nano 2.3.2pre4 - en to fi translation catalogue (426 entries)

en: 
     Compiled options:
fi: 
     Mukaan käännetyt valitsimet:

en: 
    Buffer not written to %s: %s
fi: 
    Puskuria ei kirjoitettu tiedostoon %s: %s

en: 
    Buffer not written: %s
fi: 
    Puskuria ei kirjoitettu tiedostoon: %s

en: 
    Buffer written to %s
fi: 
    Puskuri kirjoitettu tiedostoon ”%s”

en: 
    Press Enter to continue
fi: 
    Paina return-painiketta jatkaaksesi Nanon käynnistämistä

en: 
    Press Enter to continue starting nano.
fi: 
    Paina enteriä jatkaaksesi Nanon käynnistämistä.

en:  (to replace)
fi:  (korvattava)

en:  (to replace) in selection
fi:  (korvattava) valinnassa

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/
fi:  Sähköposti: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
fi:  GNU Nano, versio %s (käännetty %s, %s)

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
fi:  Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä selaimen Etsi-tilassa:

en:  [Backup]
fi:  [Varmuuskopio]

en:  [Backwards]
fi:  [Taaksepäin]

en:  [Case Sensitive]
fi:  [Kirj. koko]

en:  [DOS Format]
fi:  [DOS-muoto]

en:  [Mac Format]
fi:  [Mac-muoto]

en:  [Regexp]
fi:  [Säännöke]

en: "%.*s%s" not found
fi: ”%.*s%s” ei löytynyt

en: "%s" is a device file
fi: ”%s” on laitetiedosto

en: "%s" is a directory
fi: ”%s” on hakemisto

en: "%s" not found
fi: Ei löytynyt: ”%s”

en: "start=" requires a corresponding "end="
fi: ”start=” vaatii vastaavan ”end=”:n

en: %sWords: %lu  Lines: %ld  Chars: %lu
fi: %sSanoja: %lu  riviä: %ld  merkkiä: %lu

en: (dir)
fi: (hakem.)

en: (ignored, for Pico compatibility)
fi: (eivät vaikuta Nanoon; Pico käyttäisi)

en: (more)
fi: (jatkuu)

en: (parent dir)
fi: (ylähakem.)

en: +LINE,COLUMN
fi: +RIVI,SARAKE

en: --backupdir=<dir>
fi: --backupdir=<hak>

en: --fill=<#cols>
fi: --fill=<#sarakkeet>

en: --operatingdir=<dir>
fi: --operatingdir=<hak>

en: --quotestr=<str>
fi: --quotestr=<jono>

en: --speller=<prog>
fi: --speller=<ohjelma>

en: --syntax=<str>
fi: --syntax=<jono>

en: --tabsize=<#cols>
fi: --tabsize=<#saraketta>

en: -C <dir>
fi: -C <hak>

en: -Q <str>
fi: -Q <jono>

en: -T <#cols>
fi: -T <#saraketta>

en: -Y <str>
fi: -Y <jono>

en: -o <dir>
fi: -o <hak>

en: -r <#cols>
fi: -r <#sarakkeet>

en: -s <prog>
fi: -s <ohjelma>

en: Aa
fi: aA

en: All
fi: Kaikki

en: Allow generic undo [EXPERIMENTAL]
fi: Ota käyttöön yleinen perumistoiminto [KOKEELLINEN]

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
fi: Vastaavan arvon voi kirjoittaa myös painamalla Esc-näppäintä kahdesti ja kirjoittamalla kolmelukuisen desimaalinumeron välillä 000 ... 255 saa vastaavan kirjaimen. Seuraavan näppäilyt ovat käytettävissä editorin pääikkunassa. Vaihtoehtoiset näppäimet näytetään sulkeissa:

en: Append
fi: Lisää loppuun

en: Append Selection to File
fi: Lisää valinta tiedoston loppuun

en: Argument '%s' has an unterminated "
fi: parametri ’%s’ sisältää parittoman ”-merkin

en: Auto indent
fi: Automaattinen sisennys

en: Auto save on exit, don't prompt
fi: Tallenna tiedosto kysymättä poistuttaessa

en: Automatically indent new lines
fi: Sisennä uudet rivit automaattisesti

en: Back
fi: Takaisin

en: Background color "%s" cannot be bright
fi: Taustaväri ”%s” ei voi olla ”bright”

en: Backspace
fi: Askelpalautin

en: Backup File
fi: Varmuuskopio

en: Backup files
fi: Varmuuskopiotiedostot

en: Backwards
fi: Taaksepäin

en: Bad quote string %s: %s
fi: Lainausmerkintä %s ei kelpaa: %s

en: Bad regex "%s": %s
fi: Säännöllinen lauseke ”%s” ei kelpaa: %s

en: Beg of Par
fi: Kappalealku

en: Brought to you by:
fi: Tehneet:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
fi: Selaimen siirry hakemistoon -komennon käyttöohje
    
     Kirjoita sen hakemiston nimi, jota haluat selata.
    
     Jos tab-täydennystä ei ole otettu pois käytöstä, niin voit TAB- eli sarkainnäppäintä painamalla (yrittää) täydentää hakemiston nimen automaattisesti.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Selaimen siirry hakemistoon -tilassa:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
fi: Selaimen Etsi-komennon käyttöohje
    
     Kirjoita sanat tai merkit, joita haluat etsiä, ja paina enter. Jos antamasi teksti löytyy, näyttö siirtyy lähimpään paikkaan, josta teksti löytyi.
    
     Edellinen hakuteksti näkyy hakasuluissa Etsi:-kehoitteen jälkeen. Jos painat vain enteriä antamatta mitään uutta tekstiä, Nano hakee edellistä hakutekstiä uudestaan.

en: Can now UnJustify!
fi: Tasaamisen voi perua nyt.

en: Can't go outside of %s in restricted mode
fi: Ei voi siirtyä pois hakemistosta %s rajoitetussa tilassa

en: Can't insert file from outside of %s
fi: Ei voi lisätä tiedostoa hakemiston %s ulkopuolelta

en: Can't move up a directory
fi: Ei voi siirtyä ylähakemistoon

en: Can't write outside of %s
fi: Ei voi kirjoittaa hakemiston %s ulkopuolelle

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel the current function
fi: Peru nykyinen toiminto

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Cannot add a color command without a syntax command
fi: En voi lisätä värikomentoa ilman syntaksikomentoa

en: Cannot add a header regex without a syntax command
fi: Ei voi lisätä säännöllistä otsakelauseketta ilman syntaksikomentoa

en: Cannot add a magic string regex without a syntax command
fi: Ei voi lisätä maagista säännöllistä otsakelauseketta ilman syntaksikomentoa

en: Cannot prepend or append to a symlink with --nofollow set
fi: Symboliseen linkkiin ei voi liittää etuliitettä eikä jälkiliikettä parametrillä ”--nofollow set”

en: Cannot unset flag "%s"
fi: Ei voi poistaa lippua ”%s”

en: Case Sens
fi: Kirj. koko

en: Close
fi: Sulje

en: Close the current file buffer / Exit from nano
fi: Sulje nykyinen tiedostopuskuri / Poistu Nanosta

en: Color "%s" not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue",
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and
    "black", with the optional prefix "bright"
    for foreground colors.
fi: Tuntematon väri ”%s”.
    Nano tuntee värit ”green”, ”red”, ”blue”,
    ”white”, ”yellow”, ”cyan”, ”magenta” ja
    ”black”, ja alussa voi olla ”bright”
    edustaväreinä.

en: Color syntax highlighting
fi: Värillinen rakenteen merkintä

en: Command "%s" not allowed in included file
fi: Komentoa ”%s” ei sallita sisällytetyssä tiedostossa

en: Command "%s" not understood
fi: Komentoa ”%s” ei ymmärretty

en: Command to execute [from %s]
fi: Suoritettava komento [kohteesta %s]

en: Command to execute in new buffer [from %s]
fi: Uudessa puskurissa suoritettava komento [kohteesta %s]

en: Constant cursor position display
fi: Näytä kohdistimen sijainti aina

en: Constantly show cursor position
fi: Näytä kohdistimen sijainti jatkuvasti

en: Conversion of typed tabs to spaces
fi: Kirjoitettujen sarkainmerkkien muunnos välilyönneiksi

en: Convert typed tabs to spaces
fi: Muunna näppäillyt sarkainlyönnit välilyönneiksi

en: Copy Text
fi: Kopioi

en: Copy the current line and store it in the cutbuffer
fi: Leikkaa nykyinen rivi leiketilaan

en: Could not create pipe
fi: Putken luominen epäonnistui

en: Could not fork
fi: Lapsiprosessi epäonnistui

en: Could not get size of pipe buffer
fi: Putken puskurin kokoa ei saatu selville

en: Could not map name "%s" to a function
fi: Nimen ”%s” kartoittaminen funktioon epäonnistui

en: Could not map name "%s" to a menu
fi: Nimen ”%s” kartoittaminen valikkoon epäonnistui

en: Could not pipe
fi: Putki epäonnistui

en: Couldn't determine hosttname for lock file: %s
fi: Tietokonenimen määritteleminen lukitustiedostolle epäonnistui: %s

en: Couldn't determine my identity for lock file (getpwuid() failed)
fi: Identiteettini määritteleminen lukitustiedostolle (getpwuid()-funktiolla) epäonnistui

en: Couldn't reopen stdin from keyboard, sorry
fi: Vakiosyötteen avaaminen uudelleen näppäimistöstä epäonnistui

en: Count the number of words, lines, and characters
fi: Laske sanojen, rivien ja merkkien määrä

en: Creating misspelled word list, please wait...
fi: Luodaan väärin kirjoitettujen sanojen lista, ole hyvä ja odota...

en: Cur Pos
fi: Sijainti

en: Cut Text
fi: Leikkaa

en: Cut from cursor to end of line
fi: Leikkaa rivin loppuun saakka

en: Cut from the cursor position to the end of the file
fi: Liitä teksti kohdistimesta tiedoston loppuun

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
fi: Leikkaa nykyinen rivi leiketilaan

en: Cut to end
fi: Leikkaa loppuun saakka

en: CutTillEnd
fi: LeikLoppuun

en: DIR:
fi: HAKEMISTO:

en: DOS Format
fi: DOS-muoto

en: Delete
fi: Poista

en: Delete the character to the left of the cursor
fi: Poista kohdistimesta vasemmalle oleva merkki

en: Delete the character under the cursor
fi: Poista kohdistimen kohdalla oleva merkki

en: Detect word boundaries more accurately
fi: Havaitse sanarajat tarkemmin

en: Detected a legacy nano history file (%s) which I moved
    to the preferred location (%s)
    (see the nano FAQ about this change)
fi: Havaittu perinteinen nano-historiatiedosto (%s), joka siirrettiin
    parempana pidettyyn sijaintipaikkaan (%s)
    (katso nano FAQ tästä muutoksesta)

en: Detected a legacy nano history file (%s) which I tried to move
    to the preferred location (%s) but encountered an error: %s
fi: Havaittu perinteinen nano-historiatiedosto (%s), jota yritettiin siirtää
    parempana pidettyyn sijaintipaikkaan (%s), mutta kohdattiin virhe: %s

en: Directory for saving unique backup files
fi: Hakemisto uniikkien varmuuskopitiedostojen tallentamiseen

en: Display the position of the cursor
fi: Näytä kohdistimen sijainti

en: Display this help text
fi: Näytä tämä ohjeteksti

en: Do quick statusbar blanking
fi: Tyhjennä tilarivi pikaisesti

en: Don't add newlines to the ends of files
fi: Älä lisää rivinvaihtoa tiedostojen loppuun

en: Don't convert files from DOS/Mac format
fi: Älä muunna tiedostoja DOS/Mac-muodosta

en: Don't follow symbolic links, overwrite
fi: Älä seuraa symbolisia linkkejä, vaan korvaa ne tiedostoilla.

en: Don't look at nanorc files
fi: Älä käytä nanorc-tiedostoja

en: Don't show the two help lines
fi: Älä näytä kahta avusteriviä

en: Don't wrap long lines
fi: Älä rivitä pitkiä rivejä

en: Edit a replacement
fi: Muokkaa korvausta

en: Enable alternate speller
fi: Käytö vaihtoehtoista oikolukuohjelmaa

en: Enable multiple file buffers
fi: Mahdollista useiden puskureiden käyttö

en: Enable smart home key
fi: Ota käyttöön älykäs kotinäppäin

en: Enable soft line wrapping
fi: Ota käyttöön pehmeä rivitys

en: Enable suspension
fi: Ota käyttöön keskeyttäminen

en: Enable the use of the mouse
fi: Käytä hiirtä

en: End
fi: Loppu

en: End of Par
fi: Kappaleloppu

en: Enter line number, column number
fi: Kirjoita rivin numero, sarakkeen numero

en: Error deleting lock file %s: %s
fi: Virhe poistettaessa lukitustiedostoa %s: %s

en: Error in %s on line %lu:
fi: Virhe tiedostossa %s rivillä %lu:

en: Error invoking "%s"
fi: Virhe kutsuttaessa kohdetta ”%s”

en: Error invoking "sort -f"
fi: Virhe komennon ”sort -f” aikana

en: Error invoking "spell"
fi: Virhe komennon ”spell” aikana

en: Error invoking "uniq"
fi: Virhe komennon ”uniq” aikana

en: Error opening lockfile %s: %s
fi: Virhe avattaessa lukitustiedostoa %s: %s

en: Error reading %s: %s
fi: Virhe luettaessa kohdetta %s: %s

en: Error reading lockfile %s: Not enough data read
fi: Virhe luettaessa lukitustiedostoa %s: Dataa ei luettu riittävästi

en: Error writing %s: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa %s: %s

en: Error writing backup file %s: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa varmuuskopiotiedostoon %s: %s

en: Error writing lock file %s: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa lukitustiedostoa %s: %s

en: Error writing temp file: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa tilapäiseen tiedostoon: %s

en: Execute Command
fi: Suorita komento

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multiple file buffer mode).  If you need another blank buffer, do not enter any command.
    
     The following function keys are available in Execute Command mode:
fi: Suorita komento -komennon käyttöohje
    
     Tämän valikon kautta voit ajaa komentotulkissa komennon ja liittää sen tulosteet nykyiseen puskuriin (tai monen puskurin tilassa uuteen puskuriin). Jos tarvitset uuden tyhjän puskurin, älä kirjoita mitään komentoa.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Suorita komento -tilassa:

en: Execute external command
fi: Suorita ulkoinen komento

en: Exit
fi: Lopeta

en: Exit from nano
fi: Poistu Nanosta

en: Exit from the file browser
fi: Poistu tiedostoselaimesta

en: Exiting.  Please use nano with the -I option if needed to adjust your nanorc settings
fi: Poistutaan. Käytä Nano-ohjelmaa ”-I”-valitsimella, jos nanorc-asetuksia täytyy säätää

en: Failed to write backup file, continue saving? (Say N if unsure)
fi: Varmuuskopiotiedoston kirjoittaminen epäonnistui, jatketaanko tallentamista? (Sanoi N jos olet epävarma)

en: Fatal error: no keys mapped for function "%s"
fi: Vakava virhe: funktioon ”%s” ei ole kartoitettu näppäimiä

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
fi: Tiedostoselaimen käyttöohje
    
     Tiedostoselaimella voit visuaalisesti selata hakemistorakennetta ja valita siitä tiedoston luettavaksi tai kirjoitettavaksi. Voit selata tiedostoja nuolinäppäimillä tai Page Up- ja Page Down -näppäimillä. Kun olet löytänyt oikean tiedoston, valitse se painamalla S tai Enter; samoilla näppäimillä voit myös siirtyä alihakemistoon. Pääset hakemistorakenteessa ylöspäin yhden tason, kun valitset tiedostolistan yläpäästä hakemiston, jonka nimi on ”..”.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä tiedostoselaimessa:

en: File Name to Append to
fi: Minkä tiedoston loppuun

en: File Name to Prepend to
fi: Minkä tiedoston alkuun

en: File Name to Write
fi: Kirjoitettava tiedosto

en: File exists, OVERWRITE ?
fi: Tiedosto olemassa, korvataanko ?

en: File to insert [from %s]
fi: Lisättävä tiedosto [hakemistosta %s]

en: File to insert into new buffer [from %s]
fi: Uuteen puskuriin lisättävä tiedosto [hakemistosta %s]

en: File was modified since you opened it, continue saving ?
fi: Tiedostoa on muokattu sen jälkeen kun avasit sen, jatketaanko tallentamista ?

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Find Other Bracket
fi: Etsi toinen sulje

en: Finished checking spelling
fi: Oikoluku on valmis

en: First File
fi: Ensim. tiedosto

en: First Line
fi: Ensim. rivi

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
fi: Korjaa Backspace/Delete -näppäinten sekaantumispulma

en: Fix numeric keypad key confusion problem
fi: Korjaa numeerisen näppäistön näppäinten sekaantumispulma

en: For ncurses:
fi: Ncursesista:

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: FullJstify
fi: KokoTasaus

en: Get Help
fi: Ohjeita

en: Go To Dir
fi: Siirry hakemistoon

en: Go To Directory
fi: Siirry hakemistoon

en: Go To Line
fi: Rivinumero

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
fi: Etsi rivinumero -komennon käyttöohje
    
     Kirjoita haluamasi rivin numero ja paina enter. Jos tiedostossa on antamaasi lukua pienempi määrä rivejä, näyttö siirtyy viimeiselle riville.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Etsi rivinumero -tilassa:

en: Go To Text
fi: Tekstiin

en: Go back one character
fi: Siirry yksi merkki taaksepäin

en: Go back one word
fi: Siirry yksi sana taaksepäin

en: Go forward one character
fi: Siirry yksi merkki eteenpäin

en: Go forward one word
fi: Siirry yksi sana eteenpäin

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
fi: Siirry vain kappaleen loppuun; sitten seuraavan kappaleen

en: Go to beginning of current line
fi: Siirry nykyisen rivin alkuun

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
fi: Siirry kappaleen alkuun; sitten seuraavan kappaleen

en: Go to directory
fi: Siirry hakemistoon

en: Go to end of current line
fi: Siirry nykyisen rivin loppuun

en: Go to file browser
fi: Siirry tiedostoselaimeen

en: Go to line and column number
fi: Siirry riville ja sarakkeelle numero

en: Go to next line
fi: Siirry seuraavalle riville

en: Go to next screen
fi: Siirry seuraavaan ruutuun

en: Go to previous line
fi: Siirry edelliselle riville

en: Go to previous screen
fi: Siirry edelliseen ruutuun

en: Go to the first file in the list
fi: Siirry luettelon ensimmäiseen tiedostoon

en: Go to the first line of the file
fi: Siirry tiedoston ensimmäiselle riville

en: Go to the last file in the list
fi: Siirry luettelon viimeiseen tiedostoon

en: Go to the last line of the file
fi: Siirry tiedoston viimeiselle riville

en: Go to the matching bracket
fi: Siirry vastaavalle sulkeelle

en: Go to the next file in the list
fi: Siirry luettelon seuraavaan tiedostoon

en: Go to the previous file in the list
fi: Siirry luettelon edelliseen tiedostoon

en: Help mode
fi: Ohjetila

en: Home
fi: Koti

en: I can't find my home directory!  Wah!
fi: Kotihakemistoa ei löydy! Vää!

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
fi: Jos olet valinnut tekstin merkitsemällä ja sitten etsit sitä korvattavaksi, vain vastaava teksti korvataan.
    
     Seuraavat toimintonäppäimet ovat käytettävissä Etsintä-tilassa:

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
fi: Jos tarvitset toisen tyhjän puskurin, älä valitse mitään tiedostonimeä tai kirjoita ei-olemassaolevaa tiedostonimeä komentokehotteella ja paina Enter-näppäintä.
    
     Seuraavat toimintonäppäimet ovat käytössä Lisää tiedosto -tilassa:

en: In Selection:
fi: Valinnassa:

en: Indent Text
fi: Sisennä

en: Indent the current line
fi: Sisennä nykyinen rivi

en: Insert File
fi: Lisää tiedosto

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
fi: Lisää tiedosto -komennon käyttöohje
    
     Kirjoita tiedoston nimi. Nano lisää tiedoston valittuun puskuriin kohdistimen kohdalle.
    
     Jos olet kääntänyt Nanon tukemaan useaa samanaikaista tiedostopuskuria, niin voit ottaa samanaikaiset puskurit käyttöön komentorivivalitsimilla -F tai --multibuffer, Meta-F-näppäinkomennolla tai nanorc-tiedostolla. Tällöin Nano ei lisääkään tiedostoa valittuun puskuriin vaan lataa sen erilliseen puskuriin. (Tiedostopuskureita voit vaihtaa näppäinkomennoilla Meta-< ja Meta->).

en: Insert a newline at the cursor position
fi: Lisää rivinvaihto kohdistimen kohdalle

en: Insert a tab at the cursor position
fi: Lisää sarkain kohdistimen kohdalle

en: Insert another file into the current one
fi: Lisää toinen tiedosto nykyiseen tiedostoon

en: Insert the next keystroke verbatim
fi: Lisää seuraava näppäily kirjaimellisesti

en: Internal error: Redo setup failed.  Please save your work
fi: Sisäinen virhe: Uudelleenteon asetukset epäonnistuivat. Tallenna työsi

en: Internal error: can't match line %d.  Please save your work
fi: Sisäinen virhe: vastaavaa riviä %d ei löydy. Tallenna työsi

en: Internal error: can't setup uncut.  Please save your work.
fi: Sisäinen virhe: komennon uncut asettaminen epäonnistui. Tallenna työsi

en: Internal error: unknown type.  Please save your work
fi: Sisäinen virhe: tuntematon tyyppi. Tallenna työsi

en: Internal error: unknown type.  Please save your work.
fi: Sisäinen virhe: tuntematon tyyppi. Tallenna työsi.

en: Invalid line or column number
fi: Virheellinen rivi- tai sarakenumero

en: Invoke the spell checker, if available
fi: Käynnistä oikoluin (jos saatavilla)

en: Justify
fi: Tasaa

en: Justify the current paragraph
fi: Tasaa nykyinen kappale

en: Justify the entire file
fi: Tasaa nykyinen tiedosto

en: Key invalid in non-multibuffer mode
fi: Virheellinen näppäin yhden puskurin tilassa

en: Key invalid in view mode
fi: Virheellinen näppäin katselutilassa

en: Last File
fi: Viim. tiedosto

en: Last Line
fi: Viim. rivi

en: Log & read location of cursor position
fi: Kirjaa lokiin ja lue kohdistinkoordinaatin sijainti

en: Log & read search/replace string history
fi: Muista viimeksi etsityt/korvatut merkkijonot

en: Long line wrapping
fi: Pitkän rivin jakaminen eri riveille

en: Mac Format
fi: Mac-muoto

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
fi:  Nanon pääohje
    
     Nano-editori on suunniteltu vastaamaan toiminnallisuudeltaan ja helppokäyttöisyydeltään UW Pico -editoria. Nanon näyttö koostuu neljästä osasta: ylin rivi näyttää ohjelman versionumeron, nykyisen tiedoston nimen sekä sen, onko tiedostoa muutettu. Seuraavana on pääikkuna, jossa näkyy muokattava tiedosto. Tilarivi on kolmas rivi alhaalta lukien ja näyttää tärkeät viestit.

en: Mark Set
fi: Merkintä alkoi

en: Mark Text
fi: Merkitse tekstiä

en: Mark Unset
fi: Merkintä loppui

en: Mark text at the cursor position
fi: Merkitse kohdistimen kohdalla oleva teksti

en: Missing color name
fi: Puuttuva värin nimi

en: Missing flag
fi: Puuttuva lippu

en: Missing key name
fi: Puuttuva näppäinnimi

en: Missing magic string name
fi: Puuttuva maaginen säännöllinen lausekemerkkijono

en: Missing regex string
fi: Puuttuva säännöllinen lausekemerkkijono

en: Missing syntax name
fi: Puuttuva syntaksin nimi

en: Modified
fi: Muokattu

en: Mouse support
fi: Hiirituki

en: Multiple file buffers
fi: Useat puskurit

en: Must specify function to bind key to
fi: On määriteltävä funktionäppäin, johon näppäin sidotaan

en: Must specify menu to bind key to (or "all")
fi: On määriteltävä valikko, johon näppäin sidotaan (tai ”all”)

en: New Buffer
fi: Uusi teksti

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: Next File
fi: Seuraava tiedosto

en: Next Line
fi: Seuraava rivi

en: Next Page
fi: Seur. sivu

en: Next Word
fi: Seuraava sana

en: NextHstory
fi: SeurHistor.

en: Nn
fi: EeNn

en: No
fi: Ei

en: No Replace
fi: Älä korvaa

en: No conversion from DOS/Mac format
fi: Ei muunnosta DOS/Mac-muodosta

en: No current search pattern
fi: Ei nykyistä etsintämallia

en: No matching bracket
fi: Ei vastaavaa suljetta

en: No more open file buffers
fi: Ei enää avoimia tiedostopuskureita

en: Non-blank characters required
fi: Ei-tyhjemerkkejä vaadittu

en: Not a bracket
fi: Ei ole suljemerkki

en: Nothing in undo buffer!
fi: Peruutuspuskurissa ei ole mitään!

en: Nothing to re-do!
fi: Ei mitään tehtävää!

en: Option		GNU long option		Meaning
fi: Valitsin		Pitkä valitsin		Merkitys

en: Option		Meaning
fi: Valitsin	Merkitys

en: Option "%s" requires an argument
fi: valitsin ”%s” vaatii argumentin

en: Option is not a valid multibyte string
fi: Valitsin ei ole monitavuinen merkkijono

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search or cursor position history
fi: Polku %s ei ole hakemisto ja sen pitää olla.
    Nano ei kykene lataamaan tai tallentamaan etsintää tai kohdistinkoordinaattihistoriaa

en: Prepend
fi: Lisää alkuun

en: Prepend Selection to File
fi: Lisää valinta tiedoston alkuun

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
fi: Salli XON (^Q)- ja XOFF (^S) -näppäimet

en: Prev Line
fi: Ed. rivi

en: Prev Page
fi: Ed. sivu

en: Prev Word
fi: Edellinen sana

en: PrevHstory
fi: EdHistoria

en: Previous File
fi: Edellinen tiedosto

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja lopeta

en: Quoting string
fi: Lainauksen merkintä

en: Read %lu line | Read %lu lines
fi[0]: Luettu %lu rivi
fi[1]: Luettu %lu riviä

en: Read %lu line ( Warning: No write permission) | Read %lu lines (Warning: No write permission)
fi[0]: Luettu %lu rivi (Varoitus: Ei kirjoitusoikeutta)
fi[1]: Luettu %lu riviä (Varoitus: Ei kirjoitusoikeutta)

en: Read %lu line (Converted from DOS and Mac format - Warning: No write permission) | Read %lu lines (Converted from DOS and Mac format - Warning: No write permission)
fi[0]: Luettu %lu rivi (Muunnettu Mac-muodosta - Varoitus: Ei kirjoitusoikeutta)
fi[1]: Luettu %lu riviä (Muunnettu Mac-muodosta - Varoitus: Ei kirjoitusoikeutta)

en: Read %lu line (Converted from DOS and Mac format) | Read %lu lines (Converted from DOS and Mac format)
fi[0]: Luettu %lu rivi (Muunnettu DOS- ja Mac-muodosta)
fi[1]: Luettu %lu riviä (Muunnettu DOS- ja Mac-muodosta)

en: Read %lu line (Converted from DOS format - Warning: No write permission) | Read %lu lines (Converted from DOS format - Warning: No write permission)
fi[0]: Luettu %lu rivi Muunnettu DOS-muodosta - Varoitus: Ei kirjoitusoikeutta)
fi[1]: Luettu %lu riviä (Muunnettu DOS-muodosta - Varoitus: Ei kirjoitusoikeutta)

en: Read %lu line (Converted from DOS format) | Read %lu lines (Converted from DOS format)
fi[0]: Luettu %lu rivi (Muunnettu DOS-muodosta)
fi[1]: Luettu %lu riviä (Muunnettu DOS-muodosta)

en: Read %lu line (Converted from Mac format - Warning: No write permission) | Read %lu lines (Converted from Mac format - Warning: No write permission)
fi[0]: Luettu %lu rivi (Muunnettu Mac-muodosta - Varoitus: Ei kirjoitusoikeutta)
fi[1]: Luettu %lu riviä (Muunnettu Mac-muodosta - Varoitus: Ei kirjoitusoikeutta)

en: Read %lu line (Converted from Mac format) | Read %lu lines (Converted from Mac format)
fi[0]: Luettu %lu rivi (Muunnettu Mac-muodosta)
fi[1]: Luettu %lu riviä (Muunnettu Mac-muodosta)

en: Read File
fi: Lue tied.

en: Reading File
fi: Lukee tiedostoa

en: Reading from stdin, ^C to abort
fi: Luetaan vakiosyötteestä, ^C lopettaa toiminnon

en: Recall the next search/replace string
fi: Kutsu takaisin seuraava haettu/korvattu merkkijono

en: Recall the previous search/replace string
fi: Kutsu takaisin edellinen haettu/korvattu merkkijono

en: Received SIGHUP or SIGTERM
fi: Vastaanotettiin SIGHUP tai SIGTERM

en: Redid action (%s)
fi: Toiminto tehtiin uudelleen (%s)

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo the last undone operation
fi: Tee uudelleen viimeisen toiminnon peruminen

en: Refresh
fi: Piirrä uudelleen

en: Refresh (redraw) the current screen
fi: Piirrä ruutu uudestaan

en: Regex strings must begin and end with a " character
fi: Säännöllisten lausekkeiden on alettava ja loputtava ”-merkillä

en: Regexp
fi: Säännöke

en: Repeat last search
fi: Toista viimeisin etsintä

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace a string or a regular expression
fi: Korvaa merkkijono tai säännöllinen lauseke

en: Replace this instance?
fi: Korvataanko tämä kohta?

en: Replace with
fi: Korvaa merkkijonolla

en: Replaced %lu occurrence | Replaced %lu occurrences
fi[0]: Korvattu %lu kohta
fi[1]: Korvattu %lu kohtaa

en: Requested fill size "%s" is invalid
fi: Haluttu täydennyspituus ”%s” ei kelpaa

en: Requested tab size "%s" is invalid
fi: Haluttu sarkaimen koko ”%s” ei kelpaa

en: Restricted mode
fi: Rajoitettu tila

en: Reverse the direction of the search
fi: Vaihda etsinnän suunta

en: Save backups of existing files
fi: Tallenna olemassaolevien tiedostojen varmuuskopiot

en: Save file under DIFFERENT NAME ?
fi: Tallennetaanko tiedosto eri nimellä ?

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
fi: Tallenna muutettu teksti (Muutokset häviävät, jos vastaat ”ei”) ?

en: Scroll Down
fi: Vieritä alas

en: Scroll Up
fi: Vieritä ylös

en: Scroll by line instead of half-screen
fi: Vieritä rivi kerrallaan puoliruudun sijasta

en: Scroll down one line without scrolling the cursor
fi: Siirry rivi alaspäin liikuttamatta kohdistinta

en: Scroll up one line without scrolling the cursor
fi: Siirry rivi ylöspäin liikuttamatta kohdistinta

en: Search
fi: Etsi

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
fi: Etsi-komennon käyttöohje
    
     Kirjoita sanat tai merkit, joita haluat etsiä, ja paina enter. Jos antamasi teksti löytyy, näyttö siirtyy lähimpään paikkaan, josta teksti löytyi.
    
     Edellinen hakuteksti näkyy hakasuluissa Etsi:-kehotteen jälkeen. Jos painat vain enteriä antamatta mitään uutta tekstiä, Nano hakee edellistä hakutekstiä uudestaan.

en: Search Wrapped
fi: Etsintä jatkuu

en: Search for a string or a regular expression
fi: Etsi merkkijonoa tai säännöllistä lauseketta

en: Set operating directory
fi: Aseta toimintahakemisto

en: Set width of a tab to #cols columns
fi: Aseta sarkaimen leveys #cols -sarakkeeksi

en: Set wrapping point at column #cols
fi: Aseta rivityspiste sarakkeeseen #cols

en: Show this message
fi: Näytä tämä ohje

en: Silently ignore startup issues like rc file errors
fi: Älä ilmoita käynnistyspulmista kuten rc-tiedoston virheistä

en: Smart home key
fi: Älykäs kotiavain

en: Smooth scrolling
fi: Pehmeä vieritys

en: Soft line wrapping
fi: Pehmeä rivin jakaminen usealle riville

en: Sorry, keystr "%s" is an illegal binding
fi: Valitettavasti näppäinmerkkijonossa ”%s” on väärä sidonta

en: Sorry, support for this function has been disabled
fi: Tämä ominaisuus ei ikävä kyllä ole käytössä

en: Special thanks to:
fi: Erikoiskiitokset:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
fi: Oikolue-komennon käyttöohje
    
     Oikoluin tarkistaa koko nykyisen tiedoston oikeinkirjoituksen. Kun se kohtaa sanan, jota se ei tunne, niin se korostaa sanan, ja voit kirjoittaa sen tilalle oikean muodon. Tämän jälkeen oikoluin kysyy, haluatko korvata nykyisestä tiedostosta kaikki muutkin samalla tavalla väärin kirjoitetut sanat.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Oikolue-tilassa:

en: Spell checking failed: %s
fi: Oikoluku epäonnistui: %s

en: Spell checking failed: %s: %s
fi: Oikoluku epäonnistui: %s: %s

en: Start at line LINE, column COLUMN
fi: Aloita rivillä RIVI, sarakkeessa SARAKE

en: Suspend
fi: Keskeytysnäppäin

en: Suspend the editor (if suspend is enabled)
fi: Keskeytä editori (jos keskeytys on aktivoitu)

en: Suspension
fi: Keskeytysnäppäin

en: Switch to the next file buffer
fi: Vaihda seuraavaan tiedostopuskuriin

en: Switch to the previous file buffer
fi: Vaihda edelliseen tiedostopuskuriin

en: Switched to %s
fi: Vaihdoin tiedostoon %s

en: Syntax "%s" has no color commands
fi: Syntaksissa ”%s” ei ole värikomentoja

en: Syntax definition to use for coloring
fi: Väritykseen käytettävä syntaksimääritys

en: Tab
fi: Sarkain

en: Thank you for using nano!
fi: Kiitos Nanon käyttämisestä!

en: The "default" syntax must take no extensions
fi: Syntaksi ”default” ei saa ottaa laajennuksia

en: The "none" syntax is reserved
fi: Syntaksi ”none” on varattu

en: The Free Software Foundation
fi: Free Software Foundation

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and can be entered either by using the Control (Ctrl) key or pressing the Escape (Esc) key twice.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M-) symbol and can be entered using either the Esc, Alt, or Meta key depending on your keyboard setup.
fi: Kaksi alinta riviä näyttää useimmin käytetyt pikavalitsimet editorissa.
    
     Pikavalitsiminen merkintä on seuraava: Control-näppäinsekvenssit merkitään (^)-symbolilla ja voidaan kirjoittaa käyttämällä Control (Ctrl) -näppäintä tai painamalla Escape (Esc) -näppäintä kahdesti.  Escape-näppäinsekvenssit merkitään Meta (M-) -symbolillla ja voidaan kirjoittaa joko Esc, Alt, tai Meta -näppäimellä riippuen näppäimistösi asetuksista.

en: The nano text editor
fi: Nano-editori

en: This is the only occurrence
fi: Tämä on ainoa esiintymä

en: To Files
fi: Tiedostoselain

en: To Spell
fi: Oikolue

en: Toggle appending
fi: Vaihda liittäminen loppuun

en: Toggle backing up of the original file
fi: Vaihda alkuperäisen tiedoston varmuuskopiointi

en: Toggle prepending
fi: Vaihda liittäminen alkuun

en: Toggle the case sensitivity of the search
fi: Vaihda merkkikoko etsinnässä

en: Toggle the use of DOS format
fi: Vaihda DOS-muodon käyttö

en: Toggle the use of Mac format
fi: Vaihda Mac-muodon käyttö

en: Toggle the use of a new buffer
fi: Vaihda uuden puskurin käyttö

en: Toggle the use of regular expressions
fi: Vaihda säännöllisten lausekkeiden käyttö

en: Too many backup files?
fi: Liian monta varmuuskopiotiedostoa?

en: Two single-column characters required
fi: Kaksi yksisarakkeista merkkiä vaadittu

en: UnCut Text
fi: Liitä

en: UnJustify
fi: Epätasaa

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor position
fi: Ei kyetä luomaan hakemistoa %s: %s
    Se on vaadittu kohdistinkoordinaatin etsintähistorian tallentamiseksi/lataamiseksi

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
fi: Liitä rivi leiketilasta nykyiselle riville

en: Undid action (%s)
fi: Peruttu toiminto (%s)

en: Undo
fi: Peru

en: Undo the last operation
fi: Peru viimeisin toiminto

en: Unicode Input
fi: Unikoodisyöte

en: Unindent Text
fi: Poista sisennys

en: Unindent the current line
fi: Poista nykyisen rivin sisennys

en: Unknown Command
fi: Tuntematon komento

en: Unknown flag "%s"
fi: Tuntematon lippu ”%s”

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE,COLUMN] FILE]...
fi: Käyttö: nano [VALITSIMET] [[+RIVI,SARAKE] TIEDOSTO]...

en: Use "fg" to return to nano.
fi: Palaa Nanoon komennolla ”fg”.

en: Use (vim-style) lock files
fi: Käytä (vim-tyylisiä) lukitustiedostoja

en: Use bold instead of reverse video text
fi: Käytä lihavoitua tekstiä käänteisen videotekstin sijasta

en: Use of one more line for editing
fi: Käytä lisäriviä muokkaukseen

en: Use one more line for editing
fi: Käytä yhtä lisäriviä muokkaukseen

en: Verbatim Input
fi: Merkintarkka syöte

en: View
fi: Näkymä

en: View mode (read-only)
fi: Katselutila (vain luku)

en: Warning: Modifying a file which is not locked, check directory permission?
fi: Varoitus: Muokataan tiedostoa, joka ei ole lukittu, tarkista hakemiston käyttöoikeudet?

en: Where Is
fi: Etsi

en: WhereIs Next
fi: EtsiSeuraava

en: Whitespace display
fi: Tyhjemerkkien näyttö

en: Window size is too small for nano...
fi: Ikkuna on liian pieni Nanolle...

en: Word Count
fi: Sanaluku

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
fi: Kirjoita tiedosto -komennon käyttöohje
    
     Kirjoita, minkä nimiseksi haluat tallentaa nykyisen tiedoston, ja paina sitten Enter.
    
     Jos olet valinnut tekstiä merkitsemällä, niin Nano kysyykin, mihin tiedostoon haluat tallentaa valitsemasi osan. Jotta et vahingossa tallentaisi pelkkää valittua tekstiä koko alkuperäisen tiedoston tilalle, Nano ei tässä tapauksessa ehdota tiedoston nimeä valmiiksi.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Kirjoita tiedosto -tilassa:

en: Write Selection to File
fi: Kirjoita valinta tiedostoon

en: Write the current file to disk
fi: Kirjoita nykyinen tiedosto levylle

en: WriteOut
fi: Kirjoita

en: Wrote %lu line | Wrote %lu lines
fi[0]: Kirjoitettu %lu rivi
fi[1]: Kirjoitettu %lu riviä

en: XOFF ignored, mumble mumble
fi: XOFF:ia ei käytetä, mutinaa

en: XON ignored, mumble mumble
fi: XON:ia ei käytetä, mutinaa

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yy
fi: KkYy

en: and anyone else we forgot...
fi: ja kaikille muille, jotka unohdimme...

en: disabled
fi: ei käytössä

en: enable/disable
fi: päälle/pois

en: enabled
fi: käytössä

en: keybindings must begin with "^", "M", or "F"
fi: Näppäinsidontojen on alettava merkeillä ”^”, ”M”, tai ”F”

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%lu (%d%%)
fi: rivi %ld/%ld (%d%%), sarake %lu/%lu (%d%%), merkki %lu/%lu (%d%%)

en: line break
fi: rivin katkaiseminen

en: line join
fi: rivin liittäminen

en: line wrap
fi: rivittäminen

en: nano is out of memory!
fi: Nanolta loppui muisti!

en: text add
fi: teksti lisää

en: text cut
fi: tekstileikkaus

en: text delete
fi: teksti poista

en: text insert
fi: teksti lisää

en: text replace
fi: teksti korvaa

en: text uncut
fi: testin leikkauksen peruutus

en: version
fi: versio
