad
fr: Disposition du pavé numérique

en: Left Alt
fr: Alt gauche

en: Left Alt (while pressed)
fr: Alt gauche (si enfoncé)

en: Left Alt+Left Shift
fr: Alt gauche+Maj. gauche

en: Left Ctrl
fr: Ctrl gauche

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
fr: Ctrl gauche (première disposition), Ctrl droit (dernière disposition)

en: Left Ctrl as Meta
fr: Ctrl gauche comme Méta

en: Left Ctrl+Left Shift
fr: Ctrl gauche+Maj. gauche

en: Left Shift
fr: Maj. gauche

en: Left Win
fr: Touche Windows gauche

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
fr: Touche Windows gauche (première disposition), touche Windows droite (dernière disposition)

en: Left Win (while pressed)
fr: Windows gauche (si enfoncé)

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
fr: Windows gauche sélectionne le niveau 5 ; se verrouille par un appui simultané avec un autre sélecteur de niveau 5

en: LeftCtrl+LeftWin (to first layout), RightCtrl+Menu (to second layout)
fr: Ctrl gauche + Windows gauche (première disposition), Ctrl droit + Menu (seconde disposition)

en: Legacy
fr: Obsolète

en: Legacy Wang 724
fr: Wang 724 (clavier obsolète)

en: Legacy key with comma
fr: Touche obsolète avec virgule

en: Legacy key with dot
fr: Touche obsolète avec point

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
fr: Lituanien (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
fr: Lituanien (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
fr: Lituanien (LEKPa)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
fr: Lituanien (Sun type 6/7)

en: Lithuanian (US Dvorak with Lithuanian letters)
fr: Lituanien (Dvorak USA avec lettres lituaniennes)

en: Lithuanian (US keyboard with Lithuanian letters)
fr: Lituanien (clavier US avec lettres lituaniennes)

en: Lithuanian (standard)
fr: Lituanien (standard)

en: Logitech Access Keyboard
fr: Clavier Logitech Access

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
fr: Logitech Cordless Desktop (variante)

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
fr: Logitech Cordless Desktop Pro (variante 2)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
fr: Touches supplémentaires Logitech G15 via le démon G15

en: Logitech Generic Keyboard
fr: Clavier Logitech générique

en: Logitech Internet 350 Keyboard
fr: Clavier Logitech Internet 350

en: Logitech Internet Keyboard
fr: Clavier Logitech Internet

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
fr: Clavier Logitech Internet Navigator

en: Logitech Media Elite Keyboard
fr: Clavier Logitech Media Elite

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop Keyboard
fr: Clavier Logitech sans-fil Ultra-X Media

en: Logitech Ultra-X Keyboard
fr: Clavier Logitech Ultra-X

en: Logitech diNovo Edge Keyboard
fr: Clavier Logitech diNovo Edge

en: Logitech diNovo Keyboard
fr: Clavier Logitech diNovo

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
fr: Logitech iTouch Cordless (modèle Y-RB6)

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE
fr: Logitech Internet Navigator iTouch SE

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE (USB)
fr: Logitech Internet Navigator iTouch SE (USB)

en: Lower Sorbian
fr: Bas-sorabe

en: Lower Sorbian (qwertz)
fr: Bas-sorabe (qwertz)

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Macedonian (eliminate dead keys)
fr: Macédonien (sans touche morte)

en: Macintosh Old
fr: Macintosh (ancien)

en: Maintain key compatibility with old Solaris keycodes
fr: Rester compatible avec les anciens code clavier Solaris

en: Make Caps Lock an additional Backspace
fr: Faire de Verr. maj. un Effacement. arriière supplémentaire.

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
fr: Faire de Verr. maj. un Ctrl supplémentaire.

en: Make Caps Lock an additional ESC
fr: Faire de Verr. maj. un Échap. supplémentaire.

en: Make Caps Lock an additional Hyper
fr: Faire de Verr. maj. un Hyper supplémentaire

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
fr: Faire de Verr. maj. un Verr. Num. supplémentaire

en: Make Caps Lock an additional Super
fr: Faire de Verr. maj. un Super supplémentaire.

en: Make Zenkaku Hankaku an additional ESC
fr: Faire du Zenkaku Hankaku un Échap. supplémentaire.

en: Malayalam
fr: Malayâlam

en: Malayalam (Lalitha)
fr: Malayâlam (lalitha)

en: Malayalam (enhanced Inscript with Rupee Sign)
fr: Malayâlam (Inscript amélioré avec le symbole monétaire Roupie)

en: Maltese
fr: Maltais

en: Maltese (with US layout)
fr: Maltais (avec disposition US)

en: Marathi (KaGaPa phonetic)
fr: Marathi (phonétique KaGaPa)

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
fr: Memorex MX2500 EZ-Access

en: Menu as Right Ctrl
fr: Menu comme Ctrl droite

en: Meta is mapped to Left Win
fr: Méta est placé sur Windows gauche

en: Meta is mapped to Win keys
fr: Méta est placé sur les touches Windows

en: Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
fr: Microsoft Clavier Comfort Curve 2000

en: Microsoft Internet Keyboard
fr: Microsoft Clavier internet

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
fr: Microsoft Clavier Internet Pro, suédois

en: Microsoft Natural Keyboard Elite
fr: Microsoft Natural Elite

en: Microsoft Natural Keyboard Pro / Microsoft Internet Keyboard Pro
fr: Microsoft Natural Pro / Internet Pro

en: Microsoft Natural Keyboard Pro OEM
fr: Microsoft Natural Pro OEM

en: Microsoft Natural Keyboard Pro USB / Microsoft Internet Keyboard Pro
fr: Microsoft Natural Pro USB / Internet Pro

en: Microsoft Office Keyboard
fr: Clavier Microsoft Office

en: Microsoft Wireless Multimedia Keyboard 1.0A
fr: Clavier Microsoft Multimedia sans fil 1.0A

en: Miscellaneous compatibility options
fr: Diverses options de compatibilité

en: Moldavian
fr: Moldave

en: Moldavian (Gagauz)
fr: Moldave (Gagaouze)

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Montenegrin
fr: Monténégrin

en: Montenegrin (Cyrillic with guillemets)
fr: Monténégrin (cyrillique avec guillemets)

en: Montenegrin (Cyrillic)
fr: Monténégrin (cyrillique)

en: Montenegrin (Cyrillic, Z and ZHE swapped)
fr: Monténégrin (cyrillique, Z et ZHE intervertis)

en: Montenegrin (Latin Unicode qwerty)
fr: Monténégrin (qwerty Unicode latin)

en: Montenegrin (Latin Unicode)
fr: Monténégrin (Unicode latin)

en: Montenegrin (Latin qwerty)
fr: Monténégrin (qwerty latin)

en: Montenegrin (Latin with guillemets)
fr: Monténégrin (latin avec guillemets)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
fr: Multilingue (Canada, Sun type 6/7)

en: NICOLA-F style Backspace
fr: Eff. Arr. du type NICOLA-F

en: Nepali
fr: Népalais

en: Non-breakable space character at fourth level
fr: Espace insécable au niveau 4

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
fr: Espace insécable au niveau 4, espace fine insécable au niveau 6

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
fr: Espace insécable au niveau 4, espace fine insécable au niveau 6 (via Ctrl+Maj.)

en: Non-breakable space character at second level
fr: Espace insécable au niveau 2

en: Non-breakable space character at third level
fr: Espace insécable au niveau 3

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
fr: Espace insécable au niveau 3, rien au niveau 4

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
fr: Espace insécable au niveau 3, espace fine insécable au niveau 4

en: Northern Saami (Finland)
fr: Sami du Nord (Finlande)

en: Northern Saami (Norway)
fr: Sami du Nord (Norvège)

en: Northern Saami (Norway, eliminate dead keys)
fr: Sami du Nord (Norvège, sans touche morte)

en: Northern Saami (Sweden)
fr: Sami du Nord (Suède)

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian (Colemak)
fr: Norvégien (Colemak)

en: Norwegian (Dvorak)
fr: Norvégien (Dvorak)

en: Norwegian (Macintosh)
fr: Norvégien (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, eliminate dead keys)
fr: Norvégien (Macintosh, sans touche morte)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
fr: Norvégien (Sun type 6/7)

en: Norwegian (eliminate dead keys)
fr: Norvégien (sans touche morte)

en: Num Lock
fr: Verr. Num.

en: Numeric keypad delete key behaviour
fr: Comportement de la touche de Suppr. du pavé numérique

en: Numeric keypad keys always enter digits (as in Mac OS)
fr: Les touches du pavé numérique sont toujours numériques (comme sur Mac OS)

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
fr: Ortek Clavier internet / MCK-800 MM

en: Ossetian (Georgia)
fr: Ossète (Géorgie)

en: Ossetian (WinKeys)
fr: Ossète (touches Windows)

en: Ossetian (legacy)
fr: Ossète (obsolète)

en: PC-98xx Series
fr: PC-98xx

en: Pannonian Rusyn (homophonic)
fr: Ruthène pannonien (homophonique)

en: Pashto
fr: Pachto

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
fr: Pachto (Afghanistan, OLPC)

en: Persian
fr: Persan

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
fr: Persan (Afghanistan, Dari, OLPC)

en: Persian (with Persian Keypad)
fr: Persan (avec pavé numérique persan)

en: Polish
fr: Polonais

en: Polish (Colemak)
fr: Polonais (Colemak)

en: Polish (Dvorak)
fr: Polonais (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on key 1)
fr: Polonais (Dvorak, guillemets polonais sur le « 1 »)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on quotemark key)
fr: Polonais (Dvorak, guillemets polonais sur la touche guillemets)

en: Polish (Sun Type 6/7)
fr: Polonais (Sun type 6/7)

en: Polish (international with dead keys)
fr: Polonais (international avec touches mortes)

en: Polish (legacy)
fr: Polonais (obsolète)

en: Polish (programmer Dvorak)
fr: Polonais (Dvorak pour le programmeur)

en: Polish (qwertz)
fr: Polonais (qwertz)

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
fr: Portugais (Brésil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
fr: Portugais (Brésil, Sun type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, eliminate dead keys)
fr: Portugais (Brésil, sans touche morte)

en: Portuguese (Brazil, nativo for Esperanto)
fr: Portugais (Brésil, BR-Nativo pour l'Espéranto)

en: Portuguese (Brazil, nativo for US keyboards)
fr: Portugais (Brésil, Nativo pour claviers US)

en: Portuguese (Brazil, nativo)
fr: Portugais (Brésil, BR-Nativo)

en: Portuguese (Macintosh)
fr: Portugais (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, Sun dead keys)
fr: Portugais (Macintosh, touches mortes Sun)

en: Portuguese (Macintosh, eliminate dead keys)
fr: Portugais (Macintosh, sans touche morte)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
fr: Portugais (Nativo pour claviers US)

en: Portuguese (Nativo)
fr: Portugais (PT-Nativo)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
fr: Portugais (Sun type 6/7)

en: Portuguese (Sun dead keys)
fr: Portugais (touches mortes Sun)

en: Portuguese (eliminate dead keys)
fr: Portugais (sans touche morte)

en: Position of Compose key
fr: Position de la touche Compose

en: PrtSc
fr: Impr. Écr.

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
fr: Penjabi (Gurmukhî, Jhelum)

en: Punjabi (Gurmukhi)
fr: Penjabi (Gurmukhî)

en: Right Alt
fr: Alt droite

en: Right Alt (while pressed)
fr: Alt droite (si enfoncé)

en: Right Alt as Right Ctrl
fr: Alt droite comme Ctrl droite

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
fr: Alt droite sélectionne le niveau 5 ; se verrouille par un appui simultané avec un autre sélecteur de niveau 5

en: Right Alt key never chooses 3rd level
fr: Alt droite ne sélectionne jamais le niveau 3

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Compose
fr: Alt droite, Maj. + Alt droite est la touche compose

en: Right Ctrl
fr: Ctrl droite

en: Right Ctrl (while pressed)
fr: Ctrl droite (si enfoncé)

en: Right Ctrl as Right Alt
fr: Ctrl droite comme Alt droite

en: Right Ctrl+Right Shift
fr: Ctrl  droite + Maj. droite

en: Right Shift
fr: Maj. droite

en: Right Win
fr: Windows droite

en: Right Win (while pressed)
fr: Windows droite (si enfoncé)

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
fr: Windows droite sélectionne le niveau 5 ; se verrouille par un appui simultané avec un autre sélecteur du niveau 5

en: Romanian
fr: Roumain

en: Romanian (Germany)
fr: Roumain (Allemagne)

en: Romanian (Germany, eliminate dead keys)
fr: Roumain (Allemagne, sans touche morte)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
fr: Roumain (Sun type 6/7)

en: Romanian (WinKeys)
fr: Roumain (touche Windows)

en: Romanian (cedilla)
fr: Roumain (cédille)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
fr: Roumain (ergonomique dactylographique)

en: Romanian (standard cedilla)
fr: Roumain (standard, cédille)

en: Romanian (standard)
fr: Roumain (standard)

en: Rupee on 4
fr: Roupie sur le 4

en: Russian
fr: Russe

en: Russian (DOS)
fr: Russe (DOS)

en: Russian (Georgia)
fr: Russe (Géorgie)

en: Russian (Germany, phonetic)
fr: Russe (Allemagne, phonétique)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
fr: Russe (Kazakhstan, avec kazakh)

en: Russian (Macintosh)
fr: Russe (Macintosh)

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
fr: Russe (Pologne, Dvorak phonétique)

en: Russian (Sun Type 6/7)
fr: Russe (Sun type 6/7)

en: Russian (Sweden, phonetic)
fr: Russe (Suède, phonétique)

en: Russian (Sweden, phonetic, eliminate dead keys)
fr: Russe (Suède, phonétique, sans touche morte)

en: Russian (US, phonetic)
fr: Russe (US, phonétique)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
fr: Russe (Ukraine, RSTU standard)

en: Russian (legacy)
fr: Russe (obsolète)

en: Russian (phonetic WinKeys)
fr: Russe (phonétique, touches Windows)

en: Russian (phonetic)
fr: Russe (phonétique)

en: Russian (typewriter)
fr: Russe (machine à écrire)

en: Russian (typewriter, legacy)
fr: Russe (machine à écrire, obsolète)

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
fr: Russe (Ukrainien-Biélorusse)

en: Saisiyat (Taiwan)
fr: Saisiyat (Taïwan)

en: Sanskrit (KaGaPa phonetic)
fr: Sanscrit (phonétique KaGaPa)

en: Scroll Lock
fr: Arrêt défilement

en: Semicolon on third level
fr: Point-virgule au niveau 3

en: Serbian
fr: Serbe

en: Serbian (Cyrillic with guillemets)
fr: Serbe (cyrillique avec guillemets)

en: Serbian (Cyrillic, Z and ZHE swapped)
fr: Serbe (cyrillique, Z et ZHE intervertis)

en: Serbian (Latin Unicode qwerty)
fr: Serbe (latin, Unicode, qwerty)

en: Serbian (Latin Unicode)
fr: Serbe (latin, Unicode)

en: Serbian (Latin qwerty)
fr: Serbe (latin, qwerty)

en: Serbian (Latin with guillemets)
fr: Serbe (Latin avec guillemets)

en: Serbian (Latin)
fr: Serbe (Latin)

en: Serbian (Russia)
fr: Serbe (Russe)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
fr: Serbe (accents combinatoires à la place des touches mortes)

en: Serbo-Croatian (US)
fr: Serbo-Croate (US)

en: Shift + NumLock toggles PointerKeys
fr: Maj. + VerrNum bascule le contrôle souris au clavier (PointerKeys)

en: Shift cancels Caps Lock
fr: Maj. annule Verr. maj.

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
fr: Maj. n'annule pas Verr. maj., mais sélectionne le niveau 3

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
fr: Maj. avec le pavé numérique se comporte comme dans Windows

en: Shift+Caps Lock
fr: Maj.+ Verr. maj.

en: Sindhi
fr: Sindhî

en: Sinhala (phonetic)
fr: Cingalais (phonétique)

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovak (Sun Type 6/7)
fr: Slovaque (Sun type 6/7)

en: Slovak (extended Backslash)
fr: Slovaque (barre oblique inverse étendue)

en: Slovak (qwerty)
fr: Slovaque (qwerty)

en: Slovak (qwerty, extended Backslash)
fr: Slovaque (qwerty, barre oblique inverse étendue)

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Slovenian (US keyboard with Slovenian letters)
fr: Slovène (clavier US avec lettres slovènes)

en: Slovenian (use guillemets for quotes)
fr: Slovène (utilise des guillemets typographiques au lieu des guillemets simples)

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish (Dvorak)
fr: Espagnol (Dvorak)

en: Spanish (Latin American)
fr: Espagnol (Amérique latine)

en: Spanish (Latin American, Sun dead keys)
fr: Espagnol (Amérique latine, touches mortes Sun)

en: Spanish (Latin American, eliminate dead keys)
fr: Espagnol (Amérique latine, sans touche morte)

en: Spanish (Latin American, include dead tilde)
fr: Espagnol (Amérique latine, y compris la touche morte tilde)

en: Spanish (Macintosh)
fr: Espagnol (Macintosh)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
fr: Espagnol (Sun type 6/7)

en: Spanish (Sun dead keys)
fr: Espagnol (touches mortes Sun)

en: Spanish (eliminate dead keys)
fr: Espagnol (sans touche morte)

en: Spanish (include dead tilde)
fr: Espagnol (y compris la touche morte tilde)

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
fr: Les combinaisons spéciales (Ctrl+Alt+&lt;touche&gt;) sont traitées par le serveur X

en: Sun Key compatibility
fr: Compatibilité avec les touches Sun

en: Sun Type 6 (Japanese layout)
fr: Sun type 6 (Japon)

en: Sun Type 6 USB (Japanese layout)
fr: Sun type 6 USB (Japon)

en: Sun Type 6 USB (Unix layout)
fr: Sun type 6 USB (Unix)

en: Sun Type 6/7 USB
fr: Sun type 6/7 USB

en: Sun Type 6/7 USB (European layout)
fr: Sun type 6/7 USB (Europe)

en: Sun Type 7 USB
fr: Sun type 7 USB

en: Sun Type 7 USB (European layout)
fr: Sun type 7 USB (Europe)

en: Sun Type 7 USB (Japanese layout) / Japanese 106-key
fr: Sun type 7 USB (Japon) / Japonais 106 touches

en: Sun Type 7 USB (Unix layout)
fr: Sun type 7 USB (Unix)

en: Swahili (Tanzania)
fr: Swahili (Tanzanie)

en: Swap Ctrl and Caps Lock
fr: Intervertir Ctrl et Verr. maj.

en: Swap ESC and Caps Lock
fr: Intervertir Échap. et Verr. maj.

en: Swedish
fr: Suédois

en: Swedish (Dvorak)
fr: Suédois (Dvorak)

en: Swedish (Macintosh)
fr: Suédois (Macintosh)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
fr: Suédois (Sun type 6/7)

en: Swedish (Svdvorak)
fr: Suédois (Svdvorak)

en: Swedish (eliminate dead keys)
fr: Suédois (sans touche morte)

en: Swedish Sign Language
fr: Langue des signes suédoise

en: Switching to another layout
fr: Passage à une autre disposition

en: Symplon PaceBook (tablet PC)
fr: Symplon PaceBook (tablette tactile)

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Syriac (phonetic)
fr: Syriaque (phonétique)

en: Taiwanese
fr: Taïwanais

en: Taiwanese (indigenous)
fr: Taïwanais (indigène)

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Tajik (legacy)
fr: Tadjik (obsolète)

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Tamil (Sri Lanka, TAB Typewriter)
fr: Tamoul (Sri Lanka, machine à écrire, TAB)

en: Tamil (Sri Lanka, Unicode)
fr: Tamoul (Sri Lanka, Unicode)

en: Tamil (TAB typewriter)
fr: Tamoul (machine à écrire, TAB)

en: Tamil (TSCII typewriter)
fr: Tamoul (machine à écrire, TSCII)

en: Tamil (Unicode)
fr: Tamoul (Unicode)

en: Tamil (keyboard with numerals)
fr: Tamoul (clavier avec chiffres)

en: Telugu
fr: Télougou

en: Telugu (KaGaPa phonetic)
fr: Télougou (phonétique KaGaPa)

en: Thai
fr: Thaï

en: Thai (Pattachote)
fr: Thaï (Pattachote)

en: Thai (TIS-820.2538)
fr: Thaï (TIS-820.2538)

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Tibetan (with ASCII numerals)
fr: Tibétain (avec chiffres ASCII)

en: To the corresponding key in a Colemak layout
fr: Vers la touche correspondante sur une disposition Dvorak.

en: To the corresponding key in a Dvorak layout
fr: Vers la touche correspondante sur une disposition Dvorak.

en: To the corresponding key in a Qwerty layout
fr: Vers la touche correspondante sur une disposition Qwerty.

en: Trust Direct Access Keyboard
fr: Trust Direct Access

en: Trust Wireless Keyboard Classic
fr: Trust Wireless Classic

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkish (Alt-Q)
fr: Turc (Alt-Q)

en: Turkish (F)
fr: Turc (F)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
fr: Turc (Sun type 6/7)

en: Turkish (Sun dead keys)
fr: Turc (touches mortes Sun)

en: Turkish (international with dead keys)
fr: Turc (international avec touches mortes)

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Turkmen (Alt-Q)
fr: Turkmène (Alt-Q)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
fr: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mode 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
fr: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mode 106:JP)

en: Udmurt
fr: Oudmourte

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
fr: Ukrainien (Sun type 6/7)

en: Ukrainian (WinKeys)
fr: Ukrainien (touches Windows)

en: Ukrainian (homophonic)
fr: Ukrainien (homophonique)

en: Ukrainian (legacy)
fr: Ukrainien (obsolète)

en: Ukrainian (phonetic)
fr: Ukrainien (phonétique)

en: Ukrainian (standard RSTU)
fr: Ukrainien (RSTU standard)

en: Ukrainian (typewriter)
fr: Ukrainien (machine à écrire)

en: Unicode additions (arrows and math operators)
fr: Ajouts Unicode (opérateurs mathématiques et flèches)

en: Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
fr: Ajouts Unicode (opérateurs mathématiques et flèches ; opérateurs mathématiques au niveau par défaut)

en: Urdu (Pakistan)
fr: Ourdou (Pakistan)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
fr: Ourdou (Pakistan, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
fr: Ourdou (Pakistan, NLA)

en: Urdu (WinKeys)
fr: Ourdou (touches Windows)

en: Urdu (alternative phonetic)
fr: Ourdou (variante, phonétique)

en: Urdu (phonetic)
fr: Ourdou (phonétique)

en: Use keyboard LED to show alternative layout
fr: Utiliser les voyants du clavier pour indiquer une disposition alternative

en: Using space key to input non-breakable space character
fr: Utiliser la barre d'espacement pour insérer une espace insécable

en: Usual space at any level
fr: L'espace habituelle quelque-soit le niveau

en: Uyghur
fr: Ouïghour

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Uzbek (Afghanistan)
fr: Ouzbek (Afghanistan)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
fr: Ouzbek (Afghanistan, OLPC)

en: Uzbek (Latin)
fr: Ouzbek (latin)

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators)
fr: Wang 724 avec ajouts Unicode (opérateurs mathématiques et flèches)

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
fr: Wang 724 avec ajouts Unicode (opérateurs mathématiques et flèches ; opérateurs mathématiques au niveau par défaut)

en: Yahoo! Internet Keyboard
fr: Yahoo! Clavier Internet

en: Yakut
fr: Iakute

en: Zero-width non-joiner character at second level
fr: Antiliant à chasse nulle au niveau 2

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level
fr: Antiliant à chasse nulle au niveau 2. espace insécable au niveau 3

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
fr: Antiliant à chasse nulle au niveau 2. espace insécable au niveau 3, rien au niveau 4

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, thin non-breakable space at fourth level
fr: Antiliant à chasse nulle au niveau 2. espace insécable au niveau 3, espace fine insécable au niveau 4

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, zero-width joiner at fourth level
fr: Antiliant à chasse nulle au niveau 2. espace insécable au niveau 3, liant à chasse nulle au niveau 4

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level
fr: Antiliant à chasse nulle au niveau 2, liant à chasse nulle au niveau 3

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level, non-breakable space character at fourth level
fr: Antiliant à chasse nulle au niveau 2, liant à chasse nulle au niveau 3, espace insécable au niveau 4

en: Zero-width non-joiner character at third level, zero-width joiner at fourth level
fr: Antiliant à chasse nulle au niveau 3, liant à chasse nulle au niveau 4
