NetworkManager - en to da translation catalogue (552 entries)

en: 
    The VPN connection '%s' disconnected because the VPN service stopped.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" blev afbrudt, fordi VPN-tjenesten stoppede.

en: 
    The VPN connection '%s' disconnected because the network connection was interrupted.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" blev afbrudt, fordi netværksforbindelsen blev afbrudt.

en: 
    The VPN connection '%s' disconnected.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" blev afbrudt.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because of invalid VPN secrets.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" fejlede på grund af ugyldige VPN-koder.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service did not start in time.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" fejlede, fordi VPN-tjenesten ikke startede i tide.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service failed to start.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s"  fejlede, fordi VPN-tjenestens opstart fejlede.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service failed to start.
    
    %s
da: 
    VPN-forbindelsen "%s"  fejlede, fordi VPN-tjenestens opstart fejlede.
    
    %s

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service returned invalid configuration.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" fejlede, fordi VPN-tjenesten returnerede ugyldig konfiguration.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the VPN service stopped unexpectedly.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s"  fejlede, fordi VPN-tjenesten stoppede uventet.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the connection attempt timed out.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" fejlede, fordi forsøget på at forbinde overskred tidsgrænsen.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because the network connection was interrupted.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" fejlede, fordi netværksforbindelsen blev afbrudt.

en: 
    The VPN connection '%s' failed because there were no valid VPN secrets.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s"  fejlede, fordi der ikke fandtes nogen gyldige VPN-koder.

en: 
    The VPN connection '%s' failed to start.
    
    %s
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" kunne ikke starte.
    
    %s

en: 
    The VPN connection '%s' failed.
da: 
    VPN-forbindelsen "%s" fejlede.

en: "vlan" + number
da: "vlan" + nummer

en: %d day ago | %d days ago
da[0]: %d dage siden
da[1]: %d dage siden

en: %d hour ago | %d hours ago
da[0]: %d timer siden
da[1]: %d timer siden

en: %d minute ago | %d minutes ago
da[0]: %d minutter siden
da[1]: %d minutter siden

en: %d month ago | %d months ago
da[0]: %d måneder siden
da[1]: %d måneder siden

en: %d year ago | %d years ago
da[0]: %d år siden
da[1]: %d år siden

en: %s (default)
da: %s (standard)

en: %s Network
da: %s Netværk

en: %s connection
da: Forbindelse til %s

en: %s slave %d
da: %s-slave %d

en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
da: (i visse tilfælde) Din bredbånd-afregningsløsnings APN (Access Point Name)

en: (none)
da: (ingen)

en: 1 (Default)
da: 1 (Standard)

en: 802.1X authentication
da: 802.1X-godkendelse

en: 802.1x Security
da: 802.1x sikkerhed

en: A connection will now be made to your mobile broadband provider using the settings you selected.  If the connection fails or you cannot access network resources, double-check your settings.  To modify your mobile broadband connection settings, choose "Network Connections" from the System >> Preferences menu.
da: Der vil nu blive oprettet en forbindelse til din mobile bredbåndsudbyder med de indstillinger, du har valgt. Dobbelttjek dine indstillinger, hvis forbindelsen slår fejl, eller hvis du ikke kan tilgå netværksressourcer. Hvis du vil tilpasse dine indstillinger for mobil bredbåndsforbindelse, så vælg 'Netværksforbindelser' fra menuen System >> Indstillinger.

en: A file named "%s" already exists.
da: En fil ved navn "%s" findes allerede.

en: A password is required to connect to '%s'.
da: Adgangskode kræves for at forbinde til "%s".

en: ARP _targets:
da: ARP-_mål:

en: Access the Internet using your mobile phone (DUN)
da: Tilslut internettet ved brug af din mobiltelefon (DUN)

en: Active Network Connections
da: Aktive netværksforbindelser

en: Active backup
da: Aktiv sikkerhedskopi

en: Adaptive load balancing
da: Adaptiv belastningsfordeling

en: Adaptive transmit load balancing
da: Adaptiv belastningsfordeling ved afsendelse

en: Additional DNS ser_vers:
da: Yderligere _DNS-servere:

en: Additional s_earch domains:
da: Yderligere søg_edomæner:

en: Address
da: Adresse

[ctx: Address]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Addresses
da: Adresser

en: Advanced
da: Avanceret

en: All _users may connect to this network
da: Alle _brugere må forbinde til dette netværk

en: All files
da: Alle filer

en: Allow _BSD data compression
da: Tillad _BSD-datakomprimering

en: Allow _Deflate data compression
da: Tillad _Deflate-datakomprimering

en: Allow _roaming if home network is not available
da: Tillad _roaming hvis hjemmenetværket ikke er tilgængeligt

en: Allow automatic PAC pro_visioning
da: Tillad automatisk PAC-pro_vision

en: Allowed Authentication Methods
da: Tilladte godkendelsesmetoder

en: Allowed methods:
da: Tilladte metoder:

en: An IP address, or a comma-separated list of IP addresses, to look for when checking the link status.
da: En IP-adresse eller en kommaadskilt liste af IP-adresser, der skal kigges efter når forbindelsesstatus kontrolleres.

en: Anony_mous identity:
da: Anony_m identitet:

en: Anonymous
da: Anonym

en: Any
da: Enhver

en: Any device
da: Enhver enhed

en: Are you sure you wish to delete the connection %s?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette forbindelsen %s?

en: As_k for this password every time
da: Spørg efter denne adgangs_kode hver gang

en: Au_thentication:
da: _Godkendelse:

en: Aut_onegotiate
da: Aut_omatisk forhandling

en: Authenticate to delete the selected connection
da: Bekræft identitet for at slette den valgte forbindelse

en: Authenticate to edit the selected connection
da: Bekræft identitet for at redigere den valgte forbindelse

en: Authenticate to save this connection for all users of this machine.
da: Godkend for at gemme denne forbindelse for alle brugere af denne maskine.

en: Authenticated
da: Godkendt

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Authentication required by Wi-Fi network
da: Der kræves godkendelse på trådløst netværk

en: Auto Ethernet
da: Automatisk ethernet

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic (DHCP)
da: Automatisk (DHCP)

en: Automatic (DHCP) addresses only
da: Kun automatiske (DHCP) adresser

en: Automatic (PPP)
da: Automatisk (PPP)

en: Automatic (PPP) addresses only
da: Kun automatiske (PPP) adresser

en: Automatic (PPPoE)
da: Automatisk (PPPoE)

en: Automatic (PPPoE) addresses only
da: Kun automatiske (PPPoE) adresser

en: Automatic (VPN)
da: Automatisk (VPN)

en: Automatic (VPN) addresses only
da: Kun automatiske (VPN) adresser

en: Automatic with manual DNS settings
da: Automatisk med manuelle DNS-indstillinger

en: Automatic, DHCP only
da: Automatisk, kun DHCP

en: Automatic, addresses only
da: Automatisk, kun adresser

en: Automatically connect to _VPN when using this connection
da: Forbind automatisk til _VPN når denne forbindelse er i brug

en: Automatically unlock this device
da: Lås automatisk denne enhed op

en: Available
da: Tilgængelig

en: Ban_d:
da: Bån_d:

en: Base Connection:
da: Basisforbindelse:

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Bluetooth configuration not possible (error finding NetworkManager: (%s) %s).
da: Konfiguration af Bluetooth er ikke mulig (fejl ved søgning efter Netværkshåndtering: (%s) %s).

en: Bluetooth configuration not possible (failed to connect to D-Bus: (%s) %s).
da: Konfiguration af Bluetooth er ikke mulig (kunne ikke forbinde til D-Bus: (%s) %s).

en: Bond
da: Binding

en: Bond connection %d
da: Bindingsforbindelse %d

en: Bonded _connections:
da: Bundne _forbindelser:

en: Both
da: Begge

en: Bridge
da: Bro

en: Bridge Port
da: Bro-port

en: Bridge connection %d
da: Broforbindelse %d

en: Bridged _connections:
da: _Forbindelser i brotilstand:

en: Broadcast
da: Rundsending

en: Broadcast Address:
da: Rundsendings-adresse:

en: CDMA network.
da: CDMA-netværk.

en: C_A certificate:
da: C_A-certifikat:

en: C_hannel:
da: _Kanal:

en: C_loned MAC address:
da: _Klonet MAC-adresse:

en: C_onnection:
da: Forbi_ndelse:

en: C_reate
da: O_pret

en: Cannot export VPN connection
da: Kan ikke eksportere VPN-forbindelse

en: Cannot import VPN connection
da: Kan ikke importere VPN-forbindelse

en: Challenge Handshake Authentication Protocol
da: Challenge Handshake-godkendelsesprotokol

en: Change...
da: Ændr...

en: Choose a Certificate Authority certificate...
da: Vælg et certifikat fra certifikatautoritet...

en: Choose a Connection Type
da: Vælg en forbindelsestype

en: Choose a PAC file...
da: Vælg en PAC-fil...

en: Choose a VPN Connection Type
da: Vælg type af VPN-forbindelse

en: Choose your Billing Plan
da: Vælg betalingsmetode

en: Choose your Provider
da: Vælg din udbyder

en: Choose your Provider's Country or Region
da: Vælg din udbyders land eller region

en: Choose your personal certificate...
da: Vælg dit personlige certifikat...

en: Choose your private key...
da: Vælg din private nøgle...

en: Compression
da: Komprimering

en: Configure _Methods…
da: Konfigurerings_metoder…

en: Configuring Wi-Fi network connection '%s'...
da: Konfigurerer trådløs netværksforbindelse "%s"...

en: Configuring ethernet network connection '%s'...
da: Konfigurerer kablet netværksforbindelse "%s"...

en: Configuring mobile broadband connection '%s'...
da: Konfigurerer mobil bredbåndsforbindelse "%s"...

en: Confirm Mobile Broadband Settings
da: Bekræft indstillinger for mobilt bredbånd

en: Connect to Hidden Wi-Fi Network
da: Forbind til skjult trådløst netværk

en: Connected
da: Tilsluttet

en: Connection Established
da: Forbindelse oprettet

en: Connection Information
da: Forbindelsesinformation

en: Connection _Information
da: Forbindelses_information

en: Connection _name:
da: Forbindelses_navn:

en: Connection activation failed
da: Aktivering af forbindelse mislykkedes

en: Connection add failed
da: Tilføjelse af forbindelse fejlede

en: Connection delete failed
da: Sletning af forbindelse fejlede

en: Connection failure
da: Forbindelsesfejl

en: Copyright © 2004-2011 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2005-2008 Novell, Inc.
    and many other community contributors and translators
da: Ophavsret © 2004-2008 Red Hat, Inc.
    Ophavsret © 2005-2008 Novell, Inc.
    og mange andre bidragydere fra fællesskabet samt oversættere

en: Could not create connection
da: Kunne ikke oprette forbindelse

en: Could not create new connection
da: Kunne ikke oprette ny forbindelse

en: Could not edit connection
da: Kunne ikke redigere forbindelse

en: Could not find VPN plugin service for '%s'.
da: Kunne ikke finde VPN-udvidelsesmodultjeneste for "%s".

en: Could not load 802.1x Security user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til 802.1x-sikkerhed.

en: Could not load DSL user interface.
da: Kunne ikke indlæse DSL-brugergrænseflade.

en: Could not load General user interface.
da: Kunne ikke indlæse generel brugerflade.

en: Could not load IPv4 user interface.
da: Kunne ikke indlæse IPv4-brugerflade.

en: Could not load IPv6 user interface.
da: Kunne ikke indlæse IPv6-brugerflade.

en: Could not load InfiniBand user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til InfiniBand.

en: Could not load PPP user interface.
da: Kunne ikke indlæse PPP-brugerflade.

en: Could not load VPN user interface.
da: Kunne ikke indlæse VPN-brugerflade.

en: Could not load Wi-Fi security user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade for trådløs sikkerhed.

en: Could not load Wi-Fi security user interface; missing Wi-Fi setting.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade for trådløs sikkerhed; mangler indstilling til trådløs forbindelse.

en: Could not load Wi-Fi user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til trådløs forbindelse.

en: Could not load WiMAX user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til WiMAX.

en: Could not load bond user interface.
da: Kunne ikke indlæse bindings-brugergrænseflade.

en: Could not load bridge port user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til bro-port.

en: Could not load bridge user interface.
da: Kunne ikke indlæse bro-brugergrænseflade.

en: Could not load ethernet user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugerflade til kablet forbindelse.

en: Could not load mobile broadband user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugerflade til mobilt bredbånd.

en: Could not load vlan user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til vlan.

en: Country or Region List:
da: Land- eller regionsliste:

en: Country or region
da: Land eller region

en: Create New Wi-Fi Network
da: Opret nyt trådløst netværk

en: Create _New Wi-Fi Network...
da: Opret _nyt trådløst netværk...

en: Create a connection for _this mobile broadband device:
da: Opret en forbindelse til _denne mobile bredbåndsenhed:

en: Create…
da: Opret…

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
da: DER- eller PEM-certifikater  (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: DNS ser_vers:
da: _DNS-servere:

en: DSL authentication
da: DSL-godkendelse

en: DSL connection %d
da: DSL-forbindelse %d

en: D_HCP client ID:
da: D_HCP-klient-id:

en: Default
da: Standard

en: Default Route:
da: Standard rute:

en: Delete the selected connection
da: Slet den valgte forbindelse

en: Detecting phone configuration...
da: Opdagelse af telefon-konfiguration...

en: Device disconnect failed
da: Frakobling af enhed mislykkedes

en: Device name + number
da: Enhedsnavn + nummer

en: Did not find a connection with UUID '%s'
da: Fandt ikke en forbindelse med UUID "%s"

en: Disable VPN notifications
da: Deaktivér VPN-påmindelser

en: Disable WiFi Create
da: Afbryd oprettelse til trådløs forbindelse

en: Disable connected notifications
da: Deaktivér påmindelse ved etableret forbindelse

en: Disable disconnected notifications
da: Deaktivér påmindelse ved afbrudt forbindelse

en: Disabled
da: Afbrudt

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Disconnect failure
da: Frakoblingsfejl

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
da: Ønsker du at erstatte %s med den VPN-forbindelse, du gemmer?

en: Domains used when resolving host names. Use commas to separate multiple domains.
da: Domæner brugt ved evaluering af værtsnavne. Brug komma til at adskille flere domæner.

en: Don't know how to create '%s' connections
da: Ved ikke, hvordan man opretter "%s"-forbindelser

en: Don't show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

en: Dynamic WEP
da: Dynamisk WEP

en: Dynamic WEP (802.1x)
da: Dynamisk WEP (802.1x)

en: Edit Connections...
da: Håndter forbindelser...

en: Edit the selected connection
da: Redigér den valgte forbindelse

en: Editing %s
da: Redigerer %s

en: Editing IPv4 routes for %s
da: Redigerer IPv4-ruter for %s

en: Editing IPv6 routes for %s
da: Redigerer IPv6-ruter for %s

en: Editing PPP authentication methods for %s
da: Redigerer PPP-godkendelsesmetoder for %s

en: Editing un-named connection
da: Redigerer unavngiven forbindelse

en: Enable N_otifications
da: Aktivér _påmindelser

en: Enable WiMA_X Mobile Broadband
da: Aktiver WiMA_X mobilt bredbånd

en: Enable _Mobile Broadband
da: Aktiver _mobilt bredbånd

en: Enable _Networking
da: Aktivér _netværk

en: Enable _STP (Spanning Tree Protocol)
da: Aktivér _STP (Spanning Tree Protocol)

en: Enable _Wi-Fi
da: Aktivér _trådløst netværk

en: Enter a name for the Wi-Fi network you wish to create.
da: Indtast et navn til det trådløse netværk, du ønsker at oprette.

en: Enter the name and security details of the hidden Wi-Fi network you wish to connect to.
da: Indtast navn og sikkerhedsoplysninger til det trådløse netværk du ønsker at forbinde til.

en: Error creating connection
da: Fejl ved oprettelse af forbindelse

en: Error displaying connection information:
da: Fejl ved visning af forbindelsesinformation:

en: Error editing connection
da: Fejl ved redigering af forbindelsen

en: Error initializing editor
da: Kunne ikke initialisere redigeringen

en: Error saving connection
da: Fejl da forbindelsen blev gemt

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Ethernet
da: Kablet forbindelse

en: Ethernet Network
da: Kablet netværk

en: Ethernet Network (%s)
da: Kablet netværk (%s)

en: Ethernet Networks
da: Kablede netværk

en: Ethernet Networks (%s)
da: Kablede netværk (%s)

en: Ethernet connection %d
da: Kablet forbindelse %d

en: Ethernet network connection '%s' active
da: Kablet netværksforbindelse "%s" er aktiv

en: Export VPN connection...
da: Eksportér VPN-forbindelse...

en: Failed to activate connection
da: Kunne ikke aktivere forbindelse

en: Failed to add new connection
da: Kunne ikke tilføje ny forbindelse

en: Failed to add/activate connection
da: Kunne ikke tilføje/aktivere forbindelse

en: Failed to create DUN connection: %s
da: Kunne ikke oprette DUN-forbindelse: %s

en: Failed to create PAN connection: %s
da: Kunne ikke oprette PAN-forbindelse: %s

en: Failed to update connection secrets due to an unknown error.
da: Kunne ikke opdatere forbindelseskoder på grund af en ukendt fejl.

en: Firewall _zone:
da: Firewall-_zone:

en: FirewallD is not running.
da: FirewallD kører ikke.

en: Full duple_x
da: Fuld duple_x

en: GSM network.
da: GSM-netværk.

en: General
da: Generelt

en: Hardware Address:
da: Hardwareadresse:

en: Hidden Wi-Fi network
da: Skjult trådløst netværk

en: Home network
da: Hjemmenetværk

en: Home network (%s)
da: Hjemmenetværk (%s)

en: I can't find my provider and I wish to enter it _manually:
da: Jeg kan ikke finde min udbyder og jeg ønsker at indtaste den _manuelt:

en: IP Address:
da: IP-adresse:

en: IP addresses identify your computer on the network.  Click the "Add" button to add an IP address.
da: IP-adresser identificerer din computer på netværket. Klik "Tilføj"-knappen for at tilføje en IP-adresse.

en: IP addresses of domain name servers used to resolve host names. Use commas to separate multiple domain name server addresses.
da: Domæne-navnservers IP-adresser brugt ved evaluering af værtsnavne. Brug komma til at adskille flere domæne-navnserveres adresser.

en: IPv4 Settings
da: IPv4-indstillinger

en: IPv6 Settings
da: IPv6-indstillinger

en: I_dentity:
da: I_dentitet:

en: If enabled, this connection will never be used as the default network connection.
da: Hvis aktiveret, så vil denne forbindelse aldrig blive brugt som standardnetværksforbindelse.

en: Ig_nore automatically obtained routes
da: Ig_norér automatisk fundne ruter

en: Ignore
da: Ignorér

en: Ignore CA certificate
da: Ignorér CA-certifikat

en: Ignored
da: Ignoreres

en: Import a saved VPN configuration...
da: Importér en gemt VPN-konfiguration...

en: In most cases, the provider's PPP servers will support all authentication methods.  If connections fail, try disabling support for some methods.
da: I de fleste tilfælde vil udbyderens PPP-servere understøtte alle godkendelsesmetoder. Hvis forbindelsen slår fejl, så prøv at deaktivere understøttelse af nogle af metoderne.

en: InfiniBand connection %d
da: InfiniBand-forbindelse %d

en: Infrastructure
da: Infrastruktur

en: Installed CDMA device
da: Installeret CDMA-enhed

en: Installed GSM device
da: Installeret GSM-enhed

en: Interface:
da: Grænseflade:

en: It is not intended for command-line interaction but instead runs in the GNOME desktop environment.
da: Det er ikke tiltænkt kommandolinjeindtastning, men kører istedet i GNOME skrivebordsmiljø.

en: Last Used
da: Sidst brugt

en: Link _down delay:
da: Forbindelsens _ned-ventetid:

en: Link _up delay:
da: Forbindelsens _op-ventetid:

en: Link-Local
da: Link-lokal

en: Link-Local Only
da: Kun link-lokal

en: MII (recommended)
da: MII (anbefalet)

en: M_ode:
da: Til_stand:

en: Manage and change your network connection settings
da: Rediger og ændr dine indstillinger til netværksforbindelser

en: Manage your network connections
da: Håndter dine netværksforbindelser

en: Manual
da: Manuelt

en: Metric
da: Metersystem

en: Missing resources
da: Manglende ressourcer

en: Mobile Broadband
da: Mobilt bredbånd

en: Mobile Broadband (%s)
da: Mobilt bredbånd (%s)

en: Mobile Broadband network.
da: Mobilt bredbåndsnetværk.

en: Mobile broadband connection '%s' active
da: Mobil bredbåndsforbindelse "%s" er aktiv

en: Mobile broadband connection '%s' active: (%d%%%s%s)
da: Mobil bredbåndsforbindelsen "%s" er aktiv: (%d%%%s%s)

en: Mobile broadband network password
da: Adgangskode til mobilt bredbåndsnetværk

en: Mobile wizard was canceled
da: Mobil-guiden blev afbrudt

en: Monitoring _frequency:
da: Overvågnings_frekvens:

en: More networks
da: Flere netværk

en: My country is not listed
da: Mit land er ikke på listen

en: My plan is not listed...
da: Min betalingsmetode er ikke på listen...

en: My provider uses CDMA technology (1xRTT, EVDO)
da: Min udbyder bruger CDMA-teknologi (1xRTT, EVDO)

en: My provider uses C_DMA-based technology (i.e. 1xRTT, EVDO)
da: Min udbyder bruger C_DMA-teknologi (f.eks. 1xRTT, EVDO)

en: My provider uses GSM technology (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)
da: Min udbyder bruger GSM-teknologi (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)

en: My provider uses _GSM-based technology (i.e. GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA)
da: Min udbyder bruger _GSM-teknologi (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA)

en: N_etwork ID:
da: N_etværks-ID:

en: Name
da: Navn

en: Netmask
da: Netmaske

en: Network
da: Netværk

en: Network Connections
da: Netværksforbindelser

en: Network connection '%s' active
da: Netværksforbindelse "%s" er aktiv

en: NetworkManager Applet
da: Panelprogram til Netværkhåndtering

en: NetworkManager Website
da: NetworkManager websted

en: NetworkManager is not running...
da: Netværkshåndtering kører ikke...

en: Networking disabled
da: Netværk deaktiveret

en: New Mobile Broadband (CDMA) connection...
da: Ny mobil bredbåndsforbindelse (CDMA)...

en: New Mobile Broadband (GSM) connection...
da: Ny mobil bredbåndsforbindelse (GSM)...

en: New Mobile Broadband Connection
da: Ny mobil bredbåndsforbindelse

en: New Mobile Broadband connection...
da: Ny mobil bredbåndsforbindelse...

en: New PIN code:
da: Ny PIN-kode:

en: New Wi-Fi network
da: Nyt trådløst netværk

en: New...
da: Ny...

en: No VPN plugins are installed.
da: Der er ikke installeret nogen VPN-udvidelsesmoduler.

en: No network connection
da: Ingen netværksforbindelse

en: No network devices available
da: Ingen tilgængelige netværksenheder

en: No valid active connections found!
da: Ingen gyldige aktive forbindelser fundet!

en: Notification area applet for managing your network devices and connections.
da: Statusfelt-panelprogram til håndtering af dine netværksenheder og -forbindelser.

en: Nu_mber:
da: Nu_mmer:

en: OLPC Mesh
da: OLPC-gitter

en: Open System
da: Åbent system

en: PAC _file:
da: PAC-_fil:

en: PAC files (*.pac)
da: PAC-filer (*.pac)

en: PEAP _version:
da: PEAP-_version:

en: PIN code for SIM card '%s' on '%s'
da: PIN-kode til SIM-kortet "%s" på "%s"

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
da: Der skal bruges en PIN-kode til den mobile bredbåndsenhed

en: PIN code required
da: PIN-kode kræves

en: PIN code:
da: PIN-kode:

en: PPP Settings
da: PPP-indstillinger

en: PUK code:
da: PUK-kode:

en: Password Authentication Protocol
da: Protokol til adgangskodegodkendelse

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Passwords or encryption keys are required to access the Wi-Fi network '%s'.
da: Der kræves adgangskoder eller krypteringsnøgler for at få adgang til det trådløse netværk "%s".

en: Path _cost:
da: _Pris for sti:

en: Prefer 2G (GPRS/EDGE)
da: Foretræk 2G (GPRS/EDGE)

en: Prefer 3G (UMTS/HSPA)
da: Foretræk 3G (UMTS/HSPA)

en: Prefer 4G (LTE)
da: Foretræk 4G (LTE)

en: Prefix
da: Præfiks

en: Preparing Wi-Fi network connection '%s'...
da: Forbereder trådløs netværksforbindelse "%s"...

en: Preparing ethernet network connection '%s'...
da: Forbereder kablet netværksforbindelse "%s"...

en: Preparing mobile broadband connection '%s'...
da: Forbereder mobil bredbåndsforbindelse "%s"...

en: Preparing network connection '%s'...
da: Forbereder netværksforbindelse "%s"...

en: Primary DNS:
da: Primær DNS:

en: Private _key:
da: Privat nøg_le:

en: Protected EAP (PEAP)
da: Beskyttet EAP (PEAP)

en: Provider
da: Udbyder

en: Provider:
da: Udbyder:

en: Re-enter new PIN code:
da: Gentag ny PIN-kode:

en: Requesting a VPN address for '%s'...
da: Anmoder om en VPN-adresse for "%s"...

en: Requesting a Wi-Fi network address for '%s'...
da: Anmoder om trådløs netværksadresse for "%s"...

en: Requesting a network address for '%s'...
da: Anmoder om en netværksadresse for "%s"...

en: Requesting an ethernet network address for '%s'...
da: Anmoder om en kablet netværksadresse for "%s"...

en: Require IPv_4 addressing for this connection to complete
da: Kræv IPv_4-adressering for at denne forbindelse kan oprettes

en: Require IPv_6 addressing for this connection to complete
da: Kræv IPv_6-adressering for at denne forbindelse kan oprettes

en: Roaming network
da: Roaming netværk

en: Roaming network (%s)
da: Roaming netværk (%s)

en: Round-robin
da: "Round-robin"

en: SIM PIN Unlock Required
da: SIM PIN-oplåsning kræves

en: SIM PIN unlock required
da: SIM PIN-oplåsning kræves

en: SIM PUK Unlock Required
da: SIM PUK oplåsning kræves

en: SIM PUK unlock required
da: SIM PUK oplåsning kræves

en: S_earch domains:
da: Søg_edomæner:

en: S_ecurity:
da: S_ikkerhed:

en: Save any changes made to this connection.
da: Gem ændringer til denne forbindelse.

en: Secondary DNS:
da: Sekundær DNS:

en: Security:
da: Sikkerhed:

en: Select Mobile Broadband Provider Type
da: Vælg type udbyder af mobilt bredbånd

en: Select file to import
da: Vælg fil til import

en: Select the technology your mobile broadband provider uses.  If you are unsure, ask your provider.
da: Vælg den teknologi, din mobile bredbåndsudbyder bruger. Spørg din udbyder, hvis du er i tvivl.

en: Select the type of VPN you wish to use for the new connection.  If the type of VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
da: Vælg den type VPN du ønsker at bruge til den nye forbindelse. Hvis typen af VPN-forbindelse du ønsker at oprette ikke fremgår af listen, har du måske ikke installeret det korrekte VPN-udvidelsesmodul.

en: Select the type of connection you wish to create.
    
    If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
da: Vælg typen af forbindelse, du vil oprette.
    
    Hvis du opretter et VPN, og typen af VPN-forbindelse du ønsker at oprette ikke fremgår af listen, har du måske ikke installeret det korrekte VPN-udvidelsesmodul.

en: Select your provider from a _list:
da: Vælg din udbyder på en _liste:

en: Selected plan _APN (Access Point Name):
da: Valgt løsning _APN (Access Point Name):

en: Send PPP _echo packets
da: Send PPP-_ekkopakker

en: Sending unlock code...
da: Sender oplåsnings-kode...

en: Set this to true to disable notifications when Wi-Fi networks are available.
da: Sæt denne til sand for at deaktivere påmindelser, når der er tilgængelige trådløse netværk.

en: Set this to true to disable notifications when connecting to a network.
da: Sæt denne til sand for at deaktivere påmindelser ved oprettelse af forbindelse til et netværk.

en: Set this to true to disable notifications when connecting to or disconnecting from a VPN.
da: Sæt denne til sand for at deaktivere påmindelser når der forbindes til et VPN, eller når forbindelsen afbrydes.

en: Set this to true to disable notifications when disconnecting from a network.
da: Sæt denne til sand for at deaktivere påmindelser ved afbrydelse af forbindelse til et netværk.

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in EAP authentication.
da: Sæt denne til sand for at deaktivere advarsler om CA-certifikater i EAP-godkendelsen.

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in phase 2 of EAP authentication.
da: Sæt denne til sand for at deaktivere advarsler om CA-certifikater i fase 2 af EAP-godkendelsen.

en: Set to true to disable creation of adhoc networks when using the applet.
da: Sæt denne til sand for at deaktivere oprettelse af adhoc-netværk, når panelprogrammet bruges.

en: Set up a Mobile Broadband Connection
da: Opsæt en mobil bredbåndsforbindelse

en: Shared Key
da: Delt nøgle

en: Shared to other computers
da: Delt til andre computere

en: Sho_w key
da: Vis nøg_le

en: Sho_w password
da: _Vis adgangskode

en: Sho_w passwords
da: _Vis adgangskoder

en: Show PIN code
da: Vis PIN-kode

en: Show PIN/PUK codes
da: Vis PIN-/PUK-koder

[ctx: Speed]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Stamp
da: Stempel

en: Starting VPN connection '%s'...
da: Starter VPN-forbindelse "%s"...

[ctx: Subnet Mask]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Subnet Mask:
da: Undernetmaske:

en: Suppress networks available notifications
da: Tilbagehold påmindelser om tilgængelige netværk

en: Ternary DNS:
da: Ternær DNS:

en: The DHCP client identifier allows the network administrator to customize your computer's configuration.  If you wish to use a DHCP client identifier, enter it here.
da: DHCP-klient identifikationen tillader netværksadministratorer at tilpasse din computers konfiguration.  Hvis du ønsker at bruge en DHCP-klient-identifikation, så skriv det her.

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on.  This feature is known as MAC cloning or spoofing.  Example: 00:11:22:33:44:55
da: MAC-adressen som skrives her vil blive brugt som hardware-adresse for netværksenheden, denne forbindelse er aktiveret på. Denne funktion kaldes MAC-kloning eller spoofing. Eksempel: 00:11:22:33:44:55

en: The NetworkManager Applet could not find some required resources (the .ui file was not found).
da: Panelprogrammet til Netværkshåndtering kunne ikke finde nogle krævede ressourcer (.ui-filen blev ikke fundet).

en: The VPN connection '%s' could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
da: VPN-forbindelsen "%s" kunne ikke eksporteres til %s.
    
    Fejl: %s.

en: The VPN plugin failed to import the VPN connection correctly
    
    Error: no VPN service type.
da: VPN-udvidelsesmodulet kunne ikke importere VPN-forbindelsen korrekt
    
    Fejl: Ingen VPN-tjenestetype.

en: The connection editor could not find some required resources (the .ui file was not found).
da: Forbindelsesredigering kunne ikke finde nogle krævede ressourcer (.ui-filen blev ikke fundet).

en: The connection editor dialog could not be initialized due to an unknown error.
da: Forbindelsesredigeringen kunne ikke initialiseres på grund af en ukendt fejl.

en: The default Bluetooth adapter must be enabled before setting up a Dial-Up-Networking connection.
da: Standard-adapteren til Bluetooth skal være aktiveret før oprettelse af en netværk-opkaldsforbindelse.

en: The file '%s' could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
da: Filen "%s" kunne ikke læses eller indeholder ikke genkendt VPN forbindelsesinformation
    
    Fejl:%s.

en: The mobile broadband device '%s' requires a SIM PIN code before it can be used.
da: Mobil bredbåndsenhed "%s" kræver en SIM PIN-kode før den kan bruges.

en: The mobile broadband device '%s' requires a SIM PUK code before it can be used.
da: Mobil bredbåndsenhed "%s" kræver en SIM PUK-kode før den kan bruges.

en: The network connection has been disconnected.
da: Netværksforbindelsen er blevet afbrudt.

en: The property '%s' / '%s' is invalid: %d
da: Egenskaben "%s" / "%s" er ugyldig: %d

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
da: Den valgte private nøgle syntes ikke at være beskyttet af en adgangskode.  Dette kan medføre at dine sikkerheds-akkreditiver kan tilgås.  Vælg venligst en adgangskodebeskyttet nøgle.
    
    (du kan adgangskodebeskytte din private nøgle med openssl)

en: The zone defines the trust level of the connection. Default is not a regular zone, selecting it results in the use of the default zone set in the firewall. Only usable if firewalld is active.
da: Zonen definerer forbindelsens tillidsniveau. Standardindstillingen er ikke en egentlig zone, men resulterer i at zonen vælges ud fra firewallens standardzone. Kan kun bruges hvis firewalld er aktiv.

en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
da: Denne guide hjælper dig med at oprette en mobil bredbåndsforbindelse til et mobilt (3G) netværk.

en: This option locks this connection to the Wi-Fi access point (AP) specified by the BSSID entered here.  Example: 00:11:22:33:44:55
da: Denne indstilling låser denne forbindelse til det trådløse adgangspunkt (AP) angivet ved BSSID'en anført her.  Eksempel: 00:11:22:33:44:55

en: This option locks this connection to the network device specified by its permanent MAC address entered here.  Example: 00:11:22:33:44:55
da: Denne indstilling låser forbindelsen til netværksenheden angivet med sin MAC-adresse her. Eksempel: 00:11:22:33:44:55

en: This program is a component of NetworkManager (http://projects.gnome.org/NetworkManager).
da: Dette program er en komponent til Netværkshåndtering (http://projects.gnome.org/NetworkManager).

en: Transmission po_wer:
da: Sendest_yrke:

en: Tunneled TLS
da: TLS gennem tunnel

en: Twisted Pair (TP)
da: Parsnoet kabel (TP)

en: Unencrypted private keys are insecure
da: Ukrypterede privatnøgler er usikre

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error creating connection editor dialog.
da: Ukendt fejl ved oprettelse af dialogvindue til forbindelsesredigering.

en: Unknown phone device type (not GSM or CDMA)
da: Ukendt telefonenhed (ikke GSM eller CDMA)

en: Unlisted
da: Ikke på listen

en: Unsupported mobile broadband connection type.
da: Ikke-understøttet type mobil bredbåndsforbindelse.

en: Usage:
da: Brug:

en: Use 802.1_X security for this connection
da: Brug 802.1_X-sikkerhed til denne forbindelse

en: Use TCP _header compression
da: Brug TCP_headerkomprimering

en: Use _stateful MPPE
da: Brug til_svarende MPPE

en: Use only 4G (LTE)
da: Brug kun 4G (LTE)

en: Use the network menu to connect to a Wi-Fi network
da: Brug netværksmenuen til at forbinde til et trådløst netværk

en: Use your mobile phone as a network device (PAN/NAP)
da: Brug din mobiltelefon som en netværksenhed (PAN/NAP)

en: Used to determine whether settings should be migrated to a new version.
da: Bliver brugt til at bestemme, hvorvidt indstillinger skal genbruges til en ny version.

en: User authentication required for VPN connection '%s'...
da: Der kræves brugergodkendelse til VPN-forbindelse "%s"...

en: User authentication required for Wi-Fi network '%s'...
da: Der kræves brugergodkendelse til trådløst netværk "%s"...

en: User authentication required for ethernet network connection '%s'...
da: Der kræves brugergodkendelse til kablet netværksforbindelse "%s"...

en: User authentication required for mobile broadband connection '%s'...
da: Der kræves brugergodkendelse for mobil bredbåndsforbindelse "%s"...

en: User authentication required for network connection '%s'...
da: Der kræves brugergodkendelse til netværksforbindelse "%s"...

en: VLAN _id:
da: _Id for VLAN:

en: VLAN connection %d
da: VLAN-forbindelse %d

en: VLAN interface _name:
da: _Navn på VLAN-grænseflade:

en: VPN Banner:
da: VPN-banner:

en: VPN Connection Failed
da: VPN-forbindelse fejlede

en: VPN Gateway:
da: VPN-gateway:

en: VPN Login Message
da: Log ind-meddelelse for VPN

en: VPN Type:
da: VPN-type:

en: VPN Username:
da: VPN-brugernavn:

en: VPN connection %d
da: VPN-forbindelse %d

en: VPN connection '%s' active
da: VPN-forbindelse "%s" er aktiv

en: VPN connection has been successfully established.
da: VPN-forbindelsen er blevet etableret.

en: VPN connection has been successfully established.
    
    %s
da: VPN-forbindelsen er blevet etableret.
    
    %s

en: Virtual
da: Virtuel

en: WEP 128-bit Passphrase
da: WEP 128-bit adgangsfrase

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
da: WEP 40/128-bit-nøgle (Hex eller ASCII)

en: WEP inde_x:
da: WEP-inde_ks:

en: WPA & WPA2 Enterprise
da: WPA og WPA2 enterprise

en: WPA & WPA2 Personal
da: WPA og WPA2 personlig

en: Warning: Selecting an incorrect plan may result in billing issues for your broadband account or may prevent connectivity.
    
    If you are unsure of your plan please ask your provider for your plan's APN.
da: Advarsel: Hvis du vælger en forkert løsning, kan det medføre problemer med betaling af din bredbåndskonto eller forhindre forbindelse.
    
    Spørg din udbyder om din løsnings APN, hvis du er i tvivl om din løsning.

en: When connecting to IPv4-capable networks, allows the connection to complete if IPv6 configuration fails but IPv4 configuration succeeds.
da: Når der forbindes til IPv4 kompatibelt netværk, tillades forbindelsen at tilslutte hvis IPv6-konfigurationen fejler, men IPv4-konfigurationen lykkedes.

en: When connecting to IPv6-capable networks, allows the connection to complete if IPv4 configuration fails but IPv6 configuration succeeds.
da: Når der forbindes til IPv6 kompatible netværk, tillades forbindelsen at tilslutte hvis IPv4-konfigurationen fejler, men IPv6-konfigurationen lykkedes.

en: Wi-Fi
da: Trådløs

en: Wi-Fi Network | Wi-Fi Networks
da[0]: Trådløst netværk
da[1]: Trådløse netværk

en: Wi-Fi Network (%s)
da: Trådløst netværk (%s)

en: Wi-Fi Network Authentication Required
da: Der kræves godkendelse på trådløst netværk

en: Wi-Fi Networks (%s)
da: Trådløse netværk (%s)

en: Wi-Fi Networks Available
da: Der er trådløse netværk tilgængelige

en: Wi-Fi Security
da: Trådløs sikkerhed

en: Wi-Fi _adapter:
da: Trådløs _adapter:

en: Wi-Fi _security:
da: _Sikkerhed for trådløst netværk:

en: Wi-Fi connection %d
da: Trådløs forbindelse %d

en: Wi-Fi is disabled
da: Trådløs forbindelse er slået fra

en: Wi-Fi is disabled by hardware switch
da: Trådløs forbindelse er slået fra med hardwareknap

en: Wi-Fi network connection '%s' active
da: Trådløs netværksforbindelse "%s" er aktiv

en: Wi-Fi network connection '%s' active: %s (%d%%)
da: Trådløs netværksforbindelse "%s" er aktiv: %s (%d %%)

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
da: Ingen

[ctx: WiMAX Base Station ID]
en: unknown
da: ukendt

[ctx: WiMAX CINR]
en: unknown
da: ukendt

en: WiMAX Mobile Broadband
da: WiMAX mobilt bredbånd

en: WiMAX Mobile Broadband (%s)
da: WiMAX mobilt bredbånd (%s)

en: WiMAX connection %d
da: WiMAX-forbindelse %d

en: WiMAX is disabled
da: WiMAX er deaktiveret

en: WiMAX is disabled by hardware switch
da: WiMAX er deaktiveret af hardwareknap

[ctx: Wifi/wired security]
en: None
da: Ingen

en: Wired
da: Kablet

en: Wrong PIN code; please contact your provider.
da: Forkert PIN-kode; kontakt venligst din udbyder.

en: Wrong PUK code; please contact your provider.
da: Forkert PUK-kode; kontakt venligst din udbyder.

en: You are now connected to '%s'.
da: Du er nu tilsluttet "%s".

en: You are now connected to the CDMA network.
da: Du er nu tilsluttet CDMA-netværket.

en: You are now connected to the GSM network.
da: Du er nu tilsluttet GSM-netværket.

en: You are now connected to the Mobile Broadband network.
da: Du er nu forbundet til det mobile bredbåndsnetværk.

en: You are now connected to the Wi-Fi network '%s'.
da: Du er nu tilsluttet det trådløse netværk "%s".

en: You are now connected to the WiMAX network.
da: Du er nu tilsluttet WiMAX-netværket.

en: You are now connected to the ethernet network.
da: Du er nu tilsluttet det kablede netværk.

en: You are now connected to the mobile broadband network.
da: Du er nu forbundet til det mobile bredbåndsnetværk.

en: You are now registered on a roaming network.
da: Du er nu registreret på et roamingnetværk.

en: You are now registered on the home network.
da: Du er nu registreret på hjemmenetværket.

en: You will need the following information:
da: Du har brug for følgende oplysninger:

en: Your Device:
da: Din enhed:

en: Your Plan:
da: Din løsning:

en: Your Provider:
da: Din udbyder:

en: Your broadband billing plan name
da: Navnet på din bredbånd-afregningsløsning

en: Your broadband provider's name
da: Navnet på din bredbåndsudbyder

en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
da: Din mobile bredbåndsforbindelse er konfigureret med følgende indstillinger:

en: Your phone is now ready to use!
da: Din telefon er klar til brug!

en: _About
da: _Om

en: _Aging time:
da: _Forældelsestid:

en: _Automatically connect to this network when it is available
da: Forbind _automatisk til dette netværk når det er tilgængeligt

en: _Cloned MAC address:
da: _Klonet MAC-adresse:

en: _Configure VPN...
da: _Konfigurér VPN...

en: _Connect to Hidden Wi-Fi Network...
da: _Forbind til skjult trådløst netværk...

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete...
da: _Slet...

en: _Device MAC address:
da: _Enheds MAC-adresse:

en: _Disconnect VPN
da: _Afbryd VPN

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Edit...
da: _Redigér...

en: _Export...
da: _Eksportér...

en: _Forward delay:
da: Ventetid ved _vidersendelse:

en: _Hairpin mode:
da: "_Hairpin"-tilstand:

en: _Hello time:
da: _Hilsen-tid:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Inner authentication:
da: _Indre godkendelse:

en: _Interface name:
da: _Grænsefladenavn:

en: _Key:
da: _Nøgle:

en: _Link Monitoring:
da: _Linkovervågning:

en: _Max age:
da: _Maks. alder:

en: _Method:
da: _Metode:

en: _Mode:
da: _Tilstand:

en: _Network name:
da: _Netværksnavn:

en: _Parent interface:
da: _Ophavsgrænseflade:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Priority:
da: _Prioritet:

en: _Private key password:
da: Adgangskode til _privat nøgle:

en: _Rate:
da: _Styrke:

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Require 128-bit encryption
da: _Kræv 128-bit kryptering

en: _Routes…
da: _Ruter…

en: _Save
da: _Gem

en: _Save...
da: _Gem...

en: _Select your plan:
da: _Vælg din løsning:

en: _Service:
da: _Tjeneste:

en: _Speed:
da: _Hastighed:

en: _Transport mode:
da: _Transporttilstand:

en: _Unlock
da: _Lås op

en: _Use point-to-point encryption (MPPE)
da: Br_ug punkt-til-punkt-kryptering (MPPE)

en: _Use this connection only for resources on its network
da: _Brug kun denne forbindelse til ressourcer på dens netværk

en: _User certificate:
da: Br_ugercertifikat:

en: _Username:
da: Br_ugernavn:

en: _VPN Connections
da: _VPN-forbindelser

en: automatic
da: automatisk

en: bytes
da: byte

en: default
da: standard

en: device not managed
da: enhed er ikke redigeret

en: device not ready
da: enhed er ikke klar

en: device not ready (firmware missing)
da: enheden er ikke klar (firmware mangler)

en: disconnected
da: ikke tilsluttet

en: failed to connect to the phone.
da: kunne ikke forbinde til telefonen.

en: never
da: aldrig

en: none
da: ingen

en: not enabled
da: ikke aktiveret

en: not registered
da: ikke registreret

en: now
da: nu

en: registration denied
da: registrering nægtet

en: searching
da: søger

en: timed out detecting phone details.
da: tidsudløb for søgning efter telefondetaljer.

en: unexpectedly disconnected from the phone.
da: blev uventet afbrudt fra telefonen.

en: unknown modem type.
da: ukendt modemtype.
