grep-2.14 - en to da translation catalogue (110 entries)

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
da: 
    Styring af kontekst:
      -B, --before-context=ANTAL  udskriv ANTAL linjer af foregående tekst
      -A, --after-context=ANTAL  udskriv ANTAL linjer af efterfølgende tekst
      -C, --context=ANTAL       udskriv ANTAL linjer af omgivende tekst

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
da: 
    GPLv3+-licens: GNU GPL version 3 eller senere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    
    Dette er fri software: du kan frit ændre og videredistribuere det.
    Der gives INGEN GARANTI, i den grad som loven tillader det.

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             print version information and exit
          --help                display this help and exit
          --mmap                deprecated no-op; evokes a warning
da: 
    Diverse:
      -s, --no-messages         undertryk fejlmeddelser
      -v, --invert-match        vælg linjer der ikke passer
      -V, --version             udskriv versionsinformation og afslut
          --help                vis denne hjælpetekst og afslut
          --mmap                forældet no-op; giver en advarsel

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM matches
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print the file name for each match
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
da: 
    Styring af udskrift:
      -m, --max-count=ANTAL      stands efter ANTAL træffere
      -b, --byte-offset          udskriv startpunkt i byte sammen med fundne linjer
      -n, --line-number          udskriv linjenummer sammen med linjerne
          --line-buffered        tøm uddatabuffer for hver linje
      -H, --with-filename        udskriv filnavnet for hver træffer
      -h, --no-filename          undertryk indledende filnavn i udskrift
          --label=NAVN           udskriv NAVN som filnavn for standard-inddata

en: 
    Report bugs to: %s
da: 
    Rapportér fejl til: %s

en:       --include=FILE_PATTERN  search only files that match FILE_PATTERN
          --exclude=FILE_PATTERN  skip files and directories matching FILE_PATTERN
          --exclude-from=FILE   skip files matching any file pattern from FILE
          --exclude-dir=PATTERN  directories that match PATTERN will be skipped.
da:       --include=FILMØNSTER  søg kun i filer, der matcher FILMØNSTER
          --exclude=FILMØNSTER  ignorér filer og kataloger, der matcher FILMØNSTER
          --exclude-from=FIL    ignorér filer, der matcher ethvert mønster fra FIL
          --exclude-dir=MØNSTER  ignorér kataloger, der matcher MØNSTER.

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression (ERE)
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated fixed strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression (BRE)
      -P, --perl-regexp         PATTERN is a Perl regular expression
da:   -E, --extended-regexp     MØNSTER er et udvidet regulært udtryk (ERE)
      -F, --fixed-strings       MØNSTER er en mængde faste strenge adskilt af
                                linjeskift
      -G, --basic-regexp        MØNSTER er et almindeligt regulært udtryk (BRE)
      -P, --perl-regexp         MØNSTER er et Perl-regulært udtryk

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
da:   -I                        svarer til --binary-files=without-match
      -d, --directories=HANDLING  hvordan kataloger skal håndteres;
                                HANDLING er 'read', 'recurse', eller 'skip'
      -D, --devices=HANDLING    hvordan enheder, FIFO'er og sokler skal håndteres;
                                HANDLING er 'read' eller 'skip'
      -r, --recursive           svarer til --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  tilsvarende, men følg alle symlænker

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs containing no match
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs containing matches
      -c, --count               print only a count of matching lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
da:   -L, --files-without-match  udskriv kun navne på FILer uden træffere
      -l, --files-with-matches  udskriv kun navne på FILer med træffere
      -c, --count               udskriv kun antallet af linjer, der matcher, for 
                                  hver FIL
      -T, --initial-tab         arrangér tabulatortegn (om nødvendigt)
      -Z, --null                udskriv 0-byte efter FILnavn

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there
                                (MSDOS/Windows)
da:   -ANTAL                    det samme som --context=ANTAL
          --color[=HVORNÅR],
          --colour[=HVORNÅR]    brug farvemarkering til at fremhæve træffere;
                                HVORNÅR er 'always', 'never', eller 'auto'
      -U, --binary              fjern ikke CR-tegn ved EOL (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   rapportér forskydninger som om CR-tegn ikke var 
                                der (MSDOS/Windows)

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN for matching
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
da:   -e, --regexp=MØNSTER      brug MØNSTER i søgning
      -f, --file=FIL            tag MØNSTER fra FIL
      -i, --ignore-case         ignorér forskelle mellem store og små bogstaver
      -w, --word-regexp         få MØNSTER til at træffe på kun hele ord
      -x, --line-regexp         få MØNSTER til at træffe på kun hele linjer
      -z, --null-data           en datalinje slutter med en 0-byte, ikke linjeskift

en:   -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
da:   -o, --only-matching       vis kun den del af en linje, der matcher MØNSTER
      -q, --quiet, --silent     undertryk al normal udskrift
          --binary-files=TYPE   antag at binære filer er TYPE;
                                TYPE er 'binary', 'text', eller 'without-match'
      -a, --text                svarer til --binary-files=text

en: %s can only use the %s pattern syntax
da: %s kan kun bruge %s-mønstersyntaksen

en: %s home page: <%s>
da: Hjemmeside for %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
da: Hjemmeside for %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: %s%s argument '%s' too large
da: %s%s-argumentet '%s' er for stort

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt flag -- '%c'

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '%c%s' tillader ikke et argument

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
da: %s: flaget '%s' er flertydigt; muligheder:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '--%s' tillader ikke et argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
da: %s: flaget '--%s' kræver et argument

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '-W %s' tillader ikke et argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
da: %s: flaget '-W %s' er flertydigt

en: %s: option '-W %s' requires an argument
da: %s: flaget '-W %s' kræver et argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: flaget kræver et argument -- '%c'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: 'egrep' means 'grep -E'.  'fgrep' means 'grep -F'.
    Direct invocation as either 'egrep' or 'fgrep' is deprecated.
da: 'egrep' betyder 'grep -E'.  'fgrep' betyder 'grep -F'.
    Direkte kørsel som enten 'egrep' eller 'fgrep' er forældet.

en: (C)
da: ©

en: (standard input)
da: (standard-inddata)

en: Binary file %s matches
da: Binær fil %s stemmer

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
da: Eksempel: %s -i 'hej verden' menu.h main.c
    
    Regulære udtryk og fortolkning:

en: GNU Grep home page: <%s>
da: Hjemmeside for GNU Grep: <%s>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
da: Generel hjælp til brug af GNU-software: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Invalid back reference
da: Ugyldig bagudreference

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt tegnklassenavn

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt samletegn (collation character)

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold af \{\}

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt foranstillet regulært udtryk

en: Invalid range end
da: Ugyldig intervalafslutning

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invocation as 'egrep' is deprecated; use 'grep -E' instead.
da: Kørsel som 'egrep' er forældet; brug 'grep -E' i stedet.

en: Invocation as 'fgrep' is deprecated; use 'grep -F' instead.
da: Kørsel som 'fgrep' er forældet; brug 'grep -F' i stedet.

en: Memory exhausted
da: Hukommelse opbrugt

en: No match
da: Ingen træffere

en: No previous regular expression
da: Intet foregående regulært udtryk

en: PATTERN is a set of newline-separated fixed strings.
da: MØNSTER er en mængde faste strenge adskilt af linjeskift.

en: PATTERN is an extended regular expression (ERE).
da: MØNSTER er et udvidet regulært udtryk (ERE).

en: PATTERN is, by default, a basic regular expression (BRE).
da: MØNSTER er som standard et almindeligt regulært udtryk (BRE).

en: Packaged by %s
da: Pakket af %s

en: Packaged by %s (%s)
da: Pakket af %s (%s)

en: Premature end of regular expression
da: Utidig afslutning af regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk er for stort

en: Report %s bugs to: %s
da: Rapportér fejl i %s til: %s

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
da: Søg efter MØNSTER i hver FIL eller i standard-inddata.

en: Success
da: Succes

en: Trailing backslash
da: Afsluttende omvendt skråstreg

en: Try '%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Unmatched ( or \(
da: Uparret ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
da: Uparret ) eller \)

en: Unmatched [ or [^
da: Uparret [ eller [^

en: Unmatched \{
da: Uparret \{

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
da: Brug: %s [FLAG]... MØNSTER [FIL]...

en: Valid arguments are:
da: Gyldige argumenter er:

en: When FILE is -, read standard input.  With no FILE, read . if a command-line
    -r is given, - otherwise.  If fewer than two FILEs are given, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
da: Når FIL er -, læses standard-inddata.  Uden fil læses . hvis -r er givet på
    kommandolinjen, ellers -.  Hvis mindre end to FILer er givet, antages -h.
    Afslutningsstatus er 0 hvis mindst én linje blev valgt, ellers 1; hvis der
    opstår nogen fejl, og -q ikke blev givet, er afslutningsstatus 2.

en: Written by %s and %s.
da: Skrevet af %s og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s og andre.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s
    og %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s og %s.

en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

en: `
da: '

en: ambiguous argument %s for %s
da: flertydigt argument %s til %s

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
da: syntaksen for tegnklasser er [[:space:]], ikke [:space:]

en: conflicting matchers specified
da: modstridende søgeudtryk angivet

en: exceeded PCRE's backtracking limit
da: overskred tilbagerækkevidde for PCRE

en: exceeded PCRE's line length limit
da: overskred maksimal linjelængde for PCRE

en: failed to return to initial working directory
da: kunne ikke vende tilbage til det oprindelige arbejdskatalog

en: input file %s is also the output
da: indfilen %s er også udfilen

en: input is too large to count
da: inddata er for omfattende at optælle

en: internal error
da: intern fejl

en: invalid %s%s argument '%s'
da: ugyldigt %s%s-argument '%s'

en: invalid argument %s for %s
da: ugyldigt argument %s til %s

en: invalid character class
da: ugyldig tegnklasse

en: invalid context length argument
da: ugyldigt kontekstlængdeargument

en: invalid matcher %s
da: ugyldig matcher %s

en: invalid max count
da: ugyldig angivelse af maksimum

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
da: ugyldigt suffiks i %s%s-argumentet '%s'

en: lseek failed
da: lseek mislykkedes

en: memory exhausted
da: hukommelse opbrugt

en: no syntax specified
da: ingen syntaks angivet

en: others, see <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>
da: andre, se <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>

en: recursive directory loop
da: rekursiv katalogsløjfe

en: support for the -P option is not compiled into this --disable-perl-regexp binary
da: understøttelse for flaget -P er ikke kompileret ind i denne binærfil for --disable-perl-regexp

en: the --mmap option has been a no-op since 2010
da: tilvalget --mmap har været no-op siden 2010

en: the -P option only supports a single pattern
da: flaget -P understøtter kun et enkelt mønster

en: unable to record current working directory
da: kan ikke gemme nuværende arbejdskatalog

en: unbalanced (
da: ubalanceret (

en: unbalanced )
da: ubalanceret )

en: unbalanced [
da: ubalanceret [

en: unfinished \ escape
da: ufærdig \-undvigesekvens

en: unknown binary-files type
da: ukendt binær filtype

en: unknown devices method
da: ukendt enhedsmetode

en: warning: %s: %s
da: advarsel: %s: %s

en: write error
da: skrivefejl
