RPM - en to fi translation catalogue (485 entries)

en: 
    
    RPM build errors:
fi: 
    RPM käännösvirheitä:

en:  (MISSING KEYS:
fi: (PUUTTUVIA AVAIMIA:

en:  (UNTRUSTED KEYS:
fi:  (EPÄLUOTETTAVIA AVAIMIA:

en:  failed -
fi:  epäonnistui -

en:  on file
fi:  tiedostolle

en: ! only on numbers
fi: ! vain numeroissa

en: "%s" specifies multiple packages:
fi: "%s" määrittää useita paketteja:

en: %%changelog entries must start with *
fi: %%changelog merkintöjen täytyy alkaa *:llä

en: %%changelog not in descending chronological order
fi: %%changelog ei ole kronologisessa järjestyksessä

en: %%{buildroot} can not be "/"
fi: %%{buildroot} ei voi olla "/"

en: %%{buildroot} couldn't be empty
fi: %%{buildroot} ei voi olla tyhjä

en: %3d<%*s(empty)
fi: %3d<%*s(tyhjä)

en: %3d>%*s(empty)
fi: %3d>%*s(tyhjä)

en: %s %d defined multiple times
fi: %s %d määritelty useita kertoja

en: %s cannot be installed
fi: %s:ää ei voida asentaa

en: %s conflicts with %s%s
fi: %s on ristiriidassa %s-%s:n kanssa

en: %s created as %s
fi: %s luotu %s:na

en: %s failed on file %s: %s
fi: %s epäonnistui tiedostolle %s: %s

en: %s failed: %s
fi: %s epäonnistui: %s

en: %s field must be present in package: %s
fi: kenttä %s on vaadittu kenttä paketissa: %s

en: %s is a Delta RPM and cannot be directly installed
fi: %s on Delta RPM eikä sitä voida suoraan asentaa

en: %s saved as %s
fi: %s talletettiin %s:nä

en: %s scriptlet failed, exit status %d
fi: %s skripti epäonnistui, palautti %d

en: %s scriptlet failed, signal %d
fi: %s skripti epäonnistui, signaali %d

en: %s scriptlet failed, waitpid(%d) rc %d: %s
fi: %s scripti epäonnistui, waitpid(%d) palautti %d: %s

en: %s: Fflush failed: %s
fi: %s: Fflush epäonnistui: %s

en: %s: Fread failed: %s
fi: %s: Tiedoston luku epäonnistui: %s

en: %s: Fwrite failed: %s
fi: %s: Fwrite epäonnistui: %s

en: %s: No signature available
fi: %s: Ei allekirjoitusta saatavilla

en: %s: cannot read header at 0x%x
fi: %s: otsikkoa ei voida lukea (0x%x)

en: %s: chroot directory not set
fi: %s: juurihakemistoa ei ole asetettu

en: %s: headerRead failed: %s
fi: %s: otsikon luku epäonnistui: %s

en: %s: line: %s
fi: %s: rivi: %s

en: %s: not an armored public key.
fi: %s: ei ole panssaroitu julkinen avain.

en: %s: not an rpm package (or package manifest)
fi: %s: ei ole rpm paketti (tai pakettilista)

en: %s: not an rpm package (or package manifest): %s
fi: %s: ei ole rpm paketti (tai pakettilista): %s

en: %s: open failed: %s
fi: %s: avaus epäonnistui: %s

en: %s: public key read failed.
fi: %s: julkisen avaimen luku epäonnistui

en: %s: read manifest failed: %s
fi: %s: pakettilistan luku epäonnistui: %s

en: %s: reading of public key failed.
fi: %s: julkisen avaimen luku epäonnistui.

en: %s: regcomp failed: %s
fi: %s: regcomp epäonnistui: %s

en: %s: regexec failed: %s
fi: %s: regexec epäonnistui: %s

en: %s: rpmReadSignature failed: %s
fi: %s: rpmReadSignature epäonnistui: %s

en: %s: rpmWriteSignature failed: %s
fi: %s: rpmWriteSignature epäonnistui: %s

en: %s: writeLead failed: %s
fi: %s: writeLead epäonnistui: %s

en: %s:%d: Got a %%else with no %%if
fi: %s:%d: %%else ilman %%if:iä

en: %s:%d: Got a %%endif with no %%if
fi: %s:%d: %%endif ilman %%if:iä

en: && and || not suported for strings
fi: && ja || ei tuettu merkkijoinoille

en: (contains no files)
fi: (ei sisällä tiedostoja)

en: (error 0x%x)
fi: (virhe 0x%x)

en: (installed)
fi: (asennettu)

en: (invalid type)
fi: (virheellinen tyyppi)

en: (invalid xml type)
fi: (virheellinen xml-tyyppi)

en: (no error)
fi: (ei virhettä)

en: (no state)
fi: (ei tilaa)

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: (not a blob)
fi: (ei ole binääridataa)

en: (not a number)
fi: (ei ole luku)

en: (not a string)
fi: (ei ole merkkijono)

en: (not an OpenPGP signature)
fi: (ei ole OpenPGP-allekirjoitus)

en: (not base64)
fi: (ei ole base64)

en: (unknown %3d)
fi: (tuntematon %3d)

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: * / not suported for strings
fi: * / ei tuettu merkkijonoille

en: - not suported for strings
fi: - ei tuettu merkkijoinoille

en: - only on numbers
fi: - vain numeroissa

en: --allfiles may only be specified during package installation
fi: --allfiles: voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa

en: --allmatches may only be specified during package erasure
fi: --allmatches: voidaan käyttää vain paketteja poistettaessa

en: --excludedocs may only be specified during package installation
fi: --excludedocs: voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa

en: --ignorearch may only be specified during package installation
fi: --ignorearch: voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa

en: --ignoreos may only be specified during package installation
fi: --ignoreos: voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa

en: --ignoresize may only be specified during package installation
fi: --ignoresize: voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa

en: --includedocs may only be specified during package installation
fi: --includedocs: voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa

en: --justdb may only be specified during package installation and erasure
fi: --justdb: voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa tai poistettaessa

en: --prefix may only be used when installing new packages
fi: --prefix: voidaan käyttää vain uusia paketteja asennettaessa

en: --relocate and --excludepath may only be used when installing new packages
fi: --relocate ja --excludepath: voidaan käyttää vain uusia paketteja asennettaessa

en: --replacepkgs may only be specified during package installation
fi: --replacepkgs: voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa

en: : expected following ? subexpression
fi: odotin ':' '?'-merkin jälkeen ali-lausekkeessa

en: <FILE:...>
fi: <TIEDOSTO:...>

en: <dir>
fi: <hakemisto>

en: <old>=<new>
fi: <vanha>=<uusi>

en: <packagefile>+
fi: <pakettitiedosto>+

en: <path>
fi: <polku>

en: <source package>
fi: <lähdepaketti>

en: <specfile>
fi: <spec-tiedosto>

en: <tarball>
fi: <tar-tiedosto>

en: ======================== active %d empty %d
fi: ======================== aktiivisia %d tyhjiä %d

en: ? expected in expression
fi: odotin '?'-merkkiä ilmauksessa

en: A %% is followed by an unparseable macro
fi: %% seuraa makro jota ei voida jäsentää

en: Architecture is excluded: %s
fi: Arkkitehtuuri on poissuljettu: %s

en: Architecture is not included: %s
fi: Arkkitehtuuri ei ole mukaanluettu: %s

en: Bad arch/os number: %s (%s:%d)
fi: Virheellinen arkkitehtuuri/käyttöjärjestelmä numero: %s (%s:%d)

en: Bad dirmode spec: %s(%s)
fi: Virheellinen hakemisto-oikeusmäärittely %s(%s)

en: Bad file: %s: %s
fi: Virheellinen tiedosto: %s: %s

en: Bad mode spec: %s(%s)
fi: Virheellinen oikeusmäärittely %s(%s)

en: Bad owner/group: %s
fi: Virheellinen omistaja/ryhmä: %s

en: Bad package specification: %s
fi: Virheellinen pakettimäärittely: %s

en: Bad source: %s: %s
fi: Virheellinen lähde: %s: %s

en: Bad syntax: %s(%s)
fi: Virheellinen syntaksi: %s(%s)

en: Bad/unreadable  header
fi: Virheellinen otsikkotieto

en: Build options with [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]:
fi: Käännösvalitsimet:

en: Building for target %s
fi: Käännetään kohteelle %s

en: Building target platforms: %s
fi: Käännetään kohdealustoille: %s

en: Checking for unpackaged file(s): %s
fi: Tarkistetaan paketoimattomia tiedostoja: %s

en: Common options for all rpm modes and executables:
fi: Yhteiset valitsimet kaikille rpm moodeille:

en: Could not exec %s: %s
fi: %s:ää ei voitu suorittaa: %s

en: Could not generate output filename for package %s: %s
fi: Tiedostonimen muodostus paketille %s ei onnistu: %s

en: Could not open %%files file %s: %m
fi: %%files tiedostoa %s ei voitu avata: %m

en: Could not open %s: %s
fi: %s:aa ei voitu avata: %s

en: Couldn't create pipe for %s: %m
fi: Ei voitu luoda putkea %s:lle: %m

en: Couldn't create temporary file for %s: %s
fi: Ei voitu luoda tilapäistiedostoa %s:lle: %s

en: Couldn't exec %s: %s
fi: Ei voitu suorittaa %s:ää: %s

en: Couldn't fork %s: %s
fi: Ei voitu suorittaa %s:ää: %s

en: Database options:
fi: Tietokantavalitsimet:

en: Digest mismatch
fi: Tarkistussumma ei täsmää

en: Duplicate %s entries in package: %s
fi: Useita %s-merkintöjä paketissa: %s

en: Enter pass phrase:
fi: Syötä salasana:

en: Error parsing %%setup: %s
fi: Virhe jäsennettäessä %%setup-osiota: %s

en: Exec of %s failed (%s): %s
fi: %s:n suoritus epäonnistui (%s): %s

en: Executing "%s":
fi: Suoritetaan "%s":

en: Executing(%s): %s
fi: Suoritetaan(%s): %s

en: Execution of "%s" failed.
fi: %s:n suoritus epäonnistui.

en: Failed build dependencies:
fi: Puuttuvia käännösriippuvuuksia:

en: Failed dependencies:
fi: Puuttuvia riippuvuuksia:

en: Failed to find %s:
fi: %s:ää ei löytynyt

en: Failed to open tar pipe: %m
fi: tar-putken avaus epäonnistui: %m

en: Failed to read spec file from %s
fi: Spec-tiedoston avaaminen %s:sta epäonnistui

en: Failed to rename %s to %s: %m
fi: Uudelleen nimeäminen %s -> %s epäonnistui: %m

en: File %s does not appear to be a specfile.
fi: Tiedosto %s ei vaikuta spec-tiedostolta.

en: File %s is not a regular file.
fi: Tiedosto %s ole tavallinen tiedosto.

en: File %s: %s
fi: Tiedosto %s: %s

en: File listed twice: %s
fi: Tiedosto lueteltu kahdesti: %s

en: File must begin with "/": %s
fi: Tiedostojen täytyy alkaa "/": %s

en: File needs leading "/": %s
fi: Tiedosto tarvitsee aloitusmerkin "/": %s

en: File not found by glob: %s
fi: Tiedostoa ei löytynyt täydennyksellä: %s

en: File not found: %s
fi: Tiedostoa ei löytynyt: %s

en: Finding  %s: %s
fi: Etsitään %s:ää: %s

en: Header
fi: Otsikko

en: Header size too big
fi: Otsikkotieto liian suuri

en: Incomplete data line at %s:%d
fi: Epätäydellinen datarivi, %s:%d

en: Incomplete default line at %s:%d
fi: Epätäydellinen oletusrivi, %s:%d

en: Install/Upgrade/Erase options:
fi: Asennus-, päivitys- ja poistovalitsimet:

en: Installed (but unpackaged) file(s) found:
    %s
fi: Löytyi asennettuja (mutta paketoimattomia) tiedostoja:
    %s

en: Installing %s
fi: Asennetaan %s

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Invalid %s token: %s
fi: Virheellinen %s merkki: %s

en: Invalid patch number %s: %s
fi: Virheellinen patch-numero %s: %s

en: Macro %%%s (%s) was not used below level %d
fi: Makroa %%%s (%s) ei käytetty tason %d alla

en: Macro %%%s failed to expand
fi: Makron %%%s laajennos ei onnistunut

en: Macro %%%s has empty body
fi: Makron %%%s runko on tyhjä

en: Macro %%%s has illegal name (%%define)
fi: Makron %%%s nimi on laiton (%%define)

en: Macro %%%s has illegal name (%%undefine)
fi: Makron %%%s nimi on laiton (%%undefine)

en: Macro %%%s has unterminated body
fi: Makrossa %%%s on päättämätön runko

en: Macro %%%s has unterminated opts
fi: Makrossa %%%s on päättämättömiä valitsimia

en: Missing %s in %s %s
fi: Puuttuva %s %s %s:ssä

en: Missing '(' in %s %s
fi: Puuttuva '(' %s %s:ssä

en: Missing ')' in %s(%s
fi: puuttuva ')' %s:(%s:ssä

en: NO
fi: EI

en: NOT OK
fi: EI OK

en: No compatible architectures found for build
fi: Ei yhteensopivia arkkitehtureeja käännökselle

en: No patch number %u
fi: Ei patchia numero %u

en: No source number %u
fi: Ei lähdettä numero %u

en: OS is excluded: %s
fi: Käyttöjärjestelmä on poissuljettu: %s

en: OS is not included: %s
fi: Käyttöjärjestelmä ei ole mukaanluettu: %s

en: Package already exists: %s
fi: Paketti on jo olemassa: %s

en: Package check "%s" failed.
fi: Paketin tarkistus "%s" epäonnistui.

en: Package has no %%description: %s
fi: Paketissa ei ole %%description-osiota: %s

en: Pass phrase is good.
fi: Salasana täsmää.

en: Please contact %s
fi: Ota yhteyttä %s

en: Preparing...
fi: Valmistellaan...

en: Processing files: %s
fi: Käsitellään tiedostoja: %s

en: Query options (with -q or --query):
fi: Kyselyvalitsimet (-q tai --query yhteydessä)

en: Query/Verify package selection options:
fi: Kysely/tarkistus pakettivalitsimet

en: RPM version %s
fi: RPM versio %s

en: Recognition of file "%s" failed: mode %06o %s
fi: Tiedoston "%s" tunnistaminen epäonnistui: moodi %06o %s

en: Retrieving %s
fi: Haetaan %s

en: Signature options:
fi: Allekirjoitusvalitsimet:

en: Symlink points to BuildRoot: %s -> %s
fi: Symbolinen linkki osoittaa BuildRoot:iin: %s -> %s

en: This program may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL
fi: Tätä ohjelmaa voi vapaasti levittää GNU GPL:n puittessa

en: Too many args in data line at %s:%d
fi: Liian monta parametriä datarivillä %s:%d

en: Too many args in default line at %s:%d
fi: Liian monta parametriä oletusrivillä %s:%d

en: Unable to change root directory: %m
fi: Juurihakemiston vaihto ei onnistu: %m

en: Unable to open %s for reading: %m.
fi: En voi avata %s luettavaksi: %m.

en: Unable to open %s: %s
fi: Ei voi avata %s:ää: %s

en: Unable to open icon %s: %s
fi: Ikonia %s ei voida avata: %s

en: Unable to open spec file %s: %s
fi: En voi avata spec-tiedostoa %s: %s

en: Unable to open temp file.
fi: En voi avata väliaikaistiedostoa.

en: Unable to read header from %s: %s
fi: Otsikkotiedon lukeminen %s:stä epäonnistui: %s

en: Unable to read icon %s: %s
fi: Ikonia %s ei voida lukea: %s

en: Unable to read payload from %s: %s
fi: Kuorman luku %s:stä ei onnistu: %s

en: Unable to reload signature header.
fi: Allekirjoitusotsikon uudelleenlataus ei onnistu

en: Unable to restore root directory: %m
fi: Juurihakemiston palautus ei onnistu: %m

en: Unable to write header to %s: %s
fi: Otsikkotiedon kirjoittaminen %s:n epäonnistui: %s

en: Unable to write package: %s
fi: Pakettia ei voitu kirjoittaa: %s

en: Unable to write payload to %s: %s
fi: Kuorman kirjoitus %s:ään ei onnistu: %s

en: Unable to write temp header
fi: Tilapäisotsikon kirjoitus ei onnistu

en: Unknown file type
fi: Tuntematon tiedostotyyppi

en: Unknown format
fi: Tuntematon formaatti

en: Unknown icon type: %s
fi: Tuntematon ikonityyppi: %s

en: Unknown option %c in %s(%s)
fi: Tuntematon valitsin %c %s(%s):ssä

en: Unknown payload compression: %s
fi: Tuntematon kuorman pakkaus: %s

en: Unknown system: %s
fi: Tuntematon järjestelmä: %s

en: Unsatisfied dependencies for %s:
fi: Tyydyttämättömiä riippuvuuksia %s:lle:

en: Unsupported payload (%s) in package %s
fi: Tuntematon kuorma (%s) paketissa %s

en: Unterminated %c: %s
fi: Päättämätön %c: %s

en: Verify options (with -V or --verify):
fi: Tarkistusvalitsimet (-V tai --verify yhteydessä)

en: Wrote: %s
fi: Kirjoitettiin: %s

en: YES
fi: KYLLÄ

en: You must set "%%_gpg_name" in your macro file
fi: Sinun pitää asettaa "gpg_name:" makrotiedostossasi

en: ] expected at end of array
fi: ']' puuttuu taulukkomäärittelyn lopusta

en: argument is not an RPM package
fi: parametri ei ole RPM paketti

en: arguments to --prefix must begin with a /
fi: --prefix parametrien pitää alkaa /-merkillä

en: arguments to --root (-r) must begin with a /
fi: parametrit --root (-r):lle alettava /-merkillä

en: bad date in %%changelog: %s
fi: virheellinen päivämäärä %%changelog:issa: %s

en: build binary package from <source package>
fi: käännä binääripaketti lähdepaketista

en: build binary package only from <specfile>
fi: käännä vain binääripaketti spec-tiedostosta

en: build binary package only from <tarball>
fi: käännä vain binääripaketti tar-tiedostosta

en: build source and binary packages from <specfile>
fi: käännä lähde- ja binääripaketit spec-tiedostosta

en: build source and binary packages from <tarball>
fi: käännä lähde- ja binääripaketit tar-tiedostosta

en: build source package only from <specfile>
fi: käännä vain lähdepaketti spec-tiedostosta

en: build source package only from <tarball>
fi: käännä vain lähdepaketti tar-tiedostosta

en: build through %build (%prep, then compile) from <specfile>
fi: käännä %build-osioon asti (%prep ja %build) spec-tiedostosta

en: build through %build (%prep, then compile) from <tarball>
fi: käännä %build-osioon asti (%prep ja %build) tar-tiedostosta

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <source package>
fi: käännä %install-osioon asti (%prep, %build ja %install) lähdepaketista

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <specfile>
fi: käännä %install-osioon asti (%prep, %build ja %install) spec-tiedostosta

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <tarball>
fi: käännä %install-osioon asti (%prep, %build ja %install) tar-tiedostosta

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <specfile>
fi: käännä %prep-osioon asti spec-tiedostosta

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <tarball>
fi: käännä %prep-osioon asti tar-tiedostosta

en: buildroot already specified, ignoring %s
fi: buildroot on jo määritelty, %s:ää ei huomioida

en: can't create %s lock on %s (%s)
fi: %s-lukon luonti %s:een ei onnistu (%s)

en: cannot add record originally at %u
fi: alkupäisen tietueen %u lisäys ei onnistu

en: cannot create %s: %s
fi: %s:n luonti ei onnistu: %s

en: cannot get %s lock on %s/%s
fi: en saa %s lukitusta tietokantaan %s/%s

en: cannot open %s at %s:%d: %m
fi: en voi avata %s:aa %s:%d:ssä: %m

en: cannot open %s index using db%d - %s (%d)
fi: indeksin %s avaus db%d:llä ei onnistu - %s (%d)

en: cannot open %s: %s
fi: virhe: en voi avata %s: %s

en: cannot open Packages database in %s
fi: Pakettitietokantaa %s ei voida avata

en: cannot re-open payload: %s
fi: kuorman uudelleenavaus ei onnistu: %s

en: cannot use --prefix with --relocate or --excludepath
fi: --prefix valintaa ei voi käyttää --relocate tai --excludepath kanssa

en: creating a pipe for --pipe failed: %m
fi: putken luominen --pipe:lle epäonnistui: %m

en: delete package signatures
fi: poista paketin allekirjoitus

en: different
fi: eri

en: display final rpmrc and macro configuration
fi: näytä lopullinen rpmrc ja makro-konfiguraatio

en: display known query tags
fi: näytä tunnetut kyselymuodot

en: display the states of the listed files
fi: näytä lueteltujen tiedostojen tilat

en: do not execute %%post scriptlet (if any)
fi: älä suorita %%post-scriptiä

en: do not execute %%postun scriptlet (if any)
fi: älä suorita %%postun scriptiä

en: do not execute %%pre scriptlet (if any)
fi: älä suorita %%pre-scriptiä

en: do not execute %%preun scriptlet (if any)
fi: älä suorita %%preun-scriptiä

en: do not execute any %%triggerin scriptlet(s)
fi: älä suorita %%triggerin skriptejä

en: do not execute any %%triggerpostun scriptlet(s)
fi: älä suorita %%triggerpostun scriptejä

en: do not execute any %%triggerprein scriptlet(s)
fi: älä suorita %%triggerprein skriptejä

en: do not execute any %%triggerun scriptlet(s)
fi: älä suorita %%triggerun scriptejä

en: do not execute any scriptlet(s) triggered by this package
fi: älä suorita tämän paketin laukaisemia skriptejä

en: do not execute any stages of the build
fi: älä suorita mitään käännöksen vaiheita

en: do not execute package scriptlet(s)
fi: älä suorita pakettikohtaisia skriptejä

en: do not install configuration files
fi: älä asenna konfigurointiedostoja

en: do not install documentation
fi: älä asenna dokumentointia

en: do not reorder package installation to satisfy dependencies
fi: älä muuta asennusjärjestystä riippuvuuksien tyydyttämiseksi

en: do not verify build dependencies
fi: älä tarkista käännösriippuvuuksia

en: do not verify package dependencies
fi: älä tarkista paketin riippuvuuksia

en: don't check disk space before installing
fi: älä tarkista levytilaa ennen asennusta

en: don't execute verify script(s)
fi: älä suorita tarkistusskriptejä

en: don't install, but tell if it would work or not
fi: älä asenna, mutta kerro onnistuisiko se

en: don't verify database header(s) when retrieved
fi: älä tarkista otsikkotietoja haettaessa tietokanssata

en: don't verify digest of files
fi: älä tarkista tiedostojen tarkistussummia

en: don't verify digest of files (obsolete)
fi: älä tarkista tiedostojen tarkistussummia

en: don't verify files in package
fi: älä tarkista paketin tiedostoja

en: don't verify group of files
fi: älä tarkista tiedostojen ryhmää

en: don't verify header+payload signature
fi: älä tarkista otsikon ja kuorman allekirjoitusta

en: don't verify mode of files
fi: älä tarkista tiedostojen oikeuksia

en: don't verify modification time of files
fi: älä tarkista tiedostojen muutosaikaa

en: don't verify owner of files
fi: älä tarkista tiedostojen omistajaa

en: don't verify package architecture
fi: älä tarkista paketin arkkitehtuuria

en: don't verify package dependencies
fi: älä tarkista paketin riippuvuuksia

en: don't verify package digest(s)
fi: älä tarkista pakettien tarkistussummia

en: don't verify package operating system
fi: älä tarkista paketin käyttöjärjestelmää

en: don't verify package signature(s)
fi: älä tarkista paketin allekirjoitusta

en: don't verify size of files
fi: älä tarkista tiedostojen kokoa

en: don't verify symlink path of files
fi: älä tarkista tiedostojen symbolisen linkin polkua

en: empty tag format
fi: tyhjä nimiön formaatti

en: empty tag name
fi: tyhjä nimiön nimi

en: erase (uninstall) package
fi: poista paketti

en: error creating temporary file %s: %m
fi: virhe luotaessa tilapäistä tiedostoa %s: %m

en: error reading from file %s
fi: virhe luettaessa tiedostosta %s

en: error reading header from package
fi: virhe luettaessa otsikkotietoa paketista

en: error(%d) adding header #%d record
fi: virhe(%d) lisättäessä otsikkon #%d tietuetta

en: error(%d) allocating new package instance
fi: virhe(%d) varattaessa uutta paketti-instanssia

en: error(%d) getting "%s" records from %s index
fi: virhe(%d) haettaessa "%s" tietueita indeksistä %s

en: error(%d) removing header #%d record
fi: virhe(%d) poistettaessa otsikon #%d tietuetta

en: error(%d) removing record "%s" from %s
fi: virhe(%d) poistettaessa tietuetta %s %s:stä

en: error(%d) setting "%s" records from %s index
fi: virhe(%d) asetettaessa "%s" tietuetita indeksistä %s

en: error(%d) storing record "%s" into %s
fi: virhe(%d) tallennettaessa tietuetta %s %s:ään

en: error(%d) storing record #%d into %s
fi: virhe(%d) tallennettaessa tietuetta #%d %s:ään

en: error(%d) storing record %s into %s
fi: virhe(%d) tallennettaessa tietuetta %s %s:ään

en: error:
fi: virhe:

en: exclusive
fi: poissulkevaa

en: exec failed
fi: suoritus epäonnistui

en: failed
fi: epäonnistui

en: failed to create directory
fi: hakemiston luonti epäonnistui

en: failed to create directory %s: %s
fi: hakemiston %s luonti epäonnistui: %s

en: failed to rebuild database: original database remains in place
fi: tietokannan uudelleenrakennus epäonnistui: alkuperäinen kanta paikallaan

en: failed to remove directory %s: %s
fi: hakemiston %s poisto epäonnistui: %s

en: failed to replace old database with new database!
fi: vanhan tietokannan korvaus uudella epäonnistui!

en: failed to stat %s: %m
fi: %s:n stat epäonnistui: %m

en: fatal error:
fi: vakava virhe:

en: file %s is not owned by any package
fi: tiedostoa %s ei omista mikään paketti

en: file %s: %s
fi: tiedosto %s: %s

en: files may only be relocated during package installation
fi: tiedostoja voidaan siirtää toiselle polulle vain asennettaessa

en: gpg exec failed (%d)
fi: gpg:n suoritus epäonnistui (%d)

en: gpg failed to write signature
fi: gpg ei voinut kirjoittaa allekirjoitusta

en: group %s does not contain any packages
fi: ryhmässä %s ei ole paketteja

en: group %s does not exist - using root
fi: ryhmää %s ei ole olemassa, käytetään ryhmää root

en: header #%u in the database is bad -- skipping.
fi: tietue numero %u tietokannassa viallinen -- ohitetaan.

en: ignore ExcludeArch: directives from spec file
fi: jätä ExcludeArch-directiivit huomioimatta

en: ignore file conflicts between packages
fi: älä huomioi tiedostokonflikteja pakettien välillä

en: illegal signature type
fi: laiton allekirjoitustyyppi

en: incomplete %%changelog entry
fi: epätäydellinen merkintä %%changelog:issa

en: incorrect format: %s
fi: virheelinen muoto: %s

en: initialize database
fi: alusta tietokanta

en: install all files, even configurations which might otherwise be skipped
fi: asenna kaikki tiedostot, myös konfiguraatiot, jotka muuten ehkä ohitettaisiin

en: install documentation
fi: asenna dokumentaatio

en: install package(s)
fi: asenna paketteja

en: invalid package number: %s
fi: virheellinen paketin numero: %s

en: invalid syntax in lua file: %s
fi: virheellinen syntaksi lua-tiedostossa: %s

en: invalid syntax in lua script: %s
fi: virheellinen syntaksi lua-skriptissä: %s

en: invalid syntax in lua scriptlet: %s
fi: virheellinen syntaksi lua-skriptissä: %s

en: line %d: %s
fi: rivi %d: %s:

en: line %d: Bad %%setup option %s: %s
fi: rivi %d: virheellinen %%setup valitsin %s: %s

en: line %d: Bad BuildArchitecture format: %s
fi: rivi %d: virheellinen käännösarkkitehtuurin muoto: %s

en: line %d: Bad arg to %%setup: %s
fi: rivi %d: virheellinen argumentti %%setup:ille: %s

en: line %d: Bad number: %s
fi: rivi %d: virheellinen numero: %s

en: line %d: Bad option %s: %s
fi: rivi %d: virheellinen valinta %s: %s

en: line %d: Epoch field must be an unsigned number: %s
fi: rivi %d: Epoch-kentän täytyy olla etumerkitön numero: %s

en: line %d: Error parsing %%description: %s
fi: rivi %d: virhe jäsennettäessä %%description-osiota %s

en: line %d: Error parsing %%files: %s
fi: rivi %d: virhe jäsennettäessä %%files-osiota: %s

en: line %d: Error parsing %s: %s
fi: rivi %d: virhe jäsennettäessä %s:ää: %s

en: line %d: Illegal char '%c' in: %s
fi: rivi %d: laiton merkki '%c' %s:ssä

en: line %d: Illegal char in: %s
fi: rivi %d: laiton merkki %s:ssä

en: line %d: Illegal sequence ".." in: %s
fi: rivi %d: laiton merkkijono ".." %s:ssä

en: line %d: Package does not exist: %s
fi: line %d: pakettia ei ole olemassa: %s

en: line %d: Second %s
fi: rivi %d: toinen %s

en: line %d: Second description
fi: line %d: toinen %%description-osio

en: line %d: Too many names: %s
fi: rivi %d: liikaa nimiä: %s

en: line %d: Unknown tag: %s
fi: rivi %d: tuntematon nimiö: %s

en: line %d: internal script must end with '>': %s
fi: rivi %d: sisäisen skriptin täytyy päättyä '>':n: %s

en: line %d: script program must begin with '/': %s
fi: rivi %d: skriptitulkin täytyy alkaa '/':lla: %s

en: line %d: second %%prep
fi: rivi %d: toinen %%prep-osio

en: line %d: second %s
fi: rivi %d: toinen %s

en: line %d: triggers must have --: %s
fi: rivi %d: laukaisimissa pitää olla --: %s

en: line: %s
fi: rivi: %s

en: list all configuration files
fi: luettele kaikki konfiguraatiotiedostot

en: list all documentation files
fi: luettele kaikki dokumentaatiotiedostot

en: list files in package
fi: luettele paketin tiedostot

en: lua hook failed: %s
fi: lua-koukku epäonnistui: %s

en: lua script failed: %s
fi: lua-skripti epäonnistui: %s

en: magic_load failed: %s
fi: magic_load epäonnistui: %s

en: magic_open(0x%x) failed: %s
fi: magic_open(0x%x) epäonnistui: %s

en: malformed %s: %s
fi: epämuodostunut %s: %s

en: memory alloc (%u bytes) returned NULL.
fi: muistin varaus (%u tavua) palautti NULL:in.

en: miFreeHeader: skipping
fi: miFreeHeader: ohitetaan

en: missing   %c %s
fi: puuttuva  %c %s

en: missing ':' (found 0x%02x) at %s:%d
fi: puuttuva ':' (löydettiin 0x%02x): %s:%d

en: missing architecture name at %s:%d
fi: puuttuva arkkitehtuurin nimi, %s:%d

en: missing argument for %s at %s:%d
fi: puuttuva argumentti %s:lle: %s:%d

en: missing name in %%changelog
fi: puuttuva nimi %%changelog:issa

en: missing second ':' at %s:%d
fi: toinen ':' puuttuu, %s:%d

en: missing { after %
fi: puuttuva '{' '%':n jälkeen

en: missing } after %{
fi: puuttuva '{' '%{':n jälkeen

en: net shared
fi: verkkojaettu

en: net shared
fi: verkkojaettu

en: no arguments given
fi: ei annettu parametrejä

en: no arguments given for query
fi: kyselylle ei annettu parametrejä

en: no arguments given for verify
fi: tarkistukselle ei annettu parametrejä

en: no dbpath has been set
fi: dbpath ei ole asetettu

en: no dbpath has been set
fi: dbpath ei ole asetettu

en: no description in %%changelog
fi: ei kuvausta %%changelog:issa

en: no package provides %s
fi: mikään paketti ei tarjoa %s:a

en: no package requires %s
fi: mikään paketti ei tarvitse %s:a

en: no package triggers %s
fi: mikään paketti ei laukaise %s:a

en: no packages given for erase
fi: poistolle ei määritelty paketteja

en: no packages given for install
fi: asennukselle ei määritelty paketteja

en: normal
fi: normaali

en: normal
fi: normaali

en: not an rpm package
fi: ei ole RPM paketti

en: not an rpm package
fi: ei ole RPM paketti

en: not installed
fi: ei asennettu

en: not installed
fi: ei asennettu

en: one type of query/verify may be performed at a time
fi: vain yhden tyyppinen kysely/tarkistus voidaan suorittaa kerralla

en: only one major mode may be specified
fi: vain yksi päätila voidaan määritellä

en: only one of --excludedocs and --includedocs may be specified
fi: vain toinen --excludedocs tai --includedocs voidaan antaa

en: open of %s failed: %s
fi: %s:n avaus ei onnistunut: %s

en: override build root
fi: ohita käännösjuuri

en: override target platform
fi: ohita kohdealusta

en: package %s (which is newer than %s) is already installed
fi: paketti %s (joka on uudempi kuin %s) on jo asennettuna

en: package %s is already installed
fi: paketti %s on jo asennettuna

en: package %s is intended for a %s architecture
fi: paketti %s on tarkoittettu %s-arkkitehtuurille

en: package %s is intended for a %s operating system
fi: paketti %s on tarkoitettu %s-käyttöjärjestelmälle

en: package %s is not installed
fi: paketti %s ei ole asennettu

en: package %s is not relocatable
fi: paketti %s ei ole uudelleensijoitettava

en: package %s was already added, replacing with %s
fi: paketti %s oli jo lisätty, korvataan %s:lla

en: package %s was already added, skipping %s
fi: paketti %s on jo lisätty, ohitetaan %s

en: parse error in expression
fi: jäsennysvirhe lausekkeessa

en: path %s in package %s is not relocatable
fi: polku %s paketissa %s ei ole uudelleensijoitettava

en: print hash marks as package installs (good with -v)
fi: tulosta risuaitaa paketin asentuessa (-v:n kanssa hyvä)

en: print percentages as package installs
fi: tulosta asennuksen eteneminen prosentteina

en: print the version of rpm being used
fi: tulosta käytetyn rpm:n versio

en: provide less detailed output
fi: tulosta vähemmän yksityiskohtia

en: provide more detailed output
fi: tulosta enemmän yksityiskohtia

en: query of specfile %s failed, can't parse
fi: määrittelytiedoston %s kysely epäonnistui

en: query/verify a package file
fi: kysele/tarkista pakettitiedostoa

en: query/verify all packages
fi: kysele/tarkista kaikki paketit

en: query/verify package(s) in group
fi: kysele/tarkista paketteja ryhmässä

en: query/verify package(s) owning file
fi: kysele/tarkista pakettia, jonka omistuksessa <tiedosto> on

en: query/verify the package(s) which provide a dependency
fi: kysele/tarkista paketteja, jotka tarjoavat ominaisuuden

en: query/verify the package(s) which require a dependency
fi: kysele/tarkista paketteja, jotka vaativat ominaisuutta

en: read <FILE:...> instead of default file(s)
fi: lue <TIEDOSTO:...> vakiotiedostojen sijaan

en: read failed: %s (%d)
fi: luku epäonnistui: %s (%d)

en: rebuild database inverted lists from installed package headers
fi: rakenna tietokanta uudestaan asennettujen pakettien tiedoista

en: record %u could not be read
fi: tietuetta %u ei voitu lukea

en: reinstall if the package is already present
fi: asenna uudelleen, jos paketti on jo asennettu

en: relocate files from path <old> to <new>
fi: siirrä tiedostot hakemistosta <vanhapolku> hakemistoon <uusipolku>

en: relocate the package to <dir>, if relocatable
fi: siirrä paketti hakemistoon <hakem>, jos siirrettävissä

en: relocations must begin with a /
fi: siirtojen pitää alkaa /-merkillä

en: relocations must contain a =
fi: siirroissa pitää olla =-merkki

en: relocations must have a / following the =
fi: siirroissa pitää olla / =-merkin jälkeen

en: remove all packages which match <package> (normally an error is generated if <package> specified multiple packages)
fi: poista kaikki paketit, joiden nimeä vastaa  <paketti> (tavallisesti, jos  <paketti> määrittää useita paketteja, tulee virhe)

en: remove build tree when done
fi: poista käännöspuu, kun valmis

en: remove sources when done
fi: poista lähdekoodit kun valmis

en: remove specfile when done
fi: poista määrittelytiedosto kun valmis

en: replace files in %s with files from %s to recover
fi: korvaa tiedostot %s:ssä tiedostoilla %s:stä korjataksesi

en: replaced
fi: korvattu

en: replaced
fi: korvattu

en: rpm checksig mode
fi: rpm allekirjoituksen tarkistustila

en: rpm query mode
fi: rpm kyselytila

en: rpm verify mode
fi: rpm tarkistustila

en: rpmMkTemp failed
fi: rpmMkTemp epäonnistui

en: rpmdb: damaged header #%u retrieved -- skipping.
fi: rpmdb: ohitetaan vioittunut otsikkotietue #%u.

en: rpmdbNextIterator: skipping
fi: rpmdbNextIterator: ohitetaan

en: script disabling options may only be specified during package installation and erasure
fi: skriptien estovalintoja voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa tai poistettaessa

en: send stdout to CMD
fi: lähetä vakiotuloste <komento>:lle

en: shared
fi: jaettua

en: short hand for --replacepkgs --replacefiles
fi: lyhenne parametreille --replacepkgs --replacefiles

en: sign package(s) (identical to --addsign)
fi: allekirjoita paketti (hylkää nykyinen allekirjoitus)

en: skip %%ghost files
fi: ohita %%ghost tiedostot

en: skip files with leading component <path>
fi: ohita <polku>-alkuiset tiedostot

en: skip straight to specified stage (only for c,i)
fi: siirry suoraan määriteltyyn vaiheeseen (vain c ja i yhteydessä)

en: skipping %s - transfer failed
fi: ohitetaan %s - siirto epäonnistui

en: syntax error in expression
fi: syntaksivirhe lausekkeessa

en: syntax error while parsing &&
fi: syntaksivirhe jäsentäessä &&:aa

en: syntax error while parsing ==
fi: syntaksivirhe jäsentäessä ==:aa

en: syntax error while parsing ||
fi: syntaksivirhe jäsentäessä ||:aa

en: trigger disabling options may only be specified during package installation and erasure
fi: laukaisimien estovalintoja voidaan käyttää vain paketteja asennettaessa tai poistettaessa

en: types must match
fi: tyyppien täytyy olla yhtenevät

en: unable to read the signature
fi: en voinut lukea allekirjoitusta

en: unexpected ]
fi: odottamaton ']'

en: unexpected query flags
fi: odottamattomia kyselyvalintoja

en: unexpected query format
fi: odottamaton kyselyn muotoilu

en: unexpected query source
fi: odottamaton kyselyn lähde

en: unexpected }
fi: odottamaton '}'

en: unknown error %d encountered while manipulating package %s
fi: tuntematon virhe %d käsitellessä pakettia %s

en: unknown tag
fi: tuntematon nimiö

en: unknown tag: "%s"
fi: tuntematon nimiö: "%s"

en: unmatched (
fi: pariton (

en: unpacking of archive failed%s%s: %s
fi: arkiston %s%s purkaminen epäonnistui: %s

en: unsupported RPM package version
fi: RPM pakettiversio ei ole tuettu

en: update the database, but do not modify the filesystem
fi: päivitä tietokanta, mutta älä muuta tiedostojärjestelmää

en: upgrade package(s)
fi: päivitä paketteja

en: upgrade package(s) if already installed
fi: päivitä vain jo asennetut paketit

en: upgrade to an old version of the package (--force on upgrades does this automatically)
fi: päivitä vanhempaan versioon (--force päivitettäessä tekee tämän automaattisesti)

en: use ROOT as top level directory
fi: käytä <hakem> ylimpänä hakemistona

en: use the following query format
fi: käytä seuraava kyselyformaattia

en: user %s does not exist - using root
fi: käyttäjää %s ei ole olemassa, käytetään käyttäjää root

en: verify %files section from <specfile>
fi: tarkista %files-osio spec-tiedostosta

en: verify %files section from <tarball>
fi: tarkista %files-osio tar-tiedostosta

en: verify database files
fi: tarkista tietokanta

en: verify package signature(s)
fi: tarkista paketin allekirjoitus

en: waiting for %s lock on %s
fi: odotetaan %s-lukkoa %s

en: warning:
fi: varoitus:

en: wrong color
fi: väärä väri

en: wrong color
fi: väärä väri

en: { expected after : in expression
fi: odotin '{' ':'-merkin jälkeen lausekkeessa

en: { expected after ? in expression
fi: odotin '{' '?'-merkin jälkeen lausekkeessa

en: | expected at end of expression
fi: odotin '}'-merkkiä ilmauksen lopussa

en: } expected in expression
fi: odotin '}'-merkkiä lausekkeessa
